Ev Kredisi Almak İçin Ne Kadar Peşinat Lazım?

Ev almak için ne kadar peşinat lazım
Ev almak için ne kadar peşinat lazım

Ev kredisi almak isteyen kişilerin bankaların sunmuş olduğu konut(mortgage) kredilerine başvurur. Bu başvuruda ilgili evin ekspertizler tarafından değeri belirlenir ve belirlenen değeri tümü değil de sadece belli bir kısmı banka kredisi ile karşılanır. Bu krediye başvuran kişilerin kalan kısmı peşinat olarak vermesi gerekir. Konut kredileri ilgili evin maksimum %75’ine verilen bir kredi ürünleridir. Kimi durumlarda bu oran üzerinde esneme yapılması söz konusu olurken genel itibariyle herhangi bir esneme yapılmaz.

Göz atmanızda fayda var: Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:4Madde

Ev almak için ne kadar peşinat gerekli?

Mesela bankanın göndermiş olduğu ekspertiz tarafından evin değeri 200.000TL olarak belirlendiyse bu durumda bankanın size vereceği kredi miktarı 150.000TL olacaktır. Geri kalan 50.000TL’^lik kısmı sizin bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Yani bir krediye başvurulacağı zaman %25’lik kısım sizin tarafınızdan bulunması gereken meblağı tanımlar. Peşinat kısmını ise bir başka bankadan kendi adınıza ya da başkası adına alınacak olan İhtiyaç kredisi ile kapatabilirsiniz. İhtiyaç kredisini kendi adınıza çekecekseniz bu durumda bankaya göstereceğiniz aylık gelirin hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisini karşılayabileceğini ispatlamalısınız. Her iki krediyi farklı kişiler adına çekmeniz halinde kredinin alınması daha kolay olacaktır.

Peşinatsız kredi çıkartırım diyen kişilere, kurumlara itibar etmeyin. Bu şekilde bir şey söyleyen kişi veya kurumlar sizin paranızı ele geçirmeye çalışan kişilerdir. Kredi tutarının %25’ini peşin ödemeniz dışında bankalardan konut kredisi alma şansınız bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bu aşamada yapacağınız tek yasal ve doğru yol bu peşinatı ihtiyaç kredisi ile, borç alarak ya da para biriktirerek vermektir. Üzerinize ait herhangi bir konut bulunuyorsa o konutu ipotek ettirerek de peşinat ödemeden bankalardan ev kredisi alabilme şansına sahipsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KMH Limiti Nedir?

Göz atabilirsiniz: Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisinde ne kadar yüksek peşinat ödemesi yaparsanız ödeyeceğiniz dosya masrafı ve aylık kredi taksit tutarı düşecektir. Borcunuz bu sayede daha kısa vadede ödenebilecek bir hale gelecek ve siz bu işten daha az zararlı çıkabileceksiniz. Kredi almak istemeyen kişiler peşinat ödemek istemese de esasında ödemeyi yapmak krediyi kullanarak ev alan kişilerin avantajına olabilecek bir durumdur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz