En Büyük 6 Yabancı Endüstri Sektörü

en büyük yabancı endüstriler
en büyük yabancı endüstriler

Yabancı Otomotiv Sektörü

En büyük yabancı endüstri kategorisinde ilk sırada otomotiv sektörü yer almaktadır. Otomotiv sektöründeki büyük firmalara bakmak gerekirse, bunlar Tofaş, Renault Hyundai, Honda, Ford gibi markalar sayılabilir. Ülkemizden örnek vermek gerekirse otomotiv sektöründe Türkiye’de yabancı yatırımların tutarı 393 trilyon lirayı bulunmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Endüstride En Büyük Hamleyi Yapan 3 Ülke

Buna kıyasla da ülkemizde otomotivdeki toplam sermayede yabancı endüstri payı yüzde altmış beş oranındadır. Hatta Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Sekreteri Abdurrahman Arıman Otomotiv sektörünün hiçbir ülkede Türkiye kadar çok yabancı marka ya da firma bulunmadığını söylemektedir.

Temizlik Ve Petrol Ürünleri

Endüstride temizlik ve petrol ürünlerini araştırmak gerekirse, pazarın ilk 5 temizlik firması Unilevel, P&G, Henkel, Colgate ve Hayat Kimya oluşturmaktadır. Akaryakıt ve Petrol ürünlerinde ise 4 büyük marka bulunmaktadır. Bunlar, Shell, BP, Turcas ve Total’dir. Bu adı geçen firmalar yatırım politikalarını değiştirdikleri sürece önümüzdeki dönemlerde de sektörde yer almaya devam edeceklerdir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Muhasebeci Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Göz Atabilirsiniz;

Taşımacılık Sektörü

En büyük yabancı endüstrilerde taşımacılık sektörü araştırmak gerekirse, DHL, TNT Express, FedEx ve UPS başta gelen büyük yabancı endüstrilerdir. Bu firmalar 120 milyon dolarlık taşımacılık pazarında %80 oranında payı elinde bulundurmaktadır.

İçecek Sektörü

İçecek sektöründe de özellikle gazlı içeceklerde yabancı endüstrinin payı çok büyüktür. En kolay örnek Coca Cola ve Pepsi’dir. Bu pazarın yüzde %80’i Pepsi ve Coca Cola markalarının elindedir.

Ambalajlı Su

Yabancı endüstri sektöründe ambalajlı su firmalarını araştırdığımızda da Danone, Nestle, Coca Cola su pazarının %50’sine sahip olduğu görülmektedir. Fakat damacana sularda bu oran daha düşüktür. Çünkü damacana su pazarında çok sayıda yerel ve ucuz markalar bulunmaktadır.

İlaç Sektörü

Ilaç Endüstrisi tüm dünyada çok uluslu devlerin hakim olduğu bir sektördür. İlaç pazarının %60’a varan payı uluslararası firmaların elinde bulunmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse Glaxo Smith Klein, Avantis Pharma, Pfizer ve Roche sayılabilir.

Göz atabilirsiniz: Endüstri 4.0 Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaç üretiminde bir ilacın keşfi yaklaşık 12 yıl sürmek ile beraber 750 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir sermaye gerekmektedir. Bu sebeple de ilaç sektörüne yeni bir yabancı markanın katılması çok zor gibi görünmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İşyeri Açabilmek İçin Gerekli Belgeler

Şimdiye kadar bahsedilen tüm markalar kendi alanlarına göre büyük payları elinde bulunduran hemen hemen tekel denilebilecek firmalardır ve Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülke bu markaları ve bu yabancı endüstriye ülkelerine çekmek için büyük uğraş vermektedirler.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz