Endüstrilerde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

endüstri iş güvenliği uzmanı
endüstri iş güvenliği uzmanı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sürekli artmakta olan tüketim ihtiyacını karşılamak için, buna paralel olarak endüstri de zaman içinde kendini geliştirmiş ve dünyamızın çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Milyonları barındıran giyiminden teknolojisine kadar ürün yelpazesinin sınırsız olduğu endüstride bazen talihsiz olaylar yaşanmaktadır. Artan kazalarla beraber güvenlik önlemleri, güvenlik eğitimleri ve bunların yaptırılmasını zorunlu kılan kanunlar da ortaya çıkmıştır. İş yerinde bulunan çalışan sayısına ve iş yerinin tehlike sınıfına göre kurumlar uygun sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır.

Endüstrinin çeşitliliğine, çalışma ortamına ve meydana gelebilecek kaza çeşitlerine göre iş yerinin tehlike sınıfı tespit edilir; az tehlikeli, tehlikeli ya da çok tehlikeli olarak. Şirketler ve ofis içi çalışma alanları daha çok az tehlikeli sınıfına dahil olurken endüstri daha çok tehlikeli ya da çok tehlikeli grubunda yer almaktadır.

 İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İş güvenliği uzmanı yalnızca çalışma ortamının fiziksel koşullarını, çevre ve güvenlik problemlerini denetlemekle kalmaz, bunlara ek olarak çalışanlara iş güvenliği hakkında eğitim vermekle de yükümlüdür. Çalışanlara ve çevreye zarar gelmemesini sağlamak iş güvenliği uzmanının öncelikleridir. İş güvenliği uzmanı onay vermediği sürece iş faaliyetlerini yürütmek yasal değildir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Pazar Analizi Nasıl Yapılır? Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

İlginizi çekebilir: KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

Uzman kişi güvenlik ekipmanlarının ve gerçekleştirilen uygulamanın güvenlik açısından problem arz etmediğini denetlemeli, mevcut durum şartları karşılamıyorsa uygun yaptırımları uygulamalıdır. Olası tehlikeleri belirlemek, ve bunlar üzerinde analiz yapmak, uygun prosedürleri belirlemek de iş güveliği uzmanının görevlerindendir. Mevcut kazaların ve gerçekleşmesi muhtemel olan kazaların sebebi uzman kişi tarafından belirlenmeli, bunların nasıl önlenebileceği ya da tekrarlanmaması için uygun adımlar izlenmelidir.

Göz Atabilirsiniz;

Uzman kişi aynı zamanda acil durumlar için yapılması gereken planları belirlemelidir. İyi bir iş güvenliği uzmanı aynı zamanda iyi iletişim becerilerine sahip olmalı, gerektiğinde seyahat edebilecek ve uzun süre ayakta kalabilecek fiziksel özelliklere sahip olmalı ve detaylara özen göstermelidir.

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş güvenliği belgesine sahip olabilmek için mühendislik, mimarlık, fen-edebiyat fakültesine bağlı kimya veya fizik bölümü, teknik öğretmenlik ya da meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak gerekmektedir. Belge Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Alınan belgenin geçerliliği beş yıldır. Bu sürenin sonunda tekrarlanan eğitim kurumları tarafından yenileme programlarına dahil olmak zorunludur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Hangi Durumlarda Çek Geçersizdir?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz