Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Emekliler, düzenli gelirleri olması ve maaşlarının tamamını bir anda bankadan çekmemeleri gibi faktörlerin de etkisiyle bankalar için oldukça değerli bir müşteri portföyü anlamına gelir. Dolayısıyla bu müşteri grubuna özel ayrıcalıklar sağlanmalı, kampanyalar düzenlenmeli ve hatta sağlanacak kredilerin faiz oranları dahi düşürülmelidir ki şuanda ülkemizde hizmet veren çoğu banka için geçerli olan durum da tam olarak budur.

İhtiyaçlarını karşılamak, konut satın almak ya da taşıt edinmek için kredi çekmek isteyen emekliler geçtiğimiz yıl içerisinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalar sonrasında maaşlarının katbekat üstünde kredi çekebilecekleriyle ilgili bilgilendirilmişti, ancak bankalara yapılan başvurulardan elde edilen sonuçlar beklendiği gibi olmadı.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Normal şartlar altında mevzuat gereğinde tüketicilerin aylık gelirlerinin % 70’ini aşacak bir taksit ödemesinin altına imza atması mümkün değildir ve gelir belgesi ibrazı da genellikle bu mevzuatın denetimi için yapılmaktadır. Dolayısıyla basit bir hesaplamayla her emeklinin herhangi bir teminat göstermeden maaşlarının % 70’ine denk gelecek taksit ödemesiyle kredi çekebileceğini bilmesi gerekir.

Örneğin 1000 TL’lik geliri olan bir emeklinin 48 ay vade ve % 1,19 faizle 24 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekmesi mümkündür, zira bu koşullarda tüketicinin ödemesi gereken aylık taksit tutarı 48 ay boyunca 694,21 TL olacaktır. Bu hesaplama, mevcut dönemde kullanılabilecek en düşük faiz oranlı ihtiyaç kredisi olan ING Bank İhtiyaç Kredisi baz alınarak ortaya çıkmıştır.

Kullanabileceği maksimum kredi miktarını merak eden tüketicinin yararlanması gereken formül (Aylık Gelir x 0,7) x vade şeklindedir. Bu formül, tüketicinin ilgili vadede kullanabileceği maksimum kredi tutarını ortaya çıkaracaktır.

Aylık taksit tutarı yaklaşımıyla kullanılabilecek maksimum kredi miktarını hesaplama yöntemini öğrendikten sonra teminat ve ipoteklerle ilgili de kısaca bilgilenmek gerekir. Şöyle ki tüketiciler, normal şartlar altında gelir belgesi ibraz ederek asla edinemeyecekleri kredileri ipotek vererek ya da teminat göstererek erişebilir. Bunun için taşınır, taşınmaz mal sahibi ya da arsa, bağ veya bahçe sahibi olmak yeterli olacaktır. Gösterilecek teminatlar ve verilecek ipotek banka için kredi riskini ortadan kaldıracağından dolayı verilen ipotek ya da teminatla aynı değerde dahi kredi kullanılabilecektir. Örneğin 100 bin TL değerinde bir konutu olan emeklinin bu konutu ipotek ettirerek 100 bin TL kredi çekmesi mümkündür.

Görüldüğü üzere kullanılabilecek maksimum kredi miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Aylık taksit tutarı yaklaşımıyla kullanılabilecek maksimum kredi miktarı rahatlıkla ortaya çıksa da ipotek ve teminatlar için mutlaka banka şubesine başvurmak gerekir.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Emekliler herhangi bir teminat göstermez ya da ipotek vermezse yukarıdaki aylık gelir yaklaşımı formülüyle kullanabilecekleri maksimum miktarlı konut kredisini hesaplayabilir. Hesaplamadan sonra hatırlanması gereken en önemli detay konut kredilerine ilişkin devam ettirilen proje ve girişimler kapsamında bazı esnekliklerin sağlanabildiğidir.

Konut kredisi çekecek emeklilerin hali hazırda bir konuta sahip olmaları halinde konut ipotekli konut kredisi için banka şubesiyle görüşmesi maliyetleri düşürmek için yararlı olacaktır. Bilindiği gibi kullanılacak kredi için evini ipotek ettiren tüketiciler her zaman için mevcut faiz oranlarından daha düşük bir faiz oranı hesaplamasına tabii tutulur.

Yine gösterilecek teminat ya da verilecek ipotek değerinde konut kredisi çekmekte mümkündür.

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen emekliler de yine aylık gelirlerine göre kullanabilecekleri maksimum taşıt kredisi miktarını hesaplayabilir. Bunun için basit bir hesaplama yapmak “(aylık gelir x 0,7) x kredi vadesi” yeterli olacaktır. Hesaplama sonrası ortaya çıkan sonuç beklentinin altındaysa teminat gösterilmesi, ipotek verilmesi ya da kefille başvuru yapılması gerekebilir.

Emekliye En Fazla Kredi Veren Bankalar

Özellikle maaşlarını taşımaları şartıyla kredi kullanacak emekliler normal şartlarda kullanamayacakları kredileri tahsis edebilmektedir. Bunun pazarlığa açık bir konu olması nedeniyle emeklilerin mutlaka şubelere giderek kredi teklifi talep etmesi ve maaşlarını ilgili bankaya taşımaları halinde ne kadar kredi verebilecekleri hakkında bilgilenmesi gerekir. Yine de emeklilerin maaşlarına oranla en fazla kredi çekebildiği bankalar:

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halkbank,
  • Yapı ve Kredi Bankası,
  • İş Bankası,
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
  • Ziraat Katılım Bankası olarak sıralanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir