Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?

yeni kimlik basvurusu
yeni kimlik nasil alinir

Eski nüfus cüzdanlarının son kullanma tarihi konusunda, 2017 yılında verilmeye başlanan yeni kimliklerin dağıtımının 3 yıl süreceği ve 2020 yılına kadar devam edeceği belirtilmiştir. Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklama doğrultusunda bu süre 3 yıl daha uzatılarak vatandaşlara 2023 yılına kadar kimlik değişimi için süre tanınmıştır. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlayan uygulama da eski kimlik değiştirilerek yerine yeni çipli kimlikler alınmaktadır. Çipli kimliklerdeki en önemli özelliklerden biri kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verilerinin alınmasıdır.

 1. Yeni kimlik ücreti ne kadar? 
 2. Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?
 3. İş Bankası Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır?
 4. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

  Yazılarımıza da bakabilirsiniz;

fus Cüzdanı Yenileme

Kimlik kartı değiştirme işlemini istediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus cüzdanlarını yeni kimlik uygulamasına geçirmenin dışında farklı sebebler de yenileme işlemi yapılabilir. Bu durum yeni kimlik kartını aldıktan sonra veya öncesi için de geçerli olmaktadır. Kimlik değişikliği yapılabilen durumlar;

Evlilik,

Kimlik bilgilerinin net olarak okunamadığı yıpranmış kimlikler,

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İnternet Bankacılığından Başka Banka Kredi Kartı Borcu Ödeme

Kimlik fotoğrafınızın tanımlanamamasıdır.

Yani bu durumda hala eski nüfus cüzdanını kullanan ve yeni kimlik uygulaması doğrultusunda çipli kimlik kartı almak isteyenlere ya da yukarıda bahsedilen evlilik vb. gerekçelerle kimliklerini yenilemek isteyenlere yeni kimlik kartı verilecektir.

Yeni Kimlik İçin Randevu

Çipli kimlik kartı için randevu almanız bekleme sürenizi kısaltacaktır. Nüfus Müdürlüğü’nde yaşanan yoğunluk sebebiyle aksama olmaması için öncelikle randevu almanız daha doğru olacaktır. Nüfus Müdürlüğü’ne doğrudan randevusuz olarak da gitmek mümkün; fakat randevu aldığınızda işlem önceliğine sahip olacağınız için tavsiye edilen randevu alarak gitmektir. Eski kimlik yenileme randevunuzu iki şekilde alabilirsiniz:

Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi randevu web sitesi üzerinden,

ALO 199 Çağrı Merkezi’ni ayarak.

Göz Atabilirsiniz;

İnternet üzerinden yapılan işlemde tek bir sayfa üzerinden kolayla randevu alabilirsiniz. https://randevu.nvi.gov.tr linkine tıkladığınızda açılan sayfada ‘TC Kimlik Kartı Randevu Al’ butonunu seçmeniz ve karşısınıza gelecek adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni kimlik kartı için gereken belgeler hususunda öncelikle eski nüfus cüzdanınızı yanınıza almanız gerekecektir. Bunun haricinde;

Eğer nüfus cüzdanı bilgilerinizde bir problem varsa uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, basın kartı, yabancılara mahsus ikamet tezkeresi, yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu belgelerinden birisini sunmanız gerekir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Denizbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Nüfus cüzdanını yenilemek isteyen kişi, 18 yaşını geçmişse işlemi kendisi gerçekleştirmek zorundadır. Normalde resmi vekâlet yöntemiyle adınıza belirlediğiniz kişiler de alabilmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarını almak için şahsen başvurmak şarttır.

Bunlara’da bakabilirsiniz.

 1. En düşük emekli maaşı ne kadar? 
 2. 2020 Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?
 3. SGK Gün Sorgulama TC Kimlik No İle Nasıl Yapılır?
 4. SGK Prim Sorgulama TC Kimlik No İle Şifresiz

 

Kimlik Yenileme Ücreti

Nüfus cüzdanı değiştirmek için ödecek tutar, 1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında şu şekilde belirlenmiştir:

Kimlik Yenileme : 22,50 TL

Kayıp Kimlik Yenileme: 45 TL

Evlilik Sebebiyle Değişim: 22,50 TL

Yıpranan Kimliği Değiştirme: 22,50 TL

Yeni Doğan Bebek için Kimlik: Ücretsiz

Yeni Doğan ve Vaktinde Bildirim Yapılmayan Bebek için Kimlik: 22,50

Kimlik değiştirme ya da yenileme işleminde ödemeniz gereken 22,50 TL’Lik tutar, ‘Değerli Kağıt Bedeli’ olarak talep edilmektedir.

fus Cüzdanı Yenileme Kaç Gün Sürer?

Kimlik kartı teslim süresi en başlarda 15 günü buluyorken şu an birkaç gün içerisinde adresinize ulaşabilmektedir. Yeni kimlik kartları güvenlik gerekçesi ile Ankara’da basıldıktan sonra PTT kargo aracılığı ile adresinize gönderilir. Kargoda geçen süresi teslim süresini etkilemektedir; fakat kargo ile yapılan anlaşmayla bu süre en aza indirilmeye çalışılmıştır. Bu yüzden birkaç gün içerisinde kimliğinizi adresiniz de bulabilirsiniz. Yine de ortalama süreye 1 hafta demek mümkündür. Başvuru sürecinizden itibaren eski kimlik kartı geçersiz olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  PTT APS Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Benzer Makaleler;

 1. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır? Ne işe yarar?
 2. TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama
 3. Findeks Kredi Notunu TC Kimlik Numarasıyla Öğrenme 5 Adımda!
 4. SGK Kişi Bilgisi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz