Engelli Vergi İndirimi Maaşa Ne Kadar Yansır?

engelli maasi vergi indiriminden nasil faydalanir
engelli vergi indirim sartlari

Engelli maaşı vergi indirimi, çalışma gücünü kanunda belirlenen oranlarda kaybetmiş olan hizmet erbabı kişilerin, engellilik derecelerine göre hizmet erbabı ücretlerinden indirim yapılması olarak tanımlanmaktadır. Kişinin engellilik derecesine göre vergi indirim oranları hesaplanmaktadır. Engelli indiriminden yararlanmak için belirlenen asgari engel oranı ve dereceleri;

1.%80 engelli hizmet erbabı – 1. Derece

2.%60 engelli hizmet erbabı – 2. Derece

3.%40 engelli hizmet erbabı – 3. Derece

 

Olarak belirlenmiştir. Ücretten yapılan gelir vergisi kesintileri bu tip engel derecesine sahip kişilerden farklı oranda yapılmaktadır. Engelli vergi indirimi için çalışan engellilerin kanun kapsamında yararlanması mümkündür.

Ayrıca Vakıfbank engelli kredi kartı bilgileri yazımız içerisindedir.

Kimler Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilir?

Engelli vergi indirimi dilekçe örneği ve diğer belgeler hazırlandıktan sonra herkes engelli maaşı vergi indirimlerinden yararlanabilir. Engelli maaşı vergi indiriminden yararlanması öngörülen kişiler;

 • Çalışan engelliler
 • Engelli yakınına bakmakla yükümlü kişiler
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Birikmiş Para Nasıl Değerlendirilir?

Yararlanabilmektedir.

Göz atabilirsiniz;

 1. SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

 2. 2020 Engelli İndirimi Ne Kadar?

 3. Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir?

 4. Ziraat Bankası Engelli Kredi Kartı Nedir?
 5. Engelli Kredi Kartı İçin Gereken Belge ve Şartlar

Engelli Maaşı Vergi İndirimi Oranları Ne Kadar?

Engelli vergi indirimi hesaplama işlemleri yapılırken kişilerin engellilik dereceleri dikkate alınmaktadır. Engelli indirimi, çalışan engelli veya engelliye bakmakla yükümlü kişilerin en %40 engel oranına sahip olması ile vergi matrahında uygulanacak indirim şeklinde tanımlanmıştır. Buna göre engellilik durumu için vergi indirim oranları;

 • Derece Engelli (%80) – 1.200 TL
 • Derece Engelli (%60) – 650 TL
 • Derece Engelli (%40) – 290 TL

Olarak belirlenmiştir. Engellilik indirimi kamu çalışanı engellilerin aylı ücretleri üzerinden gelir vergisi hesaplamalarının düşülmesiyle yapılmaktadır.

Engelli maaşından vergi indirimi hesaplaması yapılırken ayrıca asgari geçim indirimi hesaba dahil edilmemektedir. Engellilik derecesine göre farklı oranlarla aylık ücretler üzerinden engelli kişiler avantajlı vergi indiriminden yararlanabilirler.

Engelli Vergi İndirimine Nasıl Başvurular?

Engelli vergi indirimi başvurusu engelli çalışan tarafından yapılabileceği gibi kişinin bakmakla yükümlü olduğu engelliler içinde yapılabilmektedir. Bu indirimden hem çalışan engelliler hem de engellilere bakmakla yükümlü kişiler yararlanabilmektedir. Engelli vergi indirimlerinden yararlanmak için vergi dairelerinden resmi yazının alınması gerekmektedir.

Engellilik derecesine göre engelli vergi indirimi kapsamından yararlanmak için ilk olarak kişinin engel derecesini gösteren sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Alınan sağlık raporunun ardından engellinin veya engelliye bakmakla yükümlü olan kişilerin çalıştığı yerden vergi indiriminden yararlanmak istediğine dair yazının alınması gerekir. Alınan bu resmi yazıların ardından vergi dairesi tarafından indirim uygulanır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Hızlı Para Kazanma Yolları - Kısa Yoldan Para Kazanma

Ziraat Bankası engelli kredi kartı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

 

Engelli Maaşı Vergi İndirimi Başvurusu Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli vergi indirimi sonuçları lehinize açıklanmadan gerekli şartların sağlanması ve başvuru evrakının eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Vergi dairelerine yapılan başvurularda kişilerin vergi indirimlerinden yararlanması için hazırlamaları gereken belgeler;

 • Engellilik durumunu gösteren sağlık durumu
 • Vergi indirimi başvuru dilekçesi
 • Engelli yakınına bakmakla yükümlüğü olduğunu gösteren belge
 • Kurumdan alınacak yazı

Başvuru için istenen başlıca belgeler arasında yer almaktadır. Çalışanın kendisi engelliyse engelli yakını belgesinin alınmasına gerek yoktur.

Vergi dairelerine yapılacak başvuruların ardından belgelerinizde herhangi bir eksik olmaması halinde kanunen bu haktan yararlanmanız mümkündür.

Benzer Makaleler;

 1. İş Bankası Engelli Kredi Kartı Nasıl Alınır?
 2. Engelli Maaşı Ne Kadar?
 3. Engelli Aracına Haciz Konur mu?
 4. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Vergi İndirimi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden yapılabilmektedir. Engellilik vergi indirimi başvuru işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi birçok açıdan kişilere avantaj sağlayacaktır. Elektronik ortam üzerinden yapılan başvurularda süreç daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Engelli vergi indirimi hakkında genel bilgiler 31.12.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 305 Seri No. Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğ (30642 M) içinde yer almaktadır. Engelli çalışan veya engelliye bakmakla yükümlü kişiler resmi tebliğ kapsamında kanunen vergi indirimi hakkından yararlanabilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Özürlü Maaşı Ne Kadar?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/engellilik-orani/
 2. https://www.kredivepara.com/engelli-maasi-vergi-indirimi/
 3. https://www.kredivepara.com/vakifbank-engelli-kredi-karti/
 4. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-engelli-kredi-karti/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-engelli-raporu-sorgulama/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz