Geleceğin Meslekleri Ne Olacak? En Çok Kazandıracak Meslekler

Geleceğin Meslekleri Ne Olacak
Geleceğin Meslekleri Ne Olacak

Günümüzde meslek sahibi olmak geçmişle kıyaslandığında hem kolay hem de oldukça zordur. İşin kolaylığı, bireyler için meslek seçim kanallarının geliştirilmesi şeklinde açıklanmaktadır. Zorluk ise mesleklere erişim için ciddi çaba sarf edilmesi ile alakalıdır. Üstelik kişiler ilerleme kaydedebilmek için içinde bulunan zamana göre değil geleceğin meslekleri kriterine göre seçimlerini gerçekleştirmek zorundadır. Çünkü iş bulma alanları hem teknolojik gelişmelere hem de dünyanın içinde bulunduğu sorunlara göre değişim göstermektedir. Sizler için başlıklar şeklinde açıklanacak olan geleceğin mesleklerinde de görüleceği üzere ihtiyaç ve gereksinime göre hareket edilmiştir.

Hava Kontrol Mühendisi

Geleceğin Mesleği; Hava Kontrol Mühendisi
Geleceğin Mesleği; Hava Kontrol Mühendisi

Geleceğin meslekleri ne olacak konusunda hava kontrol mühendisliği ilk akla gelenlerden biridir. Öncelikle bu işin popüler hale gelmesinde insanların ulaşım ihtiyaçlarının değişim göstermesi etkin şekilde rol oymamaktadır. Artık karasal ulaşım yerine hava yolları daha çok tercih edilmektedir. Üstelik geleceğin meslekleri arasında yer alan hava kontrol mühendisliği sadece sivil yerlerde iş bulma garantisi de vermektedir. Bilindiği üzere hava yolları askeri işlemler üzerinden de kullanılmaktadır. Bu neden yüzünden iş sahiplerinin gerekli eğitimleri almalarından sonra geleceğin meslekleri 2020 kapsamındaki alanlarda para kazanmaları mümkündür. Bu iş iletişime dayalı olduğu için ilgili bölümlerden mezun olan adayların iletişim kabiliyetlerinin bir hayli kuvvetli olması da beklenmektedir.

Genetik Mühendisi

Geleceğin Mesleği; Genetik Mühendisi
Geleceğin Mesleği; Genetik Mühendisi

Uzun zamandan bu yana geleceğin meslekleri arasında gösterilen genetik mühendisi alanında çarpıcı bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle insanların ve diğer canlıların yaşamlarının sırrı organizmalarında gizlenmektedir. Yaşadığımız çağın ilerlemesine karşın halen yeni hastalıkların ortaya çıkması bu mesleğin önem derecesini de artırmaktadır. Üstelik genetik mühendisliğinin geleceğin meslekleri 2020 arasında gösterilmesinin nedenlerinden bir diğeri de uluslararası alanda çalışma fırsatlarının bulunmasıdır. Bu alanda bölümlerden mezun olanlar özellikle yabancı ülkelerde kendilerini kanıtlayarak pek çok bilimsel başarıya imzalarını atabilmektedir.

Kentsel Tarım Uzmanı

Geleceğin meslekleri daha önce de bahsedildiği üzere insanların sorunlarını çözebilecek olanlar arasından seçilmektedir. Bu neden yüzünden kentsel tarım uzmanı gibi herkes tarafından bilinmeyen meslekler de bu listedeki yerini almış durumdadır. Kentsel tarım uzmanlığının listeye dâhil edilmesinde dünyadaki iklim değişikliği ve aç insanların sayısının çok fazla olması önemli bir etkendir. Özellikle Afrika ülkelerinde var olan açlık kentsel tarım uzmanlarının önerilerince tarım yapılarak giderilmeyi vaat etmektedir. Geleceğin meslekleri 2020’nin önemli adaylarından olan kentsel tarım uzmanları modern tarımcılık faaliyetleri sayesinde kentlerde sanayileşme kadar tarımın da uygulanabileceğini göstermektedir. Üstelik bu sayede ülkemizde tarım ürünlerinin ya da tohumların ithal edilmesi sıkıntısı da giderilecektir. Geleceğin meslekleri ne olacak konusundaki meraklar dijital içeriklerle giderilmeye devam edecektir.

Dijital İçerik Uzmanı

Türkiye’de geleceğin mesleklerinden biri olarak dijital içerik uzmanlığının gösterilmesi mümkündür. Bilindiği üzere geleceğin meslekleri genellikle dijital sektör üzerine kurulmaktadır. Çünkü insanlar artık alışverişten pazarlama ya da tanırıma kadar her işlerini internetten de dijital sektörlerden temin etmektedir. Bu neden yüzünden bireyler dijital içerik uzmanı olarak iş garantili mesleklerden birini daha seçmiş kabul edilebilmektedir. Üstelik geleceğin meslekleri 2020 listesinin önemli adaylarından biri olan dijital içerik uzmanları alanlarında kendilerini geliştirerek alternatif çalışma koşulları da yaratabilmektedir. Bu da uzmanların kazandıkları para birimlerini artıracaktır. Dijital içerik uzmanlığı kapsamında site ya da grafik tasarımı yapılması gibi alt işlemler de bulunmaktadır. Genele bakıldığında alt basamaklarda olmasına karşın bu meslekler de ciddi paralar kazandırmaktadır.

Güneş Enerjisi Teknisyeni

Geleceğin meslekleri arasında enerji kaynakları arasında yenilenebilir ve doğal olanlarını değerlendiren de bulunmaktadır. Güneş enerjisi teknisyeni de bunlardan biridir. Teknikerler açısından iş tanımları hem dünyada hem de Türkiye’de geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir alan olarak yapılabilmektedir. Bu bağlamda güneş sistemlerinin kurulumunu yapan teknikerler, kişilere ve ülke ekonomine enerji kaynakları sağlamaktadır. Geleceğin meslekleri 2020 listesinde bulunan iş için özellikle yurtdışında eğitim almış olan kişiler tercih edilmektedir. Üstelik teknikerlerin başkalarının yanında çalışması da şart değildir. Tercih edenler bu alanda kendilerine ait olan işleri de kurabilmektedir. Son olarak bu meslek zannedildiği gibi tekli kurulum yapılması açısından önem arz etmemektedir. Artık pek çok büyük kurum enerjilerini tarla olarak da nitelendirilen güneş enerji sistemlerinden sağlamaktadır. Bu da otomatik olarak güneş enerji teknisyenlerine duyulan ihtiyaçları maksimumlara çıkarmaktadır.

Göz Atabilirsiniz:

3D Üretim Mühendisliği

Geleceğin Meslekleri ; 3D Üretim Mühendisi
Geleceğin Meslekleri ; 3D Üretim Mühendisi

Geleceğin mesleklerini merak edenler 3D üretim mühendisliği ile de karşılaşacaklardır. Bu mühendislik dalı özellikle 3D yazılımlar açısından önem arz etmektedir. Günümüzde seri şeklinde üretimi yapılan eşyalar mühendislerin ellerinin değmesi halinde bireysel olarak üretilebilir hale gelecektir. Böylelikle herkes ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda yazıcılardan üç boyutlu ürün temin edebileceklerdir. 3D üretim mühendisliği geleceğin meslekleri 2020 listesinde olduğu gibi hızla yükselen mesleklerden biri olarak da gösterilmektedir.

Göz Atabilirsiniz:

İnsan DNA Programcısı

Geleceğin mesleklerinden bir diğeri ise insan DNA programcılığıdır. Yakın genişe kadar bilim insanları sadece DNA üzerine incelemeler yaparak gizemini keşfetmek için mesai harcamışlardır. Ancak günümüzde insan DNA programcıları DNA değişiklikleri yapabilmektedir. Geleceğin meslekleri İngilizce kategorisinde de bulunan bu iş özellikle kalıtımsal hastalıkların ortadan kaldırılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Kalıtsal hastalıklar insanların çoğalmalarında ve sağlıklı nesillerin yetişmesinde etkili olduğu için bu mesleğin önem derecesi artmaktadır. Ülkemizde yasal olmamakla birlikte artık bebeklerin henüz anne karnında DNA’ları programlanarak cinsiyetleri belirlenebilmektedir. Bu da bilimin önemli gelişmelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İklim Mühendisi

İnsanların geleceğin meslekleri ne olacak merakları dünyanın sorunlarına göre de şekillenmektedir. Bilindiği üzere iklim değişikliği yüzünden pek çok insan ve hayvan sıkıntı yaşamaktadır. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen iklim mühendisliği de bu neden yüzünden önem derecesini artırmıştır. İklim değişimleri hakkında araştırma yapan ve durumun daha iyi hale gelmesine çalışan meslekler arasında olan iklim mühendisliğinin de çalışma ananı geniştir. Çünkü bu mühendislik geleceğin meslekleri İngilizce şekilde de iş bulma şansı tanımaktadır. Mühendisler eğitim süreçlerini tamamlamalarından sonra kendilerini geliştirmeleri halinde özellikle farklı ülkelerde oldukça iyi yerlere gelerek ülkemizi temsil edebilmektedir. Kutup bölgelerinde iklim mühendislerinin daha çok çalışma alanı elde ettiği de bilinmektedir.

Drone Pilotu

Geleceğin meslekleri aynı zamanda gelişen teknolojik sistemlere göre de şekillenmektedir. Bundan kaynaklı olarak Türkiye’de geleceğin meslekleri arasında drone pilotluğu yer almaktadır. Öncelikle bu iş ilk başlarda hobi olarak başlamıştır. Ancak günümüzde drone sistemleri bir hayli geliştirilmiştir. Örneğin drone kullanarak girilmesi tehlikeli olan alanlara herhangi bir can kaybı yaşanmadan girmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda askeri alanda keşif yapılmasına da imkân tanıyan bu araçlar ancak profesyonellerin elinde istenen sonuçların alınmasında etkili olmaktadır. Sayılan nedenler kapsamında günümüzde bu işi profesyonel şekilde yapan kişilere büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Son olarak bu mesleğe sahip olan kişiler yarışlarda ve film sektöründe video çekimleri için de kullanılmaktadır. Belgesellerde de drone kullanarak gerek doğa gerek hayvanlar minimum şekilde rahatsız edilerek inanılmaz sonuçlara ulaşılabilmektedir. Ayrıca drone pilotu olarak görev yapanlar kendilerine yurtdışında da rahat bir şekilde iş temin edebilmektedir.

Mobil Yazılım Mühendisi

Geleceğin meslekleri listemizin önemli kalemlerinden biri olarak da mobil yazılımcılar kendilerini göstermektedir. Öncelikle bilindiği üzere yazılım son yılların hem en çok kazandıran hem de en çok talep edilen meslek dallarından biridir. Fakat bu meslek öncelikli olarak bilgisayar yazılımı şeklinde yapılmıştır. Son zamanlarda kaliteli internet siteleri, kullanıcı isteklerine binaen sistemlerinin tamamını mobil cihazlardan da kullanılabilecek hale getirmişlerdir. Üstelik bu işi bir dönüşüm değil sıfırdan yaratma olarak da algılamak mümkündür. Çünkü iş kapsamında hem akıllı cep telefonlarından hem de tabletlerden kullanılabilecek uygulamalar tasarlamak da mümkün olmaktadır. Geleceğin meslekleri İngilizce olarak da yapılabilen bir iş şeklinde tanımlanan mobil yazılım mühendisliği hem devlet dairelerinde hem de özel sektörde büyük talep görmektedir. Tercih edenlerin mesleklerini yurtdışında sürdürmeleri de mümkündür.

Robotik Kodlama Uzmanı

Geleceğin Meslekleri ; Robotik Kodlama Uzmanı
Geleceğin Meslekleri ; Robotik Kodlama Uzmanı

Geleceğin meslekleri ne olacak konusunda yapılan araştırmalar mesleklerin gelişen teknolojiyle eşzamanlı olarak belireceği sonucunu vermektedir. Robotik kodlama uzmanlığı da bu kapsamda son birkaç yıldan bu yana önemini artıran alanlardan biridir. Öncelikle okullarda artık bu isim altında dersler ve uygulamalar yapılmaktadır. Henüz böyle bir eğitim görmemiş olan öğretmenlerin yeterliliklerini tamamlamayabilmeleri için robotik kodlama uzmanları ya da kurumlarından sertifika talep etmeleri de gerekebilmektedir. Geleceğin mesleklerinden biri olan robotik kodlama uzmanlığı ile birlikte gelecek nesiller verilerle konuşup isteklerini hayata geçiren bireyler olma yolunda gideceklerdir. Böylelikle ülkemizdeki kalkınma düzeyinin de artması beklenmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/2020-ogrenci-yardim-parasi-ne-kadar/
  2. https://www.kredivepara.com/universite-ogrencilerine-burs-veren-vakiflar-2020/
  3. https://www.kredivepara.com/girisimci-hibe-destegi-nasil-alinir/
  4. https://www.kredivepara.com/kosgeb-nitelikli-eleman-destegi-nedir/
  5. https://www.kredivepara.com/is-arayan-kayit-belgesi-nasil-alinir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz