Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Hangi Belgeler Gerekli 2020

Esnaf Kefalet Kredisi 2019
Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf kefalet kredisi almak isteyen yüz binlerce esnaf başvuru yapmak için sıra beklemektedir. Peki esnaf kefalet kredisi nasıl alınıyor, kredi için gerekli şartlar nelerdir? Sizler için bu makaleyi hazırladık.

TESKOMB yani Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi üyeleri olan esnaflara özel olarak verilen Esnaf Kefalet Kredisi şartları ile birçok esnafımız merak etmektedir. Esnaf Kefalet Kredisi 2019 kullanmak isteyen esnaflarımız için 1,3 milyar TL bütçe ayrıldı. Esnafa 200.000 TL’ye kadar, 5 yıla kadar vadeli uygun faiz oranlarıyla kredi verilmeye devam ediliyor. Aşağıdan kredi detaylarını, başvuru şartlarını, faiz oranlarını, ödeme bilgilerini ve krediyle ilgili aklınıza gelebilecek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Aşağı da yer alan şartları yerine getiren esnaflar krediye başvuru yapabilir. Başvurular sadece Halkbank şubelerinden yapılmaktadır ancak ilk başvuru üyesi olduğunuz Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde yapılmaktadır. Halkbank’a yapılan kredi başvurusu ile ilgili kooperatif esnafa kefil olarak kredi kullandırılır. Yani kooperatifin onayı alındıktan sonra Halk Bankası, esnafa kredi verir. Esnaf Kefalet Kredileri devlet tarafından karşılanan krediler arasında yer almaktadır. İlinizde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olan esnaflara özel olarak verilen bu kredinin pek çok farklı kredi şartı bulunmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi alabilmek isteyen kişiler için,

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkar olmak,
Esnaf ve sanatkar sicili bulunmak,
Aynı zamanda farklı bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyesi olmamak.
Sicili temiz olmak.

Esnaf Kefalet Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Esnaf Sicil Belgesi (Aslı ve Fotokopisi)
 • Ortaklık Beyannamesi (Kooperatiften Alınacak)
 • Oda Faaliyet Belgesi (Bağlı Olunan Odadan)
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • 4 Adet Yeni Fotoğraf
 • Son Dönem Hesap Özeti (Muhasebeden Kaşeli ve İmzalı)
 • S.G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) Fotokopi
 • Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsat (Aslı ve Fotokopisi)

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefiller İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • İkametgah belgesi

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

İlk olarak bölgenizde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olunur.

Yazılı olarak kooperatife kredi başvurusu yapılır. Sonrasında ise, 15 gün içinde başvuru sonucu açıklanır.

Kredi başvurusuyla alakalı esnafın sicil durumu incelenir.

Yapılan inceleme sonrasında kredinin ilk onayı kooperatiften alınır. Eğer krediyi kooperatif onaylamaz ise, kredi süreci sonlanır. Eğer onay gelirse süreç esnaf kefalet kredisi veren bankalarda devam eder.

Kredi başvurusuyla ilgili tüm detaylar ilgili bankaya iletilir ve kredi süreci bankada işlemeye başlar.

Banka tarafından esnafın sicili ve bazı araştırmalar yapılarak krediye onay ya da olumsuz yanıt verilir. Krediye onay verilirse, kredi banka tarafından nakit olarak kullandırılır.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 Limiti Ne Kadar?

İşletme kredisi: 200.000 TL’ye kadar, 84 aya varan vadelerle kullanabilirsiniz.

Araç alımlarında: 500.000 TL’ye kadar taşıt alım finansmanı kullanılabilir.

İşyeri alımlarında: 500.000 TL üst limit, 10 yıla varan vadelerle işyeri satın alma kredisi kullanabilirsiniz.

Araç onarımında: 200.000 TL üst limit, 9 aya kadar vade bu kredi kapsamında değerlendirilmektedir.

İskonto kredisi: 9 aya varan vade ve 200.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2019

2019 yılında gerçekleştirilen güncellemeler sonrasında ESKKK Kefaletiyle Kredi’lerinin üst limiti 500.000 Türk Lirası’na çıkarılmış oldu. Daha önceki yıllarda esnaf kefalet kredinin en yüksek vade sayısı 48 aydı, ancak 2019 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde kredi vadeleri üst limiti de 60 aya (5 yıl) kadar çıkarıldı. Ayrıca ticari araç alımlarında da bu kredi türü geçerliliğini korumaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2019

2019 yılında Esnaf Kefalet Kredisi kullanmak isteyenlere özel olarak faiz oranları yıllık %5’e kadar olmak koşuluyla verilir. 1 yıla kadar vadeli olan kredilerde %4, 1 yıldan uzun vadeli krediler için de yıllık %5 faiz uygulanmaktadır. Siz de kooperatifinizin onayına göre 200 bin TL’ye kadar, 5 yıla kadar vadeli kredi kullanabilirsiniz. Halk Bankası’nın yanı sıra, esnaflara özel düşük faizli, 36 aya varan vadeli ticari kredileri aşağıdaki bankalardan kullanabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank gibi bankalar da esnaflara özel faiz oranlı krediler vermektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre uygulanmaya başlayan Esnaf kefalet kredisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) adıyla kooperatife üye olan esnaf ve sanatkârlara faaliyetlerini devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla krediyi sunmak, ya da banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 1163 sayılı kanun uyarınca faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlginizi çekebilir: Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Ülke ekonomisine katkı sağlayan esnafların iş hacimlerini yükseltmesi ve kalkınmasını sağlamak için verilen esnaf kefalet kredileri, ülkemizde ilk defa 1951 yılında Türk Ticari Kanunu hükümlerince kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri daha sonra çıkarılmış olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz