2020 Engelli İndirimi Ne Kadar?

2020 Engelli İndirimi
2020 Engelli İndirimi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Engelli vatandaşların gelir beyanlarından sonra ödeyecek oldukları vergiler değişim göstermektedir. Bu durum vergi indirimi olarak nitelendirilebilmektedir. Üstelik indirimlerden engelli vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşların yakınları da istifade edebilmektedir. Bu sayede bireylerin geçimleri için ek bir destek olmaktadır. İndirim oranları ise her sene yenilenmektedir. Asgari ücret ve gelir dilimlerinin belli olmasından sonra 2020 engelli indirimi açıklamaları da yapılmıştır. Gelen açıklamalar indirimlerin oranlarının arttığını göstermektedir. İndirim oranlarının artmasına karşın 2020 engelli indiriminin net rakamlarını ve vergi türüne göre ayrımlarının ne şekilde olduğunu içeriklerimizden temin edebilirsiniz.

2020 Engelli ÖTV İndirimi

Engelli indirimi ile birlikte alım güçlerinde büyük artışlar yaşanmaktadır. Üstelik yapılan vergi indirimleri sadece genel alımlar için geçerli değildir. Bilindiği üzere ülkemizde araba gibi alımlar üzerinden ÖTV ismi üzerinden “Özel Tüketim Vergisi” de temin edilmektedir. 2020 engelli ÖTV indirimi bu bağlamda araç alma hayali olanların yüzünü güldürecektir. Çünkü resmi açıklamalara göre ÖTV indiriminde rakamların yükseldiği görülmektedir. Engelli ÖTV indirimi artık resmi gazetede yayımlanmasından kaynaklanan nedenler yüzünden alınmasına kesin olarak bakılmaktadır. Yapılan indirimin rakamsal değerleri de içeriklerimizde yer almaktadır.

 

Göz atabilirsiniz;

2020 Engelli Vergi İndirimi

2020 engelli indiriminin oranlarının belirlenmesinde bireylerin engel dereceleri etkin rol oynamaktadır. Ülkemizde üç derecede engel durumu bulunmaktadır. Engel dereceleri ise çalışma güçlerinin kayıp derecelerine göre belirlenmektedir. 2020 engelli indiriminde de daha öncekilerde de çalışma gücünün %40’ını kaybedenler 3.derece, %60’ını kaybedenler 2.derece, %80’ini kaybedenler ise 1.derecede yer almıştır. 2020 engelli vergi indiriminin açıklanan derecelere göre belirlenmiş olan rakamları ise 3.derece için 350 TL, 2.derece için ise 790 TL’dir. 2020 engelli vergi indiriminde 1.dereceden engelliği olduğu raporlanan kişiler için 1400 TL olarak belirlenmiştir. Rakamların artması sayesinde engelliler de şartlara uyum sağlayan engelli yakınları da verilen miktardaki indirimleri temin edebilmektedir.

Engelli bireylerimiz için acil ihtiyaçlarınızı kredi kartıyla gidermek için Engelli Kredi Kartı İçin Gereken Belge ve Şartlar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2020 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar Olur?

Engelli indirimi konusunda kesinleşen veriler resmi gazetede yayımlanmış durumdadır. Bu neden yüzünden artık 2020 engelli ÖTV indirimi ne kadar olur konusu hakkında net bilgiler verilebilmektedir. Çünkü geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanan rakamların 01.01.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği de belirtilmiştir. Engelli ÖTV indirimi ne kadar olur konusuna istinaden yapılan genel tebliğde indirim tutarının 300.200 TL olduğu görülmektedir. Değişimden önce geçerli olan tutar ise 247.400 şeklindedir. Resmi gazetede yayımlanan bilgiler arasında tebliğin hükümlerinin Maliye Bakanı tarafından yürütüldüğünün de altı çizilmektedir. Verilen rakamların herhangi beklenmedik bir gelişme olmadığı takdirde değişmesi de beklenmemektedir. İndirimlerden yararlanabilmek için ise bireylerin engel raporlarını bulundurmaları lazımdır. İmzalı raporu olmayanlar ÖTV indirimlerinden de diğer vergi indirimlerinden de istifade edememektedir.

2020 Yılı Engelli Vergi İndirimi

2020 engelli indirimleri aylık indirim tutarlarının yanı sıra vergi avantajları ile birlikte gelmektedir. Resmi kurumlar açıklamalarında temin edilen avantajların yine engel derecelerine göre değişim gösterdiğine işaret etmektedir. Engelli vergi indirimi 1.dereceden engeli bulunan bir vatandaş için 200 TL’ye çıkarılmıştır. Geçtiğimiz yık bu oranın 180 TL olduğu bilinmektedir. İndirimlerin oranı 2.derece engelli bir vatandaş için ise 140 TL’dir. Bu rakamın geçtiğimiz yıl içinde 97,50 olduğu bilinmektedir. 2020 yılı engelli vergi indirimi kapsamında 3.dereceden engelli olanlar 60 TL vergi avantajı temin edebilmektedir. 3.dereceden engelli olan vatandaşların geçtiğimiz yıl içerisinde kullanabildikleri vergi avantajı 43.50 TL’dir. Değişimler resmi gazetede yayımlanmasından sonra kesinleştiği için bireyler yılbaşından sonra yeni tarifeleri değerlendirebileceklerdir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/engellilik-orani/
  2. https://www.kredivepara.com/engelli-maasi-vergi-indirimi/
  3. https://www.kredivepara.com/vakifbank-engelli-kredi-karti/
  4. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-engelli-kredi-karti/
  5. https://www.kredivepara.com/sgk-engelli-raporu-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz