Endüstride En Büyük Hamleyi Yapan 3 Ülke

endüstride en büyük hamle yapan ülkeler
endüstride en büyük hamle yapan ülkeler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İnsanların bazı ihtiyaçlarını karşılamak için, ham maddeler kullanılarak, insanlara sunulan somut eşyalar sunan işlerin bütününe denen endüstri, bugün dünyanın birçok yerinde, katmanlı bir dönüşümün içinde ve yıllar geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Endüstride bu gelişmeler sadece teknoloji veya sanayide değil, ülkelerin yaptığı yenilikler ve çalışmalarla toplumları hatta bireyleri bile etkiliyor.

Günümüzde başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Almanya olmak üzere diğer ülkeler endüstrinin gelişmesinde pay sahibi olmaktadırlar. Şu an, birçok ülkede endüstri 4.0’a geçiş yapılmıştır. Böylelikle, geçmişte kullanılan klasik endüstriden farklı olarak, düşük maliyetli, az yer kaplayan ve az enerji harcayan, yüksek güvenirlikte faaliyetler amaç edilmiştir.

Endüstride 4.0’ın Başlangıcı: Almanya

Almanya’nın en büyük hamlesi 2011 yılında Hannover Fuarı’nda endüstri 4.0 terimi kullanmasıyla başladı. Alman Federasyon Ekonomi İşleri ve Enerji Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarla Plattform Industrie 4.0 kurulmuştur. Almanya, böylece teknoloji ve sanayide daha hızlı gelişmek, sorunlara en kısa sürede cevap verebilmek ve insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusunda, endüstriyi geliştirerek önemli derecede bir işe imza atmış oldu.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Swot Analizi Unsurları Nelerdir?

Göz Atabilirsiniz;

Endüstride de Amerika Birleşik Devletleri

Birçok yeniliklere imza atan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’dan sonra endüstride hamleler yapmaya başlayan ikinci ülke konumundadır. Silikon Vadisi’nin katkılarıyla büyük işler yapan ABD, Almanya’nın Endüstri 4.0 da öncü olmasına rağmen, daha çok rol oynamaktadır. Bu süreçte kurulan, Ulusal Üretim İnovasyon Ağı (NNMI), Amerika’nın üretim stratejilerine hayat verecek önemli yapılardan birisi haline gelmiştir. Bu şekilde, üniversiteler ile sektörel paydaşlar arasında teknoloji transferini kolaylaştırma hedeflenmiştir. Amerika sanayisi bu şekilde, insanlar için teknolojinin daha hızlı gelişmesini ve yararını arttırmayı hedeflemektedir.

Japonya

Amerika ve Almanya’ya göre endüstri de daha farklı bir bakış açısıyla, insanoğluna yardım etmeyi hedefleyen Japonya, endüstri 4.0’ı daha değişik bir açıdan ele alarak Toplum 5.0 olarak adlandırdığı konseptle, yepyeni bir vizyon belirlemektedir. Yapılan bu hamle doğrultusunda, akıllı toplum stratejisini kullanarak, sadece insanlara değil, çevreye duyarlılık konusunda yararlı olunmasını istiyor. Toplum 5.0 ile insanlar teknolojiyi, çevreyi göz önünde bulundurarak kullanmayı öğreniyor. Bu şekilde teknolojinin kullanılabilirliğini arttırmakla kalmıyor, dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasını sağlıyor.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Üretim Maliyeti Nedir? Üretim Maliyeti Unsurları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz