Kredi ve Para

Faturasız Çek Kırdırma Yapılır mı? Yapan Yerler Var mı?

Faturasız Çek Kırdırma Yapılır mı? Yapan Yerler Var mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Faturasız çek kırdırma işlemi, çek kullanan alıcı ve satıcıların sıklıkla karşılaştıkları bir konudur. Her iki tarafında da muhatap olduğu bu konu, çekin bir ticari değişim araç olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Çek alanın da verenin de zaman zaman yapmak zorunda kaldıkları bir uygulama olan çek kırdırma işlemi tam olarak çekin tarihinden önce farklı aracı kurumlara devredilerek, belirli iskontolardan sonra kalan tutar üzerinden tahsil edilmesi işlemidir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Çek Kırdırma Faktoring Şirketleri-Tam Liste

Çek kırdırma faturasız yapılabildiği gibi yukarıda bahsettiğimiz kuruluşlar tarafından fatura karşılığında da yapılabilmektedir. Faturasız Çek kırdırma  olduğu taktirde çekin kırdırılması karşılığında herhangi bir farklı fatura talep edilmemektedir. Çek keşidecisinin yani çeki yazan kişinin güvenilirliği dikkate alınmaktadır.

 

 Aylık Çek Kırdırma Oranları

 

Adına, hamiline veya açık çek olarak yazılan çeklerin kırdırılma işlemi günümüzde factoring şirketler tarafından yapılabildiği gibi bazı bankalar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bu şirketlerin her ay ülkenin genel ekonomik durumuna bakarak ve çek kırdırma piyasasındaki genel trendleri dikkate alarak aylık çek kırdırma oranları konusunda karar verdiklerini söyleyebiliriz.

 

Her ne kadar çek sahibi ve çekte yazan tutar aylık çek kırdırma oranları konusunda belirleyicidir. Ancak zaman zaman dış etkenler de dikkate alınarak bu oranlar belirlenebilmektedir.

 

 Vadeli Çek Kırdırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Vadeli çek kırdırma işlemi isminden de anlaşılacağı üzere çek kırdırma işleminin vadeli olarak yapılmasıdır. Çek zaten ileri tarihli bir tahsilat aracı olduğu halde kırdırma işleminde neden vade gözetilsin diye sorabilirsiniz. Vadeli çek kırdırma işleminde çek kırdırmak isteyen kişiye ileri sürülen vade süresi çekin tahsilat tarihinden daha sonraki bir tarihe denk gelmemektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Senetle Para Veren Tefeciler | İstanbul-Ankara-İzmir

Kesin surette çekin tahsilat tarihinden daha önce bir tarihe denk gelecek şekilde belirlenen vade süreleri birkaç aylık veya birkaç taksitlik olarak da belirlenebilmektedir.

 

Vadeli çek kırdırma işleminnde çekte yazılan tutar yine belirli bir iskonto oranından sonra kalan tutar üzerinden tahsil edilmektedir. Çeki iskonto eden yani çek kırma işlemini gerçekleştiren kişi çekte yazan tutarı çekin sahibine birkaç aylık taksitler halinde ödemeyi de vaad edebilir.

 

Çekte yazılı ve toplam çek kırma işleminden sonra kalan tutar tek seferde çek sahibine ödenebilebilir. Çekin tahsilat tarihinden önce de ödenmesi şartıyla birkaç aylık taksitlerle de ödenebilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.