Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı
Engelli Kimlik Kartı

Engelli kredi kartı almanın yolu gerekli olan belgeler ile başvuruda bulunmaktır. Engelli bireyler gerekli koşulları sağlamaları halinde engelli kimlik kartı çıkarabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan ve engelli kişilere bazı ayrıcalıklar tanıyan bu kimlik kartının alınabilmesi içinde başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Başvuru işleminin yapılabilmesi için de başvurulabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Göz atabilirsiniz: Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?içeriğe git
 • Engelli Maaşı Nasıl Alınır? (Şartları ve Belgeleri)içeriğe git

Kimler Engelli Kimlik Kartı Alab ilir?

Engelli kimlik kartını alma şartlarından bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yapancı uyruklu kişilere bu kimlik kartı sağlanmıyor. 2008 yılında yürürlüğe giren Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik’e göre kimlerin engelli kimlik kartı alabileceği konusunda bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre de kişilerin en az %40 engelli olması gereklidir. Bunun için de ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü bir hastaneye giderek en az %40 engelli olunduğuna dair sağlık raporunun alınması şarttır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Kimlik Kartına Başvurular Nereye Yapılıyor?

Engelli kimlik kartını almak için başvurulacak yer Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’dir. Bakanlık tarafından talep edilen belgeler ile beraber bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine gidilerek bu kartı almak için başvuruda bulunulabilir. Bunun yanı sıra daha kolay bir şekilde bulunduğu yerden başvuru yapmak isteyen kişiler ise e devlet sistemini kullanabilir. E devlet’e şifre, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giren kişiler daha sonrasında Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru ekranını açmalıdır. Bu ekrandaki bilgiler doldurularak engelli kimlik kartına talebi iletilebilir.

Göz Atabilirsiniz;

 

Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartına başvuru evraklarından bir tanesi hastaneden alınan engelli sağlık raporunun aslıdır. Engelli kimlik kartının alınabilmesi için %40 ve üzeri oranda engelli olunması şarttır. Bir kişinin de engelli oranının tespit edilebilmesi için hastaneye başvurması gereklidir. Hastaneden alınan raporun resmi makamlarca geçerli kabul edilebilmesi için raporun alındığı hastanenin tam teşekküllü olması şarttır. Bunun yanı sıra başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Engelli kimlik kartına başvuru dilekçesi,
 • Engelli kimlik kartının bilgi formu.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

Başvuru Sonrası Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartının alınması için bir yere müracaat edilmesine gerek yoktur. Engelli kimlik kartı alabilmek için başvuruda bulunan kişilerin bu başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bir değerlendirmeye alınır. Şayet bu değerlendirmeden olumlu sonuç çıkarsa engelli kimlik belgesi alınabilir. Engelli kimlik başvurusu kabul edilen kişilerin kimlik kartları bir hafta içerisinde basılır. Daha sonrasında da bu kimlik kartları başvuru sahiplerinin adreslerine kadar teslim edilir. Teslimat işlemi PTT tarafından yapılır. Bundan dolayı engelli kimlik kartının takibi yapmak isteyen kişilerin kargo takip numarası ile PTT’den sorgulama yapması gereklidir.

İlginizi çekebilir: Engelli Maaşı Nasıl Alınır? (Şartları ve Belgeleri)

Engelli Kimlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Engelli kimlik kartının kullanım alanlarından bir tanesi şehir içi toplu taşıma araçlarıdır. Engelli kimlik kartına sahip kişiler toplu taşıma araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanma hakkına sahiptir. Tüm şehir içi otobüslerin yanı sıra metro, tramvay ya da demiryolları de deniz yollarında da bu hak geçerlidir. Engelli kimlik kartının sağladığı diğer ayrıcalıklardan bazıları şu şekildedir:

 • Sinema ve tiyatro gibi sanatsal aktivitelerde indirim,
 • Engelli bireyin refakatçisinin ücretsiz toplu taşımaları kullanabilmesi,
 • Şehirler arası otobüs seferlerinde %30 indirim,
 • İç hatlar uçuşlarında %20, dış hatlar uçuşlarında %40 indirim,
 • Ücretsiz açık öğretim kayıtları,
 • KOSGEB Engelli Desteğine başvuru,
 • Satın alınacak araçlarda ÖTV indirimi.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bakabilirainiz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz