Emlak Vergisi Ne Kadar?

emlak vergisi tutari sorgulama
emlak vergisi tutari hesaplama

2019 Emlak vergisi tutarı devletin bu yıl için sunduğu oranlar üzerinden hesaplanmaktadır. Konutlar için sunulan emlak vergisi tutarını hesaplamak amacı ile konut parasal değerinin binde 1’i alınmalıdır. Her yapı tipine göre farklı oranlar uygulanarak emlak vergisi değeri bulunmaktadır. Yapı tiplerine göre emlak vergisi nasıl hesaplanır ve emlak vergisi ne anlama gelmektedir yazımız içerisinden öğrenilebilmektedir.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi oranı konut sahibi olan kişilerden devletin yıllık olarak aldığı parasal kaynak anlamına gelmektedir. Emlak vergisinin ödenmesi devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bu vergi çeşidini iş yeri ve arsa sahipleri de ödemektedir. Konut değerinin, yıllık olarak açıklanan vergi oranları üzerinden hesaplanması yolu ile vergi miktarı ortaya çıkarılmaktadır. Ödemeleri her yıl iki taksit olarak yapılmaktadır. Ödemeler konutun bulunduğu yerin belediyesine paranın verilmesi ile gerçekleşmektedir. Emlak vergisi numarasını bilen vatandaşlar ise PTT aracılığı ile verginin yatırılmasını sağlayabilirler. Ödemeler hakkında detaylı bilgi alt başlılar içerisinde sunulmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Ayrıca vergi borcu nasıl yapılandırılır? İnceleyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Tutarı ve Hesaplama İşlemi

Emlak vergisi parasal değeri devletin açıklamış olduğu oranlar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu oranlar konutun veya arsanın toplam değeri üzerine uygulanmaktadır. Çıkan rakam ise devlete ödenecek olan emlak vergisi değeri miktarını göstermektedir. Emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksit ile yapılmaktadır. Hesaplanan tutarlar iki taksite bölünerek talep edilir. Ödeme işleminin yapılabilmesi için önce vergi tutarı hesaplanmalıdır. Emlak vergisini hesaplamak için;

 • Sahip olunan konutun toplam para değerinin binde 1’inin alınması gerekmektedir. Çıkan rakam bu sene için geçerli olan emlak vergisi değeridir.
 • Sahip olunan iş yerinin parasal değerinin binde 2’si alınmalıdır. Çıkan rakam iş yerinin vergi yükümlülüğü tutarıdır.
 • Sahip olunan arsa değerinin ise binde 3’ü alınarak vergi tutarı bulunmaktadır.
 • Bu hesaplama oranları arsa, ev ya da işyeri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ise iki katına çıkarılarak hesaplama yapılmalıdır.

Göz Atabilirsiniz:

Emlak Vergisi Tutarı ve Ödeme İşlemi 2019

2019 emlak vergisi ödemesi evin, arsanın ya da iş yerinin bulunduğu bölgenin belediyesine yapılmaktadır. Ödeme miktarı her kişi için farklı olarak belirlenmektedir. Kişiler kendilerine ait olan taşınamaz malların değerleri üzerinden vergi oranına tabi tutulurlar. Bu oranlar yapının parasal değerine ve arsaların parasal değerlerine göre değişiklik göstermektedir. Emlak vergisi ödemesi için izlenecek yol şu şekildedir:

 • Yukarıda bulunan oranlardan emlak vergisi hesaplanır.
 • Hesaplanan tutar konutun bulunduğu bölgenin belediyesine doğrudan başvuru ile yatırılabilir.
 • Konutun bağlı olduğu belediyenin resmi internet adresine girilerek de ödeme yapılabilmektedir.
 • Belediyenin resmi sitesinden, ‘’emlak vergisi ödeme’’ seçeneği seçilerek TC kimlik numarası ve sicil numarası girilir.
 • Daha sonra açılan panel ile kredi kartı üzerinden hızlı ödeme işlemi gerçekleştirmek mümkündür.
 • Ödeme için diğer bir yol ise PTT şubelerini kullanmaktır. Emlak vergisi numarasını bilen bir kişi PTT şubelerinden vergi miktarını yatırarak, ödemeyi gerçekleştirebilmektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Az Miktar Da Para Nasıl Değerlendirilir ?

Vergi borcu ATM’den nasıl ödenir? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi

Emlak vergisi sorgulaması yapacak ev sahipleri E-Devlet üzerinden kimlik bilgilerini girerek vergi borcu sorgulatma yolunu kullanabilirler. Öncelikle, internet üzerinden E-Devlet sayfasına girilmeli ve vergi sorgula başlığı seçilmelidir. Açılan panel içerisinde borç sorgulama için kişiden TC kimlik numarası istenmektedir. TC kimlik numarasının girilmesi ile birlikte sorgulama butonuna tıklanarak, ödemesi gereken emlak vergisi değeri ve borç bakiyesi öğrenilebilmektedir. E-Devlet yasal web sitesi üzerinden aynı zamanda emlak vergisine ilişkin yenilikler, hesaplarda kullanılan oranlar hakkında da bilgi alınabilmektedir. Bu yol ile borçlarınızın hızlı kontrolünü sağlamanız amaçlanmaktadır. Borç kontrolünün yapılması ve vergi ödemelerinin gününde gerçekleştirilmesi için E-Devlet üzerinden bilgi sunulmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/vergi-borcu-nasil-yapilandirilir-sorgulama-ve-odeme/
 2. https://www.kredivepara.com/vergi-borcunu-atm-den-odeme/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-ise-baslama-basvurusu/
 4. https://www.kredivepara.com/halkbank-ticari-esnaf-kredisi-basvurusu-ve-sartlari/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-hasta-bezi-odemesi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz