Finansal Piyasalar Nedir?

finansal-piyasalar-nedir
finansal-piyasalar-nedir

Yatırım konusunda bilinç sahibi olmak için ilk olarak bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu anlamda da bilinçli yatırımcı olmak finansal piyasaların ne olduğunu bilmekten geçer. Yani Finansal Piyasalar nedir sorusuna bir yanıt buluyorsanız iyi bir yatırımcı olma konusunda ilk adımlardan birini atmışsınız demektir.

Finansal Piyasalar ne demektir?

Fon arz ve taleplerinin karşılaştığı piyasalar Finansal Piyasalar olarak adlandırılır. Finansal piyasalarda parası olan yani fon fazlası olanlar ile fonu olmayan yani paraya ihtiyacı olanlar etkileşime geçer. Bu fon ihtiyacı olanlar ile fon fazlası olanların etkileşime geçmesi belli kurallar dahilinde ve denetleme kuruluşları gözetiminde gerçekleşerek Finansal Piyasalar meydana gelmiş olur. Semaye Piyasası ve Para Piyasası olarak ikiye ayrılan Finansal Piyasalar’ı bu iki piyasa üzerinden detaylıca incelersek:

Göz Atabilirsiniz;

Para Piyasası ve Sermaye Piyasası’nın birbirinden ayrılmasını sağlayan temel özellik vade yapısıdır. Uzun vadelerde fon arz ve talepleri Sermaye Piyasaları adı altında gerçekleşirken, 1 yıla yakın vadelerle gerçekleşen fon arz ve talepleri de Para Piyasaları adı altında gerçekleşir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Forex Kaldıraç Terimi Ne Anlama Geliyor ?

Finansal piyasalar, teknolojinin çığır açmasıyla birlikte daha geniş kitlelere ulaşmış ve bu kitlelerin oldukça kolay bir şekilde giriş, çıkış yapabildikleri bir ortam olmuştur. Bundan ötürü finansal piyasaların aktif bir biçimde kullanılması sadece kurumlar açısından değil bireyler açısından de önem arz eder bir noktadadır. Finansal piyasalarda yatırım yapmadan önce bu konuda ister internet olsun ister diğer kaynaklar olsun kendinizi geliştirmeli ve doğru adımlar atmalısınız.

Para piyasasında fon ihtiyacı olan ile elinde fon fazlası bulunanlar para piyasası araçları ile etkileşime geçmektedir. Para piyasası araçları hazine bonosu vb. diğer bankacılık ürünleri olarak düşünülebilir. Para piyasasında gerçekleşen ilişki alacak ve borçlar şeklindeyken, Sermaye piyasasında alacaklar ve borçların dışında ortaklıktan ortaya çıkan ürünler vb. kullanılmaktadır.

Güncelleme: 23.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz