Esnaf Kredisi için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir?

Esnafların işlerini daha rahat yürütebilmeleri ve ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemeleri için bankalar, faizsiz esnaf kredisi, geri ödemesiz hibe kredi veya uygun faiz ve ödeme koşullarıyla esnaf kredisi vermektedir. Bu kredileri almak için çeşitli şartları yerine getirmek ve başvururken birtakım belgeleri de yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu yazımızda tüm detaylarıyla esnaf kredisi için gerekli şartları ve belgeleri bulabilirsiniz.

Esnaf Kredisi için şartlar

Son zamanlarda devletin de desteğiyle iş dünyasını ve esnafı canlandırmak için yapılan düzenlemeler ile gerekli şartları sağlayan esnaflar, geri ödemesiz hibe veya uygun faizli krediler alabiliyor. Devlet destekli esnaf kredileri ile hibe (geri ödemesiz) veya uygun faiz oranlı kolay ödenebilir kredi sayesinde yeni iş kuranların ya da işini devam ettirmek isteyenlerin önü açılmış oldu. Yeni iş kurmak isteyenlere Kosgeb tarafından hibe olarak 50 bin lira, işini büyütmek isteyenlere veya Kosgeb’e uygun olmayan kişiler için ise Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından 100 bin lira kredi verilmektedir.

Esnaf kredisi almak isteyenlerin aşağıda yer alan şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bankaların esnaf kredisi kullanmak isteyen kişilerde aradığı şartlar nelerdir? Buyrun birlikte inceleyelim;

 1. Esnaf Kredisi alacak olan kişiler KOSGEB üzerinden hibe kredi almamış olmalılardır. Bunu kanıtlamak içinde KOSGEB’den hibe kredi alınmadığına dair yazılı bir belgenin alınması,
 2. Herhangi bir odaya kayıtlıysanız odaya kayıtlı olduğunuzu gösterir belgenin alınması,
 3. Taksitlendirilmiş, ödenmemiş veya ertelenmiş herhangi bir borcun olmaması,
 4. Serbest Meslek mensupları için Vergi Levhası yahut Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanmış olan kuruluş ilanının fotokopisi,
 5. Emekli olanlar için hesap cüzdanı, güncel faturalar yahut ikametgah belgesi,
 6. Ücretliler için maaş bordrosu,
 7. Esnaf Kredisi başvuruları bizzat bankanın şubesinden yapılmalıdır. Başvuru sırasında yukarıdaki belgelerin yanı sıra kimlik belgesi (ehliyet yahut nüfus cüzdanı), son 3 seneye ait Gelir Tablosu ve Bilanço belgelerinin de hazır olması gerekmektedir.
 8. Son olarak ortaklar ya da kefiller de varsa bu kişilerin de kimlik fotokopileri gerekmektedir.

Faaliyet gösterdiğiniz bölgedeki kooperatif bünyesinde kayıtlı olmanız gereklidir. Esnaf ve sanatkarların mali ihtiyaç ve durumlarına göre başvurunun verilmesinden itibaren 15 gün içerisinde onaylandığına dair bildiri bankaya iletilerek incelemeye başlanacaktır. Olumlu sonuç çıkması durumunda belge ile Halkbankası’na başvurarak esnaf kredisinden yararlanabilirsiniz.

İnceleme esnasında kredi limitiniz belirlenirken mali durumunuza bakılarak kredi miktarı, vadesi ve faiz oranı belirlenir. ESKK kefaletiyle kullanılabilecek kredi tutarları 75.000 TL, 100.000 TL ve 200.000 TL’dir. Kredi vadesi ise 60 aydır.

Ayrıca bkz: 50.000 TL Geri Ödemesiz Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi için gerekli belgeler

Kredi başvurusu yaparken bankalar esnafın ticari kimliğine ve firmanın çeşitine göre bazı evrak ve belgeler talep etmektedirler. Vereceğiniz belgeler aracılığı ile kullanmak istediğiniz krediyi ödeyebilecek gücünüzün olduğunu taahhüt etmiş olursunuz.

Şahıs Firması Olan Esnaftan istenen belgeler;

 • Vergi Levhası
 • Kimlik
 • Esnafın ticari durumuna göre talep edilecek diğer evraklar

Anonim ve Limited Şirketlerden istenen evraklar;

 • İşyeri vergi levhası
 • İşyeri sahibi tüm ortakların nüfus cüzdanları
 • Ticaret sicil gazetesi
 • İmza sirküleri

şeklindedir.

Esnaf kredisi veren bankalar başlıklı yazımıza geçerek hangi bankaların kredi verdiğini öğrenebilir, başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir