Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır

konut kredisi faizsiz
konut kredisi faizsiz

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ev sahibi olmak isteyenler varsayılan yüksek kredi faizi ödememek için en düşük faizli kredi veren bankaları tercih eder. Konut kredisini en düşük veren bankalar tercih edilebilir mi? Peki gerçekten faizsiz konut kredisi var mıdır? Sıfır faizli konut kredisi yani faizi olmayan ev kredisi çekmek isteyenler için, Bankalar konut kredisi veriyoruz diye ilana çıkmaktadır. Ama bunun yanında başka seçenekler de faizsiz kredi kullanılabilir mi?

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Bankaların konut kredisi paketlerinde ne yazık ki faizsiz konut kredisi veren bankalar yani konut kredisi desteği seçeneği bulunmuyor. Dünyada adı İslâm bankaları veya faizsiz bankalar olarak geçen finans kuruluşları Türkiye’de katılım bankası adı altında hizmet vermektedir. Sıfır faizli kredi, kullanılan kredi miktarının üzerine herhangi bir şekilde ekleme yapılmadan sadece anaparanın geri ödendiği kredilerdir. Faizsiz kredi ise İslami kredi imkânı sunan katılım bankalarının faizsiz bankacılık esasına dayanarak verdikleri bir finansman ürünüdür. Bu bankalar, “katılım” kelimesini yaptıkları bankacılık türünün kar ve zarara katılma prensibine dayalı bir bankacılık olduğunu ifade etmek için kullanmaktalar.

Emekliye Faizsiz Konut Kredisi İmkanı

Emeklilerimiz için henüz faizsiz konut kredisi veren banka bulunmamaktadır. Ancak emeklilerimiz “katılım” bankalarından birisini seçerek, uygun kar payı oranlarıyla evlerini satın alabilir ve uzun vadelerde kredi ödemesi yapabilirler. Faizsiz ev kredisi almak, faizsiz konut kredileri için bankalarda pek çok seçenek sunulmaktadır. İslami bankalar olarak da anılan bu bankalara başvurularınızı yaparak sizde hayalinizdeki evin sahibi olabilirsiniz.

Detaylar: Emeklilere Faizsiz Kredi Başvurusu Tüm Bankalar

Ülkemiz de faaliyet gösteren Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım, kuveyt türk konut kredisi, Albaraka Türk, Türkiye Finans gibi, katılım bankalarının çalışma prensibi aşağıda anlattığımız şekildedir.

 Faizsiz bankacılık adı altında müşterilerine özel imkanlar tanıyarak, bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişiler ilk olarak banka şubesine müracaat ederler. Daha sonrasında ise kredi siciliniz ve kredi notunuz incelenir. İlk aşamayı geçtikten sonra yine bankanın ekspertizi alacağınız evin değerini kontrol eder, sizin onayınızdan sonra banka evi satın alır. Evi aldığı değerin üzerine belirlenen kar payını da ekleyip tekrardan size satışı yapılır. Ancak diğer bankalarda olduğu gibi, kredi ödemeniz bitene kadar eve rehin işlemi yapılır. Yani kredi ödemeniz bitene kadar evi satamazsınız, kredi ödemeleri bitince de banka rehini kaldırır ve evin tamamını size verir. İşte faizsiz bankacılığın çalışma şekli böyledir.

Emekliler, “Şu anda aldığımız maaşlarla bir konut parası ayırmamız mümkün görünmüyor. Ancak bu türlü desteklerle bizler de ev sahibi olabiliriz. Hükümetimizden her kesim için açıkladıkları paketlerden bir tanede emekliler için açıklamasını bekliyoruz” görüşündeler.

TOKİ Konut Kredisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planında şehit ailelerine, kıbrıs gazilerine ve muharip gazilere, harp ve vazife malullerine, dul ve de yetimlerine konut kredisi kullandırılacak. TOKİ tarafından şehit ailelerine, kıbrıs gazileri ve muharip gazileri, harp ve vazife malulleri, dul ve de yetimleri faizsiz olarak verilen krediden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekiyor.

Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi 60 ay konut kredisi gibi, bir kısıtlama bulunmuyor. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli oluyor. Yani TOKİ konut kredisi başvuruları ilgili evraklarla Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılıyor. TOKİ dahil, engellilere konut kredisi faizsiz kredi bulunmamaktadır.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Başvuruları İçin Gerekli Belgeler

Kredi istek dilekçesi

Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname

SGK hak sahipliği belgesi

Nüfus Cüzdanı fotokopisi

Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgeler.

Hak sahiplerine 2019 yılı için verilen kredi miktarı 137.000.-TL’dir.

Göz atabilirsiniz: KREDİ HESAPLAMA VE FAİZ HESAPLAMASI

Toplu Konut İdareleri tarafından Şehit Ailelerine Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik 13.02.2014 tarih ve 28912 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Uygulamalar ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılmaktadır. Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde hak sahiplerine ilişkin bilgilere ulaşmak için https://ailevecalisma.gov.tr/sss/sehit-yakinlari-ve-gazilere-yonelik-hizmetler-dairesi-baskanligi/faizsiz-konut-kredisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz