Faiz Lobisi Nedir? Kimler Oluşturur?

Faiz lobisi nedir
Faiz lobisi nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Zaman zaman ülke gündemini yakından ilgilendiren konulardan biri de “Faiz Lobisi” kavramıdır. Bu kavram çok kişi tarafından duyulan dillendirilen bir kavram olsa da herkes tarafından çok iyi bilinen bir kavram değildir. Haberlere, gündeme bakıldığında adeta Faiz Lobisi her taşın altından çıkar. Faiz lobisinin ne olduğu konusunda değişik fikirler ortaya atılmış olsa da işin arkasında elbette dolar var. Şimdi detaylı bir şekilde Faiz lobisinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını inceleyecek olursak:

Faiz Lobisi Ne Demektir?

Rant ekonomisi üzerinden gelir elde eden ve bu düzen bozulmasın diye her daim faizlerin yükselmesi için çeşitli şekillerde çabalayan grup ve kişiler “Faiz Lobisi” olarak adlandırılır. Faiz lobis bu düzen olduğu sürece hem Türkiye’de hem de dünyada olmaya devam edecektir. Yani zaman zaman gündeme gelmesi öncesinde olmadığı şimdi olduğu anlamına gelmemektedir. Bu grup veya kişilerin kazanç kapısı faizdir. Döviz kurlarının, faiz oranlarının yüksek olmasına sağlayarak bu şekilde kazanç elde etmeyi hedeflerler. Yüksek faiz ülkelerin ekonomisi için olumsuz çanların çalmasını ifade etse de faiz lobisi için kazancına kazanç katmak demektir. Faizler bu derece artınca ülke fakirleşmeye başlar Faiz lobisi olan grup veya kişilerde o sıra para kazanır. Faiz, ülkelerde yaşanan ekonomik ve iktisadi sebeplerden dolayı doğal bir şekilde yükselebilirken, büyük paraları elinde tutan grup ya da kişilerde paraları hareket ettirerek doğal olmayan krizler çıkarmakta ve bu sebepten ötürü de faizler yükselebilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar 2020

Göz atabilirsiniz: 32 Günlük 30 Bin TL Aylık Faiz Getirisi En Çok Faiz Veren Bankalar

Faiz lobisini kimler oluşturuyor?

Türkiye’de faiz lobisini oluşturanlar finans kuruluşları, fonlar ve bankalar gelmektedir. Sadece Türkiye’de değil hemen hemen dünyanın her ülkesinde durum bu şekildedir. Faiz lobisi dilediği durumda ahlaki olmayan bir şekilde piyasadaki var olan parayı çeker ve ekonomiye dilediği gibi yön verir. Geride bıraktığımız senelerde Rekabet Kurulunun yaptığı araştırmayla 12 bankanın birbiriyle anlaşıp faiz oranı belirledikleri ortaya çıktı. Bu durum yasak olduğundan dolayı ilgili bankalar tespit edildikten sonra ceza kesildi. Çünkü piyasada faiz oranları rekabet dahilinde kendiliğinden ortaya çıkmalıdır.

Faiz lobisi Türkiye’de, en belirgin olarak büyük projeler için var olan iyi durumları kaldırır ve gerekli kaynakların bulunamamasına sebep olur. Bu da dışa bağımlılığın artmasına ve dolayısıyla da faiz oranlarında arttırıma sebep olur. Bu tarz bir durum yaşanmasa faiz lobisine ihtiyaç kalmayacak ve o grup veya kişiler kazançlarına kazanç katamayacaktır. Bu bir ülke için iyi bir şey ifade ederken, lobi için kötü bir şey ifade eder. Bundan dolayı bunun oluşmaması için ellerinden geleni yaparlar ve başarılı da olurlar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz