Emeklilik Kredisi Veren Bankalar

Bankacılık sektöründe karşılaştığımız geliştirmelere baktığımız zaman, vatandaşlarımızın alım gücünün arttırılması adına düşük faizli ve kolay ödeme seçenekleri bulunan kredilerin sunulduğunu çok kolay bir şekilde görebiliriz. Bunlardan birisi de emekliler ve emekli olmak için belirli bir tutarda ödeme yapması gereken çalışanlardır. Emeklilik kredisi veren bankalar da, hem devletin istekleri hem de kullanıcıların beklentisinden dolayı giderek sayılarını arttırmaktadırlar. Kişiler farklı kurumlara kendilerinin yaptıkları ya da işverenleri tarafından düzenli olarak ödenen primler ile, yaşlarını tamamladıklarından itibaren emekli olabilmektedirler. Fakat, yaş farkından dolayı emekli olamayan kişiler de, eksik kalan primlerini kendileri ödeyerek emekli olmanın yollarını aramaktadırlar. Burada da devreye emeklilik kredisi veren bankalar girmektedir.

Göz atabilirsiniz: Emekli Olmak için Kredi Şartları

Emeklilik kredisi almak

Emekli olmak için ödeyeceğiniz bu primleri sizlere çok uygun koşullar ile verecek bankalara baktığımız zaman, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, ING Bank ve Akbank’ı görebiliriz. Emeklilik için yapacağınız kredi başvurusunu ise, herhangi bir telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı ile değil, doğrudan banka şubesine başvurarak yapmanız gerekmektedir. Gereken incelemeler yapıldıktan sonra sizlere yardımcı olacak olan banka görevlileri, kredinin tüm detayları hakkında bilgi verecektir.

Kredi almak için, bankalarda herhangi bir hesabınızın olması ya da bu bankalar ile düzenli olarak çalışıyor olmanıza da gerek yoktur. İstediğiniz banka şubesine giderek kredi başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Emeklilik kredisi veren bankalar, farklı kredi faiz oranlarını sunmuş olsa da, genelinin %0.15 ve %0.25 arasında olduğunu görmekteyiz. Kısa sürede sahip olacağınız kredinizi aldıktan sonra, emeklilik için gereken ödemenizi yapabilirsiniz. Toplu ikramiyenizi aldıktan sonra da, ister borcunuzu belirlenen vade süreleri ile taksitlendirerek ödeyebilir, isterseniz de toplam tutarı yatırarak kredinizi sonlandırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Bankası Şirket Adına Kredi Nasıl Alınır?

Emekli olmak isteyen ve bunun için kredi talebinde bulunacak kişilerin hangi bankalara başvurmaları gerektiğini söylemiştik. Kişiler, Ziraat Bankası’na gittiklerinde, onlara verilecek olan kredi, BAĞ-KUR kredisi olarak isimlendirilecektir. Bu kredide, faiz oranları 2016’nın son günlerinde %0.20 olarak belirlenmiştir. Vade seçenekleri de, ihtiyaç kredisi ile eşdeğer bir şekilde artıp azalmaktadır. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu seçenekler, Halk Bankası için de geçerlidir.

İlginizi çekebilir: 3600 Günden Emeklilik Nedir? (Şartları ve Sorgulama)

Fakat, bu iki bankanın dışında, en fazla talep gören banka konumunda olan Denizbank, vade seçeneklerine göre farklı faiz oranları uygulamaktadır. Eğer, 18 aylık bir emeklilik kredisi seçilecekse, bu durumda banka sizlere %0.15, 18 aydan daha fazla bir vade seçeneği istenirse de, %0.30 faiz oranı sunulacaktır. Bahsettiğimiz bankalara gittiğiniz zaman ise, belirli belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar; nüfus cüzdanı ya da ehliyetinizin aslı, aylık gelirinizi gösteren resmi belge ve eğer emekli olunduysa, buna yönelik belge. Bu belgeler ile bankalara başvurduğunuzda, sizlere bir kredi başvuru formu verilecek ve bu form doldurulduktan sonra da tüm işlemleriniz başlatılacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz