SGK Emeklilik Sorgulama

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?
SGK Emeklilik Sorgulama İşlemleri

SGK emeklilik sorgulama işlemleri, e-devlet sistemi üzerinden oldukça kolay bir şekilde yapılabilen işlemlerin en başında gelmektedir. Sigortalı olarak çalışan vatandaşların SGK hizmet dökümlerini kolaylıkla elde edebilecekleri e-devlet sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumuna dair de tüm bilgileri içeren oldukça geniş bir platformdur. Kimlik doğrulaması yapan vatandaşlar sistem üzerinden herhangi bir sıkıntı yaşamadan ya da uzun süre beklemeden emeklilik sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Online olarak yapılan sorgulama işlemleri için kişilerin sadece T.C. kimlik numaralarını sisteme girmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda kişiler sistem üzerinden emeklilik sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Ayrıca sitemiz içerisinden SGK Yurt Dışı Borçlanma detaylarına bakabilirsiniz.

SSK Emekli Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SKK emekli sorgulama işlemleri, SSK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşların e-devlet sistemi üzerinden yapılabilecekleri işlemlerdir. Buna göre 4A hizmet türünde çalışan kişilerin emekli sorgulamasını yapmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkine tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Sonrasında gelen sayfa üzerinden işe başlama tarihi, SSK prim ödeme gün sayısı ve diğer hizmetlere ait gün sayısı varsa bu bilgilerin gelen sorgulama sayfası üzerine eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Yapılan tüm işlemlerin ardından 4A hizmet sorgulama işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK No Nedir, Nerede Yazar? Alma Ve Sorgulama

4B Hizmet Türünde Çalışan Kişilerin Emeklilik Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

4B hizmet türünde yer alan kişilerin emeklilik sorgulama işlemleri, aynı SSK hizmet türünde çalışan kişilerin sorgulamasıyla benzer olarak yapılmaktadır.  Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışan kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi linki üzerinden e-devlet sistemine giriş yaparlar. Açılan sayfa üzerinden; maluliyet durumu, yurt dışı borçlanma gibi bilgiler sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde girilir. Verilen bilgiler doğrultusunda kişiler emeklilik sorgulama işlemlerini 4B hizmet türüne göre gerçekleştirebilirler.

4C Hizmet Türünde Çalışan Kişilerin Emeklilik Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emekli sandığı yani 4C hizmet türünde çalışan kişilerin emekli sorgulama işlemleri de diğer hizmet türleri ile aynı olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişiler https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu linki üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Linki bağlanma işlemlerinin ardından 4C hizmet türünde hizmet veren kişiler, hizmet türleri ile ilgili tüm bilgileri sisteme eksiksiz girerek sorgulama işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir ve emekliliklerine ne kadar kalmış hızlıca öğrenebilirler.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? (Evrak Sorgulama) detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarası ile Emeklilik Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik numarası ile emeklilik sorgulama işlemleri yapmak isteyen kişiler; nerede ve ne kadar çalıştığı, iş değişiklikleri, iş yerlerinin yatırdığı prim miktarı gibi tüm bilgilere Sosyal Güvenlik Merkezinden ulaşabilmektedirler. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet hesabına giriş yapılmalıdır. Gelen ekranda kişilerden istenilen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Sayfa üzerinde kişilerin beyan etmesi gereken bilgiler şunlardır;

 • Kişinin uyruğu,
 • C. kimlik numarası,
 • Nüfus kâğıdı,
 • Nüfus kâğıdı cilt numarası,
 • Nüfusa kayıtlı olduğu il,
 • Kişinin doğum tarihi,
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK İlişiksizlik Belgesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Gibi bilgilerin sisteme doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin ise sisteme uyruklarını ve ikamet tezkere numaralarını girmeleri gerekir. Sonrasında kişiler sistemde yer alan güvenlik kodu olan kısma gereken bilgiyi yazdıklarında “Sorgula” sekmesine tıklayarak sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemi üzerinde yer alan bilgiler eğer eksiksiz bir şekilde girildiyse sorgulama işlemi başarılı bir şekilde yapılacaktır. Bilgilerin yanlış girilmesi durumunda kişiler baştan tüm işlemi tekrarlamak durumunda kalacaklardır. Bu sistem üzerinden ayrıca kişilerin ulaşabilecekleri diğer bilgiler ise şunlardır;

 • Çalışılmakta olan iş yerine ait numaraya,
 • Hangi ay ve yıllarda kişinin çalıştığına,
 • İşe giriş ve işten çıkış tarihlerine,
 • Belge kodlarına,
 • Yatırılan prim miktarlarına,

Gibi bilgilere de kolaylıkla erişim sağlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: SGK Prim Borcu Sorgulaması


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz