Garanti BBVA Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır, Özellikleri Nelerdir?

garanti bbva vadeli altin hesabi ozellikleri
garanti bbva vadeli altin hesabi avantajlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Garanti BBVA üzerinden vadeli altın hesabı açma işlemi yapmak isteyen müşteriler şubeye gelerek birebir başvuru yapabilirler. Ayrıca internet üzerinden de Garanti BBVA vadeli altın hesabı başvuru talebinde bulunarak hızlı ve kolay bir şekilde altın hesabı açabilirler.

Garanti BBVA Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti BBVA vadeli altın hesap açma şartları en az 1 yıl vade ile 50 gram altın yatırımı yapmaktır. Uygulanan faiz oranı vadeye ve yatırılan altın cinsine göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapmak ve detaylı bilgi almak isteyen müşterilerin T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlikleri ile beraber şubeye başvurmaları gerekmektedir. İşlem yapabilmeleri için şubeye girişlerde yer alan sıra numarası veren gişelerden öncelikle sıra almaları gerekmektedir. Sıra alma işleminin ardından sıranın onlara gelmesi için beklemeleri gerekmektedir. Sıra geldiği zaman sıra kâğıdı ve kimlikleri ile banka görevlisinin yanına gitmeleri ve vadeli altın hesabı açmak istediklerini belirtmeleri işlem yapılabilmesi için yeterli olmaktadır. İşlem sırasında öncelikli olarak kimlik bilgilerinin var olan diğer hesaplar ile eşleşip eşleşmediği kontrol edilir. Eşleşme sonucu vadeli hesap oluşturulması sağlanır. Eğer daha önce oluşturulmuş herhangi bir hesabınız yoksa yeni müşteri formu doldurmanız sağlanır. Bu şekilde şubeden hesap açabileceğiniz gibi https://sube.garantibbva.com.tr/isube/login/login/passwordentrypersonal-tr internet adresinden internet bankacılığına bağlanarak işlem de yapabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Ek Kart Nasıl Çıkar? Ek Kart Başvurusu

Garanti BBVA Vadeli Altın Hesabının Faiz Oranı

Garanti BBVA vadeli altın hesaplarına uygulanan faiz oranları altının cinsine ve kampanya türüne göre farklılık göstermektedir. Külçe altın türünden olan altınlarınız 366-400 gün arası vade seçeneklerinde yüzde 0,15 faiz sağlamaktadır. 1 yıldan fazla vade seçeneği ile yatıracağınız en az 50 gram olan altına uygulanan faiz yüzde 0,15’tir. Garanti BBVA vadeli altın hesabı ilk defa açtıran müşterilere farklı bir kampanya uygulanmaktadır. Vadesiz hesaplarda bulunan altın ve TL vadeli hesaba aktarılarak yatırım yapma imkânı sunulmaktadır. Bu şekilde yapılacak olan yatırımlarda da aynı faiz oranı geçerliliğini korumaktadır. Bu sayede altınlarınızın çalınması veya kaybolması konusunda endişeye kapılmadan onları güvenli bir şekilde saklayabilir hem de onlardan altın artışı ve vade faizi ile gelir elde edebilirsiniz.

Garanti BBVA Yeni Hesap Açan Müşterilere Uygulanan 2,5 Faizi

Yeni vadeli altın hesabı açan müşterilere özel kampanya uygulayan Garanti BBVA, kampanya geçerliliği için iki şart aramaktadır. Bunlardan ilki yatırım olarak kullanılacak olan altınların fiziksel olarak getirilmesidir. Yeni hesap açacak olan müşteriler, altın şubelerine getirdikleri altınların değer aralıklarının hesaplanmasının ardından hesap için gerekli olan 50 gram ve üzeri altına olup olmadığına bakılacaktır. Getirilen altın oranı 50 gram ve fazlası olduğunda ve bu altınlar 1 yıldan fazla vade seçeneği ile yatırıldığında hurda altın cinsinden 366- 400 gün vadeye yüzde 2,5 oranında faiz uygulanmaktadır. Vadesiz hesap üzerinden yapılan aktarımlar kampanya kapsamına alınmamaktadır. Kampanya için fiziki altın ile altın şubelerine yeni başvuru yapılması yeterli olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası İBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Stopaj Oranı

Garanti BBVA’da vadeli altın hesaplarına uygulanan stopaj oranı yüzde 15’tir. Ana altın değerini ve ana altın üzerinden elde edilen altın artış oranı kaynaklı kazançlar stopaja dahil edilmemektedir. Stopaj geliri sadece Garanti BBVA vadeli altın hesabı üzerinden yatırılan altınların vadeleri boyunca elde ettikleri faiz kazanımı üzerinden uygulanmaktadır. Elde edilen faiz oranı üzerinden yapılan stopaj alımı kampanya dahili ve harici tüm Garanti BBVA vadeli altın hesap kullanıcıları üzerinden aynı oranda tahsil edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz