Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmayan ve de buna ek olarak emeklilik prim ödemesi yapılmayan ev hanımları nasıl emekli olur araştırdık ve SGK’nın yapmış olduğu yeni düzenlemeyle birlikte emeklilik primi ödeyerek emekli olabilmektedir. SGK primi ödemesiyle emekli olabilmenin yanında bankaların sunduğu Bireysel Emeklilik Sistemine de dahil olunarak emekli olunabilir.

Göz atabilirsiniz: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

SGK yoluyla Ev hanımları nasıl emekli olur?

SGK üzerinden emekli olmak isteyen ev hanımlarının belli başlı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

  1. 18 yaşını doldurmuş olmalı,
  2. Herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmalı,
  3. Önceki süreçte yapılan sigorta dahilinde maaş almıyor olmalıdır.

Eğer herhangi bir işte çalışmayan ev hanımıysanız bu durumda yukarıdaki şartları sağlamanız durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gidip dilekçe yazmanız gerekmektedir. Eğer şartları sağlayıp, dilekçenizde onay alırsa bu durumda başvurunuzdan bir sonraki ayın ilk günü sigortanız başlar ve siz çalışmayıp sigorta primi ödeyerek emekli olmuş olursunuz.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ev Hanımları Kredi Alabilir mi ? Şartlar Nelerdir

Sigorta primleri nasıl belirlenir?

Ev hanımı olan kişilerin sigortalı olarak çalışmadığı halde herhangi bir geliri bulunuyor ya da bu gelir eşi tarafından sağlanıyorsa bu durumda ilgili miktara göre sigorta primi belirlenebilir. Sigorta primleri hangi rakamdan ödenirse o rakama göre de emeklilik maaşı belirlenir. Yani siz yüksek prim tutarından ödeme yaparsanız bu durumda yüksek emeklilik maaşı, düşük prim tutarından ödeme yaparsanız da düşük emeklilik maaşı alırsınız. Primler asgari ücret baz alınarak belirlenir. En düşük prim brüt asgari ücretin %32’sidir. Bu %32’lik kısmın %20’si yaşlılık ve ölüm sigortası iken, %12’lik kısmı da genel sağlık sigortasıdır.

Daha önceki uygulama kapsamında isteğe bağlı sigorta primi yatıran kişiler GSS (Genel Sağlık Sigortası)’ den yararlanamıyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yapılan ödemelerin %12’lik kısmı GSS hizmetleri için ayrılmaktadır. 1 aylık sigorta primi ödenmesi durumunda genel sağlık sigortası kapsamındaki hizmetlerden yararlanılmaya başlanır.

İlginizi çekebilir: Mikro Kredi Veren Bankalar 2019

Daha önce çalışıp sigortanızı dondurduysanız aradaki boşluğu bu düzenleme dahilinde doldurarak emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Ev hanımları nasıl emekli olur sorusunun iki cevabı bulunmaktadır. Bunlardan biri devletin sağlamış olduğu SGK düzenlemesi ile sigorta başvurusunda bulunarak emekli olmak, diğer ise Bireysel Emeklilik Sistemleri’nden birini inceleyerek ona dahil olmaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020

Güncelleme: 23.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;