Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 Hakkında İlgi Çekici Bilgiler

endustri-4-0-toplum-5-0
endustri-4-0-toplum-5-0 hakkında ilgi çekici bilgiler

Endüstri konusu pek çok insan tarafından merak edilen bir durumdur. Yeryüzünde endüstri terimini duymayan hemen hemen hiç bir insan yoktur. Ancak pek çok insanın endüstri 4.0 teriminin ne anlama geldiği konusunda bir fikri yoktur. Bu bakımdan konuyla alakalı edinilebilecek her bir bilgi ayrı bir öneme sahiptir. Peki endüstri 4.0 nedir? Bu makalede sorulan bu sorunun yanıtına uygun en makul yanıt verilmeye çalışılmıştır.

Endüstri 4.0 bir başka deyişle 4. Endüstri devrimi olarak ifade edilmektedir. Bunun beraberinde 4. Sanayi Devrimi olarak da tanımlanmaktadır. Endüstri 4.0 hakkında merak edilen pek çok konu arasında endüstri 4.0 zirvesi de yerini almaktadır.

Göz atabilirsiniz: Endüstri 4.0 Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 bir başka ifadeyle 4. Sanayi Devrimi teriminin ilk olarak kullanımı 2011 Almanya Hannover Fuarında gerçekleştirilmiştir.2012 yılının Ekim ayında Henning Kagermann ve Robert Bosch GmbH çalıştırma gurubu oluşturmuştur. Ardından da bir 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını hazırlamışlardır. Hazırlamış oldukları bu dosyayı ise Alman Federal Hükümeti’ne sunmuşlardır.

2013 yılının 8 Nisan tarihinde tekrar Hannover Fuarı’nda çalışma grubu Endüstri 4.0 raporunu sunmuştur. İmalat sektöründe gerçekleşen önemli endüstriyel devrimler sonrası büyük gelişmeler olmuştur. Devletler ve şirketler küresel çapta yaşanan bu değişimlere ayak uydurmak mecburiyetinde kalmıştır. Bunun sonucunda ise artan rekabet koşullarında üstünlüklerini sürdürebilmek için stratejiler geliştirmişlerdir. Almanya’da gündem olan Endüstri 4.0 da bu stratejilerden birinin adıdır.

Gerçekleşen Endüstriyel Devrimler

Tarihler boyunca dört büyük önemli endüstriyel devrim gerçekleşmiştir. İnsanlık tarihi için büyük öneme sahip olarak gerçekleşmiş bu sanayi devrimleri ise şunlardır;

– Su ve buhar gücünün çok daha verimli biçimde kullanılmasına olanak sağlayan mekanik tezgâhların icadı,

– Henry Ford’un tasarımını yapmış olduğu üretim bandı ve elektriğin seri üretimde kullanılmaya başlanmış olması. Bunun neticesi olarak üretim hattının geliştirilmesi.

– 1970’li yıllarda üretimde mekanik ve elektronik teknolojilerin yerini dijital teknoloji almıştır. Bunun sonucu olarak programlanabilir makineler kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz ise bu endüstri devrimi içerisinde bulunmaktadır.

– Endüstri 4.0’ın ise 4. Endüstriyel Devrimi başlatacağı düşünülmekte olan endüstriyel bir strateji plânıdır.

Endüstri 4.0 Strateji Planının Amacı

Endüstri 4.0 temel olarak esasında Bilişim Teknolojileriyle Endüstriyi bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Bu stratejinin temel bileşenlerinden ilkini Yeni Nesil Yazılım ve Donanımlar oluşturmaktadır. Böylelikle günümüzdeki klâsik donanımlarından farklı olarak hedeflenenler;

– Az yer kaplayan,

– Düşük maliyetli,

– Çok daha az enerji harcayan,

– Çok daha az ısı üreten,

– Son derece yüksek güvenilirlikte çalışabilen donanımlar,

– Donanımları çalıştırabilecek işletim ve yazılım sistemlerinin bellek ve kaynak kullanımı bakımından tutumlu olmasıdır.

Endüstri 4.0’de ikinci en önemli bileşen ise (İng. Internet of Things) Cihaz Tabanlı İnternettir. Bununla yeryüzündeki tüm cihazların birbirleriyle bilgi ve veri alışverişi yapabilmesinin sağlanmasıdır.

 Endüstri 4.0 Tanımı

  1. endüstri devrimi günümüz ve gelecek için önemli bir strateji olma özelliği taşımaktadır. Endüstri 4.0 tanımı pek çok kişide heyecan yandıran önemli bir konudur.

Endüstri 4.0 demek üretim aşamasında fabrikalardaki makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması demektir. Neredeyse insanlardan bağımsız şekilde kendi kendilerini koordine ve optimize edip üretim gerçekleştirebilecek fabrikalar demektir.

İlginizi çekebilir: Endüstride En Büyük Hamleyi Yapan 3 Ülke

Bir başka deyişle endüstri 4.0’ın anlamı akıllı fabrikalar demektir. Endüstri 4.0 stratejisinin gerçekleşmesi durumunda ise;

– Üretim süresi azalır,

– Maliyetler düşer,

– Üretim için gereksinim duyulan enerji miktarı azalır,

– Üretim miktarı ve kalitesinde ciddi düzeyde bir artış söz konusu olur.

– Üretim miktarı ve kalitesi artar.

Etkileri Ve Olumlu Yönleri

– 4. Endüstri Devriminin gelişmesi yeni sektörlerin açılmasına neden olacaktır. Sonuç olarak da geride kalmış olan sektörlerin yok olmasına neden olacaktır.

– Yeni endüstri stratejisine ayak uyduramayan her şey bu olaydan olumsuz şekilde etkilenecektir.

– Beden gücüyle çalışan insanlar işlerini kaybetmeye başlamaktadır.

– Endüstri 4.0’ın olumlu yönleri olumsuz nitelikteki etkilerini kısmi olarak düzeltebilir.

– Endüstri 4.0’ın ile her ne kadar istihdam problemleri olacaksa da yeni iş imkânları da ortaya çıkacaktır.

– Akıllı fabrikalarda üretilen akıllı ürünler ve bu ürünlerin insan hayatını kolaylaştırması önemli bir olumlu etkidir.

– Üretimin daha az enerjiyle yapılacak olması büyük bir artıdır.

Karşılaşılan Güçlükler Ve Netice

Endüstri 4.0 stratejisinin gerçeğe dönüşmesinde ilk aşamada donanım ve yazılım bölümünün hayata geçmesi gerekmektedir. Bu günümüzde bir sorun teşkil etmeyecek gibi görünmektedir. Çünkü donanım ve yazılım için kullanılması planlanan enerjinin az olacağı düşünülmektedir. İnternet protokolünün 6. sürümü IPv6 ile birlikte milyarlarca sayıdaki cihazın İnternet’e bağlanmasının yolu açılmaktadır. Bu nedenle başlangıç olarak herhangi bir problem olmayacaktır.

Fakat üretim aşamalarında kullanılacak olan makinelerin hepsinin Endüstri 4.0’ın standartlarına uygun hale getirilmesi gerekecektir. Bunun içinde tüm makinelerin programlanmasının kolay olmadığı aşikârdır. Riske girmek istemeyen şirketler olacaktır. Bununla beraber şirketlerin paydaşları arasında uzlaşmazlıklar yaşanacaktır. Bu dijitalleşme süreci oldukça uzun bir yoldur.

Toplum 5.0

Son zamanlarda ortaya çıkan bir diğer önemli konu da toplum 5.0 felsefesidir. Bir arada yaşayan bireylerin meydana getirmiş olduğu topluluğa toplum adı verilmektedir. İnsan var olduğu ilk dönemlerde önce avlanarak hayatlarını devam ettirmeye çalıştı. Daha sonrasındaki süreçlerde ise buğday, fasulye gibi tahılları keşfederek tarım hayatına geçi. Böylelikle tarım ile ilk üretim aşamasına geçilmiş oldu.

Daha sonraki dönemlerde ise endüstriyel toplum anlayışına geçildi. Endüstri, yavaş yavaş insanın var olduğu her alana yayılmaya başladı. Sonuç olarak buhar gücüyle çalışan makineler ve günümüzdeki bilgisayar ve daha niceleri. Şimdi ise robotlar. Robotların sayesinde daha akıllı ve kolay bir geleceğin insanlığı beklediği söyleniyor.

 Toplum 5.0 nedir?

Toplum 5.0 diğer bir ifadeyle Endüstri 5.0 stratejisidir. Toplum için insansız teknolojiler olarak adlandırılmaktadır. Bu kavram, ilk olarak Japonlar tarafından ortaya atılmıştır. Bir başka ifadeyle “Süper akıllı toplum” süreci olarak da tanımlanmaktadır. Çünkü bu stratejiyle birlikte toplumun süper akıllı konuma getirilmesi hedeflenmektedir.

İş dünyasına şöyle bir kısaca odaklanmak gerekirse; genellikle insansız fabrikalar akla gelmektedir. Bunun anlamı insansız araçlar ve akıllı teknolojilerin öne çıkmasıdır. Bu da insanın arka plana atıldığının en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplum 5.0 bu sorunu ele alarak insanlar için teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen bir süreçtir.

Toplum 5.0 Ne Zaman Gelir?

Bu konuyla alakalı olarak en çok merak edilen Toplum 5.0 ne zaman gelir sorusunun yanıtıdır. Gelişen teknolojinin insana önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Yani bu sürecin insanlara yardımcı olacağını, istihdamın daha da artacağını savunuyor.

Göz atabilirsiniz: En Büyük 6 Yabancı Endüstri Sektörü

Örneğin bir fabrikada çok fazla robot olduğunda neler olur? Elbette bu robotlar sayesinde üretim artar. Bunun beraberinde üretimi çok daha düzgün bir hal alır. Robotların hata yapma payları çok düşük oranlardadır.

Elbette robotlar işi yapar ama o işin yapılması için sürecin doğru bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Hangi robotun nerede olması gerektiği planını yapan birilerinin olması önemli bir ihtiyaçtır. İşte tüm bu ve durumlar için nitelikli yöneticilerin bulunması gerektiği öne sürülmektedir. Tüm bu süreçler tamamlandığında toplum 5.0 stratejisi varlığını göstermeye başlamış demektir.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz