2021 Evlilik Kredisi Başvurusu ve Hesaplama

evlilik kredisi basvurusu nasil yapilir
evlilik kredisi basvurusu sartlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Evlilik kredisi başvurusu yapmak için devlet ile anlaşmalı bankalara başvurulması gerekmektedir. Evlilik kredisi 48 ay vade seçeneği ile %1 faiz oranından düşük faiz seçeneği ile evlenecek bireylere verilecektir. Evlenmek isteyip de maddi imkansızlığı olan bireyler için devlet tarafından verilen bu krediye ayrıca ev almak isteyen bireylerde başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

İlginizi Çekebilir:

Evlilik Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi için başvuru şartları adayların birlikte başvurmaları ve belirlenen bankalarda belirlenen vadede çeyiz açmalarıdır. Evlenmekte zorlanan, düğün masraflarını karşılamakta güçlük çeken bireyler için devlet desteği ile sunulan evlilik kredisine başvurmak için gerekli şartların ilki bireylerin en az 27 yaşında olmalarıdır. 27 yaşından küçük bireyler için evlilik kredisi verilmemektedir. 27 yaşında olan veya 27 yaşından büyük kişilerin bankada çeyiz hesabı açtırma talebinde bulunmaları gerekmektedir. Açılan çeyiz hesabında birikim yapan bireylere devlet tarafından 5 bin liraya kadar çeyiz yardımı yapılmaktadır. 3 yıl boyunca açılan çeyiz hesabında birikim sağlayan bireylerin hesaplarında 25 bin liranın birikmesi halinde devlet 5 bin lira çeyiz desteği sağlamaktadır. Ayrıca anlaşmalı bankalara gerekli evraklar ile başvuran adaylara 50.000 liraya kadar evlilik kredisi sunulmaktadır.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik kredisi başvurusunda gerekli olan belgelerin ilki nüfus cüzdanıdır. Bireylerin onaylı maaş bordrosu veya aylık net gelirini gösteren evrakların başvuruda bulundurulması gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar tarafından talep edilen kefile ait evraklar, adayların adına kayıtlı olan telefon, doğalgaz veya elektrik faturası gerekli olan belgelerdir. Evlilik kredisi talebinde bulunmak isteyen bireylerin bu belgeleri hazırlayarak anlaşmalı bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Evlilik kredisi veren bankalar Akbank, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Türkiye Finans, TEB, Kuveyt Türk’tür. Bu bankalara başvurarak evlilik kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bu bankaların uyguladığı evlilik kredisi ve düğün kredisi paketleri şu şekildedir.

 • Yapı Kredi Bankası; 48 aya varan vade seçeneği ile bireylere ev, balayı, beyaz eşya ve çeyiz ödemeleri için kredi vermektedir. Kredi başvurusu için gelir belgesi ile en yakın şubeye başvurulması gerekmektedir. Ayrıca iletişim merkezi aranarak da kredi başvurusunda bulunulabilmektedir.
 • Halkbank, şubelere gelerek başvuruda bulunan gelin ve damadın memur olması durumuna göre düşük faiz uygulamasında bulunmaktadır.
 • Kuveyt Türk Bankası, 36 ay vade seçeneği ile bireylerin tüm düğün masraflarının karşılanması için 50.000 lira kredi sağlamaktadır.
 • Garanti Bankası, evlenecek bireylere 60 ay vade seçeneği sunarak %1,09 faiz oranıyla devlet destekli evlilik kredisi sunmaktadır.
 • TEB, 12 ay vade ile 20.000 lira, 24 ay vade ile 30.000 lira ve 36 ay vade ile 50.000 lira kredi imkanını %1 faiz oranı ile vermektedir.
 • Akbank; nüfus belgesi, adres gösterimi için doğalgaz, elektrik veya su faturası ve gelir belgesi ile başvuru yapılması halinde adaylara düğün kredisi desteği sunmaktadır. 1.000 liradan 75.000 liraya kadar olan düğün kredisini %1,19 faiz oranı ile 1- 36 ay vade seçenekleri ile sunmaktadır.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları ve Taksit Ödemeleri

Evlilik kredisi faizleri ve taksit ödemeleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. 10.000 lira, 36 vade ile alacağınız evlilik kredisi ödemleri uygun olan ilk beş banka şunlardır.

 • Türkiye Finans, %0,99 faiz ile 343 lira,
 • Türkiye İş Bankası, %1,05 faiz ile 347 lira,
 • TEB, %1,19 faiz ile 357 lira,
 • Denizbank %1,74 faiz oranı ile 398 lira ve
 • Garanti Bankası, %1,79 faiz ile 402 lira taksit ödemesine sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz