Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır? Ne işe yarar?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Kimler Alacak?
Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Kimler Alacak?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Enerji kimlik belgesi 2020 yılına girerken önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yetkililerden gelen açıklamalara göre 2020 yılı içerisinde bu belgeye sahip olmayan binaların ya da bağımsız bölümlerin alım, kiralama gibi işlemlerde kullanılamayacağı kesinleşmiştir. Kesinlikten sonra ise vatandaşların akıllarına pek çok farklı soru işareti takılmış durumdadır. Enerji kimlik belgesi kimler alacak, bu belge ne işe yarar ya da hangi binalar için zorunludur, Enerji kimlik belgesi nasıl alınır? sorular arasında en tepedekilerdendir. Siz de içeriklerimiz sayesinde merak ettiğiniz sorulara verilen resmi yanıtları temin edebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır konusundan önce bu belgenin ne olduğu ve ne işe yaradığının açıklanması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi nedir için günümüz koşullarında bir gereklilik şeklinde yanıtlar verilebilmektedir. Öncelikle bir gerçektir ki binaların büyük bir enerji israfı yapmaktadır. Yapılan enerji israfı ise hem maddi olarak hem de manevi olarak olumsuz sonuçlara götürmektedir. Enerji kimlik belgesi nedir, binalar için bu alanda çıkarılan özel bir belgedir. Böylelikle binalar günümüz şartlarına uygun enerji tasarrufu yapabilen yerlere çevrilecektir. Tasarruftan kastedilenler ise yalıtım, ısıtma ve soğutma, sera gazı salınım seviye ölçümü şeklinde artan maddelerle devam etmektedir. Enerji kimlik belgesi daha kolay bir tabirle A Sınıfı binaların oluşmasını sağlayacaktır. Artık beyaz eşyalarda bulunan enerji tasarruf garantisi binalar için de geçerli olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı

Enerji kimlik belgesi oldukça geniş düşünülen bir sistemler topluluğudur. Bu neden yüzünden enerji kimlik belgesi fiyatı konusunda net rakamlar vermek doğru olmayacaktır. Öncelikle yeni yapılan binalar için belge teminlerinde bir inceleme süreci geçirilmesi lazımdır. İncelemeler sırasında enerji yönetmeliğine uygun olmayan alanların tespit edilmesi üzerine enerji kimlik belgesi verilmeyecektir. Bu da bina sahiplerinin yeni masraflar yaparak binalarını yönetmeliğe uygun hale getirmelerini sağlayacaktır. Aynı şekilde enerji kimlik belgesi fiyatı daire sayısına ya da binanın büyüklüğüne göre de değişim gösterebilmektedir. Bu neden yüzünden fiyat konusunda net rakamlar elde edebilmek için bireysel başvuru ve inceleme sürelerinin geçirilmesi gerekmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu?

Enerji kimlik belgesi konusunda gelen açıklamalar belgenin öneminin ne olduğunu göstermektedir. Buna bağlı olarak enerji kimlik belgesi zorunlu mu soruları da yanıt bulmaktadır. Yakın geçmişte açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Dönmez, enerji kimlik belgesi zorunlu mu hakkında da kesin ifadelerde bulunmuştur. Bakan tarafından yapılan açıklamalar kapsamında enerji kimlik belgesi bulundurmayan binalarda 1 Ocak 2020 tarihinden sonra alım, satımın yanı sıra kiralama işlemlerinin yapılamayacağı da kesinleşmiştir. Bu neden yüzünden yeni yapılan binalar başta olmak üzere belgenin temin edilmesi oldukça önemlidir.

Enerji Kimlik Belgesi Alma

Enerji kimlik belgesi konusunda enerji kimlik belgesi kimler alacak ile alakalı açıklamalar da yapılmıştır. Binaların bu bağlamda mevcut hallerini bozmaları şart değildir. Ancak inşası yeni tamamlanan binalarda enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu vardır. Bu neden yüzünden yapılarını satıp kiralamak isteyenlerin belge için başvurularda bulunmaları lazımdır. Başvurular enerji kimlik belgesi alma altında anlatılmaktadır. Belge teminlerinde öncelikler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı resmi internet adresine giriş yapılmalıdır. Giriş işlemlerinden sonra zaten belge hakkında yayımlanan duyuru anında dikkat çekecektir. Bu alanda devlet elinden yetki almış olan firmaların listesine erişim sağlanacaktır. Bireyler sıralı şekilde verilen firmalarla irtibat kurarak konu hakkında daha detaylı bilgi erişimi elde edebilmektedir. Firmalar, gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde belge teminleri konusunda uzun süre bekletmemektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz