En Güvenilir Tahsilat Yöntemi: Sanal POSlar

Büyüyen e-ticaret sektörünün ihtiyaç duyduğu pratik, güvenli ve hızlı tahsilat süreci sanal POS sistemleri ile çözüme kavuşmaktadır. Sanal POSlar en güvenilir tahsilat yöntemi olmanın yanında firmalar için birer prestij göstergesidir. Bu sistemlerin neden güvenilir oldukları ve başvuru süreci hakkında merak ettiğiniz detaylar için yazımızda aradığınız tüm yanıtlara ulaşabilirsiniz.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, mesafeli satışlara ait ödemelerin güvenli ve hızlı bir şekilde kredi veya banka kartı kullanılarak yapılmasını izin veren bir ödeme altyapısıdır. Türkçeye İngilizceden “Virtual Point of Sale” (VPOS) tanımlamasından uyarlanan sanal POS, alıcı ve satıcı arasındaki alışverişin tamamlandığını gösteren tahsilat işlemi için güvenli dijital ortamı sağlar.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS’un çalışma mantığı, fiziksel POS cihazları ile benzetilebilir. Fiziksel POS cihazlarında ödeme için temassız ya da çip yolu ile nasıl ödeme alınıyorsa, benzer ödeme modeli sanal POS cihazı için dijitalde düşünülmelidir.

Sanal POS cihazları mesafeli satışlarda kredi kartı ile ödeme yapılması için geliştirilmiştir. E-Ticaret sitelerinde sepeti için ödeme sayfasına ulaşan müşteri, kredi/banka kartı bilgileri yardımı ile sanal POS cihazı üzerinden ödemesini tamamlar. Ödeme için kredi kartı sahibinin adı ve soyadı, kart numarası, son kullanma tarihi ve kartın arka yüzünde yazılı 3 haneli CVV kodu gereklidir.

Yönlendirilen ödeme sayfasında girilen kart bilgileri sonrası ödeme güvenli bir şekilde tamamlanmaktadır. Sanal POS sisteminin güvenlik önlemi olarak 3D Secure onayı istemesi halinde ise kart sahibinin cep telefonuna gönderilen onay kodu girişi ya da mobil bankacılık uygulaması akıllı bildirim onayı ile ödeme tamamlanabilmektedir.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sanal POS kullanmanın birden fazla avantajı bulunur. Kredi kartı gibi en çok kullanılan ödeme aracı desteğine ek olarak marka itibarınıza, e-ticaret işletmenizin kesintisiz satış yapmasına ve güvenli ödeme ortamı sunulmasına kadar çok sayıda sanal POS avantajından bahsetmek mümkündür. Kısaca sanal POS ile sizi hangi artıların beklediğinin anlaşılması adına aşağıda detaylandırılan ayrıcalıklara göz atabilirsiniz.

 • 7/24 Ödeme Alma

E-ticaret sitenizin günün her saati satış yapabilme becerisi sanal POS ile desteklenir. Mesafeli satışlarda müşterilerinizin 7/24 banka veya kredi kartı ile ödeme yapabilmesi için sanal POS avantajından yararlanabilirsiniz.

 • Daha Geniş Müşteri Kitlesi

Tüketicilerin alışverişlerde en çok tercih ettiği ödeme aracı kredi kartıdır. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2021 yılında kredi kartlı ödemeler %49 artışla 1,71 trilyon liraya yükseldi. Sanal POS ile bu denli kullanımı artan bir ödeme aracı ile tahsilata web sitenizde izin vererek daha geniş kitlelere satış yapma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

 • Hızlı ve Güvenli Ödeme Ortamı

Sanal POS, müşterinizin güvenli bir ödeme ortamında kredi kartını kullanarak en kısa sürede alışverişini tamamlamasını sağlar. Kredi kartına ilişkin bilgiler ve 3D Secure onayı gibi bilgi girişleri ile güvenlikten ödün vermeyen sanal POS altyapısı ile hızlıca ödeme tamamlanarak sepet terk oranları düşürülebilir.

 • Güçlü Marka İmajı

Sanal POS tedarik edebilmek bir e-ticaret sitesinin imajını artırır. Sanal POS ödeme hizmetlerine web sitesine yer alan markalar, müşterilerine güvenli ödeme ortamı sağlayabilecek nitelikte olarak değerlendirilmektedir. Sanal POS ile ekstra bir ödeme alternatifi sunmakla kalmaz aynı zamanda marka imajınızı güçlendirebilirsiniz.

 • Takip Edilebilir Satış Verileri

Sanal POS kullanılarak tamamlanan satışlara yönelik istatistikler istenen periyotlarda çağrılabilmektedir. Müşterilerinizin alışveriş deneyimlerini nasıl artırabileceğinizi araştırmak için ödemelere ilişkin istatistikleri kolayca çağırarak değerlendirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Sanal POS Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sanal POS başvurularının değerlendirme sürecinde hizmet sağlayıcılar, bazı şartların yerine getirilmesini talep eder. Sanal POS kullanan e-ticaret siteleri için neden tüketicilerin güvenilir olduğuna yönelik yaklaşım sergilediklerini açıklayan sanal POS almak için gereken şartlar aşağıda sıralanmaktadır:

 • Başvuruda bulunan firmanın web
 • sitesinin erişebilir olması gereklidir.
 • Web sitesinde SSL bulunmalıdır.
 • Site içerisindeki ödeme adımları sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır.
 • Ödeme sayfasında kredi kartı ile ödeme seçeneğine yer verilmelidir.
 • E-Ticaret sitesi satışı yapılan ürünlere ilişkin bir kataloğa
 • sahip olmalı ve ürünler satışa hazır olmalıdır.
 • Satın alınacak ürünler için alışveriş sepeti bulunmalıdır.
 • Mesafeli satış sözleşmesi, iade ve iptal prosedürleri, garanti, vb. polit
 • ikalar açık ve anlaşılır olmalıdır.
 • Teslimata ilişkin gerekli bilgilendirmeler web sitesinde yer almalıdır.
 • Firmaya ilişkin iletişim numarası, adresi ve dijital irtibat kanalları web sitesinde yer almalıdır.
 • Yasaklı sektör olarak nitelendirilen alanlarda web sitesi faaliyet göstermemelidir.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS almak için web sitelerinin elinde iki seçenek yer alır. İlk seçenek bankalardır. Bankalara sanal POS başvurusu iletilerek gerekli değerlendirme sürecinin tamamlanmasını takiben, evrak teslimi ve diğer bankaya özel prosedürlerin yerine getirilmesi sonrası bankaya ait sanal POS ödeme altyapısından yararlanılabilir.

İkinci olarak sanal POS için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) onaylı ödeme kuruluşları üzerine sanal POS tedariki gerçekleştirilebilir. Bankalar için nispeten yavaş ve daha kısıtlı anlaşmalı banka alternatifi yer alırken BDD onaylı altyapı sağlayıcılarda daha fazla anlaşmalı banka avantajı yer alır. Her iki kuruluşa ilişkin sanal POS başvuru süreci aşağıda detaylandırılmıştır:

 • Bankadan Sanal POS Almak

Bankalara yapılacak sanal POS başvuruları bizzat şubeler üzerinden yapılmaktadır. Telefonla ya da dijital başvuru kanalları üzerinden sanal POS başvurusu yapılamamaktadır. Bankaların aradıkları standartların sağlanması gerektiği bu süreçte, birden fazla bankaya başvuruda yürütülecek olması sürecin en zor kısımlarının başında gelir.

Her banka için farklı komisyon oranları yer almaktadır. Bankaların aradıkları kriterler ile birlikte istedikleri evrakları temin ederek banka şubelerine başvuruda bulunmanız halinde ek olarak sanal POS aidatı ödemesi de kabul ederek tedarik için gerekli süreci başlatabilirsiniz.

 • Ödeme Kuruluşlarından Sanal POS Almak

Ödeme kuruluşları gerek başvuru süreci, gerek komisyon oranı açısından bankalara göre daha kolay bir süreçte ihtiyacınızı karşılar. Bu süreçte ilgili kuruluşların dijital kanalları üzerinden sanal POS başvurusunda bulunarak, evrakları dijital ortamlardan teslim etmenizle birlikte tedarik sürecini tamamlayabilirsiniz.

Ödeme kuruluşlarının da tıpkı bankalarda olduğu gibi birbirlerinden farklı değerlendirme kriterleri, ücretlendirme politikası ve kurulum sürecine ilişkin teknik detayları bulunur. Tüm bu kriterleri değerlendirerek en iyi sanal POS firması ile çalışmak için seçim yapılmalıdır. Sanal pos buradan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sanal POS Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sanal POS altyapısına iletilen ön başvuru sürecinde hizmet sağlayıcı, ön incelemeyi yaparak firmanın uygunluğunu teyit eder. Uygunluk teyidi sonrası elden ya da hizmet sağlayıcıya dijital ortamlardan ulaştırılması gereken sanal POS başvuru evrakları şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi (Ortaklı ise her ortak için ayrı ayrı)
 • İmza sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Ortaklık sözleşmesi
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • Ticaret Sicil Gazetesine ait fotokopi
 • Banka hesap bilgilerini gösterir evrak
 • Üyelik sözleşmesi
 • İptal ve İade Prosedürlerine ilişkin sözleşme

Neden PayTR Sanal POS Kullanılmalı?

2009 yılında kurulan PayTR, tamamı yerli sermayeyle kurulan Türkiye’nin en güvenilir sanal POS hizmet sağlayıcısıdır. Kredi kartı ve banka kullanılarak yapılan ödemeleri bulutta saklayarak güvenliğini sağlayan PayTR, size sadece satışınıza odaklanmanıza izin verir. Neden PayTR seçmeniz gerektiğini merak ediyorsanız aşağıda sanal POS hizmeti ile size sunduklarımıza göz atabilirsiniz:

 1. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde sanal POS başvurusu iletebilirsiniz. Başvuru sonrası sadece 2 saatte sanal POSunuz aktifleşerek kullanıma hazır hale gelir.
 2. PayTR sanal POS, PCI-DSS uyumluluğu yanında SSL sertifikalı ödeme sayfaları, 3D Secure ve sektöre göre filtrelendirme çözümü ile Fraud işlem önleme becerilerine sahiptir. Siz sadece işinize odaklanırsınız, güvenliği PayTR üstlenir!
 3. PayTR’da aidat ya da kullanım bedeli altında sanal POS ücretleri İş hacmine ve sektöre göre belirlenen düşük sanal POS komisyon ücretleri ile hizmetten yararlanabilirsiniz.
 4. Sanal POS ile yapılan ödemeler ertesi iş günü banka hesabınıza aktarılır. Yaptığınız satışların herhangi bir beklemeye takılmadan ödemesini ertesi iş gününde banka hesabınıza teslim alabilirsiniz.
 5. PayTR, en çok müşteriye sahip bankalar ile anlaşmalıdır. Tek bir sanal POS ile 11 banka müşterisine avantajlı alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz