Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks Kredi Notu Nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Findeks Kredi notu,  sizin tüm finansal işlemlerinizin değerlendirilmiş ve risk derecelendirme grubuna göre sınıflandırılarak ulaşılmış notunuzdur. Günümüzde tüm iş dünyası bu notlar çerçevesinde değerlendirmelerini yapmaktadır. Buna göre, bir sonraki finansal adımı belirlemektedir. Bir kişinin, bankacılık piyasası içerisinde edinmiş olduğu kredibilitesinin resmi halidir, Findeks. Bankalarla yaptığınız işlemler, kullandığınız krediler, ödeme planlarınız gibi birçok etken bu sistemin kriterlerindendir. Findeks kredi notu kişinin bir sonraki adımlarını da etkilemektedir. Kredi notunu yüksek tutmaya çalışmanız her zaman için sizin yararınıza olacaktır. Bankalar, sizin Findeks kredi notunuzun yüksek- düşük oranına göre size kredi vermektedir. Aksi bir durumu yaşamanız halinde ise kredi almanız zorlaşacaktır. Kredi alma imkanınız olsa dahi istediğiniz miktarda krediye sahip olamayabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından Findeks Kredi notu sorgulama ile ilgili tüm detayları ve ne anlama geldiği ya da hangi risk grubunda bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz. Eskiden bu sadece banka şubelerinden öğrenilmekteydi fakat şu an için KKB bunu herkese açık ve öğrenebilir bir hale getirdi. Türk bankalarında kullanılan bu sistemi asıl şekillendiren unsur, sizin bankalardaki işlem hareketliliğinizdir. Ödeme zamanınız ve yüklendiğiniz borcun miktarı bu konuda ilk etkenlerdendir. Findeks kredi notu,  sizin bankacılık sistemlerinde depolanmış olan verilerinizin kredi ödeme alışkanlıklarınız doğrultusunda hazırlanarak risk raporunuzun özeti şeklinde oluşturulmuş bir analizdir. Bu veriler doğrultusunda sizin önünüzdeki bir sene boyunca kredi borcunuzu ödememe olasılığınız tespit edilmektedir. Bahsedilen veriler ise, bankalardan almış olduğunuz bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartlarınızdaki kullanım verilerinden oluşturulmaktadır. Findeks iletişim numarası olan 444 4 552 ‘yi arayarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Findeks üzerinden alınan ilk kredi notundan itibaren 8 TL alınmaktadır. Sonraki güncel durumlarınızda ise 8 TL talep edilmektedir. Risk raporu talep ederseniz de daha fazla ödeme yapmanız gerekmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notuna sahip olmanız için bireysel kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabından herhangi birini kullanmanız gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde bunlardan birini kullanan bireylerin Findeks kredi notu ve derecelendirmesi bulunmaktadır. Sadece banka hesabına sahipseniz ve herhangi bir kredili sistemden faydalanmadıysanız Findeks kredi notunuz oluşmamış demektir. Çok riskli, az riskli, iyi gibi sınıflara ayrılmış şekilde 0’dan 1900’a kadar derecelendirme bulunmaktadır. Bahsedilen kredili sisteme sahip olmayan kullanıcılar da buradaki 0’ı temsil etmektedir.

Kredi notunuzun hesaplanması birtakım bileşenler esas alınmaktadır. Bireysel kredi hesabınız ve kredi kartınızı ödeme şekliniz ve düzeniniz bu bileşenlerin %30’unu oluşturmaktadır. Kredi borcunuzun her ay düzenli olarak en kötü ihtimalle asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Zamanında ödeme oldukça önemli bir husustur. Mevcut hesabınız ve borç durumunuz da %25 oranında etki etmektedir. Sahip olduğunuz kredili hesabın, borç durumu ve kullanılabilir limitleri bu noktada dikkat edilen unsurlardan biridir. Kredinizin borçlarını tamamlamadan başka bir bankadan kredi alma talebiniz de aynı şekilde %20 oranında kredi notunuzu geriletmektedir. Düzenli ödemelere sahip biriyseniz kredi notunuz, Findeks kredi notu bulunmayan birine oranla dahi daha olumlu olabilir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşükler İçin Kredi Veren Bankalar 2019

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notu, belirttiğimiz üzere, KKB tarafından sadece banka şubelerinden değil birçok yerden öğrenebilir hale getirmiştir. Notunuzla beraber notunuzun ne anlama geldiğini de öğrenebilir analiz yapabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’ye ortalamasını ve bu ortalamaya göre nerede olduğunuz bilgisini de edinebilirsiniz.  1.900’ün üst seviye olduğu Findeks kredi notunda ülke ortalaması 1.400 olarak belirlenmiştir.  Kredi notunuzun hesaplanmasında ödemelerinizin düzenli olması, asgari ücreti ödemeniz, krediniz varken başka bankalardan da kredi talep etmemeniz önem teşkil etmektedir. Bu veriler bankalar tarafından değerlendirme altına alınarak 12 ay içerisinde ödenmeme ihtimallerini hesaplamaktadırlar.

Findeks kredi notunuzu yükseltmeniz için de bu yanlışlarını yapmamanız gerekmektedir. Düzenli ödemeler, her ay dönemlik borç olmasa dahi asgari tutarı ödemeniz oldukça iyi bir imaja sahip olmanızı sağlayacaktır. Bankalar açısından risk sınıfı içerisinde yer almamanız için de çeşitli önlemler alabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu öğrenebildiğiniz gibi aynı yöntemle Findeks üzerinden kredi notu uyarı hizmeti de alabilirsiniz. Bu sistem sayesinde, sahip olduğunuz kredi ödemelerinizin detaylarına ve nasıl bir gidişatta olduğunuza dair bilgiler elde edebilirsiniz. Bu şekilde kırmızı alana düşmeden gidişatınızı olumlu yöne çevirebilme şansınız bulunmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu’m Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz