Eurobond Nedir? Yatırım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eurobond nedir yatırımı nasıl yapılır
Eurobond nedir yatırımı nasıl yapılır

Eurobond, bugünümüzde çevrimiçi olarak da prosedür yapılabilen, tam dünyada alt yukarıya 100 trilyon dolar büyüklüğe erişmiş, beynelmilel piyasalarda yabancı para türünden prosedür gören uzun vadeli yatırım vasıtasıdır.

Eurobondlar başka bir söyleyişle yabancı para cinsinden tahviller, ihraç edilen ülke para biriminden değişik bir ülke para biriminde, örnek olarak ABD doları ya da Euro cinsinden ihraç edilmektedir. Hükümetlerin  kaynak yaratmak amacıyla kendi ülkeleri dışında yabancı para cinsinden ihraç ettikleri uzun vadeli ve kupon ödemeli değişmez getirili yatırım vasıtayı olan eurobondlar, asli olarak devlet senedi ve dramatiğe tahvili ile eş özellikler taşısa da, dış finansman kaynağı bulunduğu emeliyle DİBS devlet iç borçlanma bonoları kapsamında değildir.

Göz Atabilirsiniz;

Eurobond Nedir?

Eurobondların getirileri (faiz oranları), ihraç eden ülkenin ya da şirketin risk primi ile doğru orantılıdır. Şu an dünyada en itimat edilir ülke olarak varsayılan Amerika’nın ihraç ettiği eurobondların faiz oranları %1 civarındayken, gelişmekte olan ülkelerin çıkardıkları eurobondların faiz oranları  ve üzerinde seyretmektedir. Eurobond faizini belirleyen en mühim etkenler, eurobond ihraç edecek ülkenin kredi notu ve kredi risk primidir.

İlginizi çekebilir: Ayı Piyasası Nedir? Yatırım Nasıl Yapılmalı?

Eurobondları yalnızca devlet değil özel şirketler de çıkartabilmektedir. Dünyanın en efsunk işletmelerinden apple veya google’ın çıkardığı eurobondların kupon ürem oranları, büyümekte olan ülkelerin daha az tanınmış işletmelerinin çıkardığı eurobondlara kıyasla daha düşük seviyededirler. Bir euroboundun primli mi yoksa iskontolu mu bulunduğunu kavramak amacıyla prosedür gören fiyatının 100’ün üzerinde olup olmadığına bakmak yeterlidir. Eğer 100’ün üzerinde prosedür görüyorsa primli, şayet 100’ün altında prosedür görüyorsa iskontoludur. Eurobondlar, nadir de olsa değişik prosedür büyüklükleri görülse de, genellikle 100.000 nominal ve katları şekilde prosedür görür ve bu şekilde alınıp satılırlar.

EuroBond Kupon Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Eurobond kupon ödemeleri genellikle senede iki kere olmak üzere ödenmektedir. Eurobond ürününde vade mühim bir kavramdır. Eğer bir eurobond örnek olarak 10 Mayıs 2025 vadeli ile bu ürün 10 Mayıs ve 10 Kasım tarihlerinde kupon ödemeleri yapacaktır. Eurobondun kupon faiz oranı, 6 ayda bir iki denk oranda nakit olarak ödenmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Eurobondlar hangi fiyat seviyesinden alınırsa alınsın, vade sonucunda kaç nominal alındıysa o tutar maddi olarak Eurobond sahibine geri döner. Örneğin; 95 USD fiyatından alınan 100.000 nominal büyüklüğünde bir Eurobond amacıyla 95.000 USD ödenmelidir. Vade sonu geldiği zaman 95.000 USD ödenerek alınan bu Eurobond sahibine 100.000 USD olarak geri dönecektir. Yatırımcının alakalı devre ortamında almış bulunduğu kupon faizleri ise ilaveten gelir olmuştur.

Eurobond mahsulü maliyet, faiz, kur ve likidite tehlikeyi kapsamakta olup ana para garantisi bulunmamaktadır.

Eurobond İşlemleri Nelerdir ?

Eurobond’larda prosedür 1.000 nominal (Dolar ya da Euro) ve katları şeklinde yapılmaktadır. Alım-satım fiyatları, piyasalarda meydana gelen fiyatlara bağlı olarak belirleme edilmekte olup, gün içersinde değişebilmektedir. T+2 takas süresine bağlı olarak oluşturulan prosedürin, yatırım hesabına yansıması 2 (iki) işgünü sonra gerçekleşmektedir.

Göz atabilirsiniz: 2020 Dolar Kuru Ne Olur? GÜNCELLENDİ

Eurobond alım-satım prosedürleri 11:00-17:00 saatleri arasında bütün şubeler ve İnternet Bankacılığı’ndan yapılabilmektedir.

Alım-satım prosedürinin uygulanabilmesi amacıyla bir Yatırım Hesabı, bu hesaba bağlı TL Banknot Hesabı ve bu hesap altında çalışan bir Döviz Banknot Hesabı açılması gereklidir

Devlet Ve Şirket Eurobondları Nelerdir ?

Sayın okuyucularıma Türk bankalarının ve şirketlerinin Eurobond’ları konusu ile alakalı bilgi vereceğim. İş Yatırım’ın bilgi notunda, Türk bankaları ile şirketlerinin yurtdışı piyasalarda prosedür gören Eurobond’larının fiyat değişimleri açıklanıyor. Son notta dışarıda Eurobond’ları prosedür gören Türk bankalarını ve şirketlerini saydım. Hiç de az değildi. 53 kuruluşun Eurobond’u yurtdışı piyasalarda prosedür görüyor. Neyin ne olduğunu kavramak amacıyla İş Yatırım’ın sorumluları İlkay Dalkılıç ve Uygar Kurtbay’ın yardımlarını istedim. Öğrendiklerimi aktaracağım.

Bankalar ve şirketlerin yurtdışında “kâğıt satarak“ (tahvil çıkararak) borçlanmaları genellikle Eurobond ile borçlanma diye adlandırılıyor. Eskiden borçlanacak olan imzalı kâğıt çıkarır, borç verenin eline kâğıt verilirdi. Günümüzde borçlanma kâğıtsız, dijital ortamda oluyor.

Bonolar elektronik kayıt sisteminde alınıp satılıyor. Kayıtları beynelmilel 2 büyük “Gizleme ve Değiş Tokuş Müesseseyi” yakalıyor. Satanın, alanın sicil numarası var. Tahvillerin sermaye ve faiz ödemeleri de bu sicil numarasına göre yatırımcılara ödeniyor.

Avrupa’da bu işlerin merkezi Londra. Bu tür prosedürler Avrupa’da İngiliz kanunlarına, mevzuatına göre yapılıyor. Eurobond satarak dövizle borçlanmak isteyen banka ve şirketler, yurtdışında bir aracı müessesela anlaşıyor. Bankalar ve şirketler, mali durumlarına, güvenilirliklerine bakılırsa, çoğu zamanTürk devletinin borçlanma faizinin (şimdilerde yüzde 4) 1-3 puan üstünde faizle borçlanabiliyor.

Aracı kurumların satılacak ve satılan bonolarla alakalı sorumluluğu yok. Görevleri öneri toplamak ve satışa aracılık etmek.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Az Sermayeli İş Fikirleri Nelerdir? 7 Adet İş Fikri!

Genelde Eurobond’ları müessesesel yatırımcılar, fonlar ve bankalar satın alıyor. Eurobond ihracında direkt olarak şahıslara satış yapılmıyor. Ama yurt içi ya da yurt dışındaki bir kişi, belli bir banka ya da şirketin Eurobond’unu satın alabilmek isterse, bankası vasıtasıyla Eurobond’u bir günde alması ve satması mümkün.

Eurobondlar endekste değil, tezgâh üstünde prosedür görüyor. Bu amaçla fiyatları günlük olarak trader’ların alış satış kotasyonlarına ve ikincil piyasadaki arz talebe göre değişiyor. Şimdilerde prosedür gören Eurobond’ların yüzde 9.6 faizle ihraç edileni de var, yüzde 3.8 faizle ihraç edileni de var. Pazar faizleri değişik vadelerde yüzde 1 ile yüzde 6 arasında seyrediyor.

Neden Eurobond İşlemi Yapılmalıdır?

Yurt dışında Avroil olarak da tanınan Eurobond’lar ülkemiz yatırımcılarının birikimlerini değerlendirmek amacıyla tercih ettiği seçenek yatırım araçlarından biridir. Eurobond’lar ülkelerin dış borçlanma senetleridir. Bu senetlerde Euro, Amerikan doları, Japon yeni gibi yüksek prosedür hacmine sahip olan dövizler prosedür görür. Devlet ya da özel şirketlerin kendi ülkeleri dışında da kaynak sağlamak amacıyla para piyasalarında satışa sunmuş bulunduğu borçlanma senetlerine Eurobond denir. Uzun vadeli yatırım taşıtıdır ve yatırımcılara yüksek getiri fırsatı sunmaktadır.

Yüksek ölçüde Eurobond alımı yapıldığında, hasar etme ihtimaliniz düşüktür. Aynı vakitte vergi üstünlüğü da vardır. Avroil alım – satımı yapacağınızda ilgi etmeniz gereken konu Eurobond finansal aracın sayısal değeridir. Çünkü satış prosedürü yapıldığı gün Eurobond’un sayısal değeri anlık fiyatından hesaplanır. Yatırım yapıldığı günden itibaren faiz işlediği amacıyla bu konua ilgi edilmesi gerekir.

Eurobond dış borçlanma senedidir. Yabancı döviz cinsinden prosedür gören borçlanma senedi devlet ya da şirketlerin vatan dışından kaynak temin etmeleri amacıyla ihraç edilir. Uzun vadeli yatırım taşıtı olan Eurobond’lar dış borçlanmada kullanılır. Yüksek prosedür hacmine sahip olan Euro, Amerikan doları, Japon yeni gibi dövizlerden meydana gelen borçlanma senetleri; bono ve tahvillerle karıştırılmaktadır. Zira menkul değerler arasında yer alan senet ve bono da borçlanma tahvilidir. Ancak bu senetler iç borç iken, Eurobond’lar dış borçtur. Tahvil ve bono yatırımı yaparak para kazanmak istiyorsanız, iç borçlanma senetleri ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

Birikimlerini dövizler üzerinden değerlendirmek isteyenler amacıyla avantajlı olan Eurobond’lar yüksek getiri elde etmeyi olası kılmaktadır. Bu yüzden de fazlası yatırımcının tercini oluşturmaktadır. Bu konuta dövizlerin üstünlükleri da ilaveten dış borçlanma senetlerinin tercih edilmesinde etkilidir. Öyle ki doğru fiyat seviyelerinden faiz oranları öneme alınarak yatırım yapıldığında beklentiyi karşılayacak güzel miktarlarda kazanç sağlarlar. Kupon ödemeleri gerektiğince yüksektir ve vade bitimi gerçekleşmeden satılarak direkt nakde çevirebilirler. Böylece yatırım yapıldığı vakit vakitsince elde edilen karlar alınarak istenilen getirilere ulaşılabilir. Bunun amacıyla doğru vakitnin yakalanması gerekliliğini unutmamalısınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kadınlar için Yatırım Yapmanın 5 Yolu Nelerdir ?

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobondlara hem yurtamacıyladen hem de yurtdışından prosedür gerçekleştirme mümkündür. Forex pazarında bulunduğu gibi bankalar arası işleyen bir sistem bulunmaktadır ve burada karşılıklı kotasyona girerek fiyatlanırlar. Yurtdışından da gelen kotasyonlar ile prosedürler yapılabilmektedir. Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Deniz Bank, Vakıf Bank, Finans Bank, Halk Bankası, İş Bankası ve Ziraat Bankası vasıtasıyla Eurobond yatırımı yapabilirsiniz.

Yatırımcı, aracı kurum ya da bankasına alabilmek istediği miktarı bildirir ve prosedürü gerçekleşir. Küçük yatırımcılar amacıyla Eurobondlara ulaşmanın zor bulunduğu da bilinmektedir. Bunun sebebi ise çok uzun vadeli olmaları sebebiyle ufak yatırımcının dikkatini geçmemesidir. İkincil pazarı olmasına karşın likiditenin düşük olması sebebiyle satıcı bankanın vereceği fiyatları, eder fiyatlar üstünde iskonto edilmektedir. Bu amaçla de satış prosedüründe pazar fiyatların göre kayıp yaşanmaktadır.

Alım – Satım Prosedürü

Eurobond alım – satım prosedüründe alt limit ise kotasyonlara göre belirlenmektedir. Kotasyonların, 500 bin dolar ve katları şeklinde verilmesi sebebiyle alt limitin 500 bin dolar bulunduğu biliniyor. Buna karşın müşteri tabanının çok bulunduğu durumlarda, talepler tek tek toplanıp paylara bölünerek prosedür yapılmaktadır. Bu şekilde 10 bin dolar altında da prosedür yapılabilmektedir. Fiyatların yüksek olması sebebiyle de Eurobondlar, ufak yatırımcılar doğrulusunda pek tercih edilmemektedir.

İşlem saatleri ise forex pazarına benzer ikinci yönleridir. Dış pazarlarda prosedür gördükleri amacıyla günün derhal her zamanında prosedür yapılabilmektedir. En çok prosedür gördükleri saat ise Londra Borsası’nın açık kaldığı 10:00 – 17:00 saatleri arasıdır. Daha sonra açılan New York Borsası ile prosedürler devam etse de, çok yoğun prosedür yapılmamaktadır.

Göz atabilirsiniz: Forex Piyasasının Avantajları 7 Maddede Nelerdir ?

Yatırımcıların merak ettiği bir başka husus ise Türk Eurobondlarına mı, ABD ya da Avrupa Eurobondlarına mı yatırım yapmanın daha cazip bulunduğudur. Eksperler ise dolar cinsinden Avrupa ya da ABD Eurobond yerine Türk Eurobondları tercih etmelerini belirtiyor. Bunun sebebi olarak; Hazine Müsteşarlığı’nın senebaşında ihraç ettiği 30 sene vadeli tahvillerden almanın, ABD tahvillerine göre 5 puan daha çok kazandırdığı gösteriliyor.

Eurobond fiyatları, en çok yabancıların Türkiye’ye bakış açılarından tesirlenmektedir. Türkiye ekonomik ve siyasi ilerlemeleri, bu anlamda gerektiğince önemlidir. Örneğin, enflasyonun yüksek gelmesi, Eurobond fiyatları amacıyla olumsuz bir tesir yaratmaktadır. Aynı vakitte yurt dışı pazarlarında ortaya gelen olumlu ya da olumsuz ilerlemeler de, Eurobond fiyatları üstünden tesirlidir. Bu fiyat değişikliklerini bankalar vasıtasıyla takip edebilirsiniz. Çünkü organize bir pazar değildir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz