Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi? (ŞOK DETAY)

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İşler iyi gitmemiş olabilir ve üzerinizde haciz işlemi olabilir peki, emekli maaşına haciz konulur mu, tüm bilgileri sizin için araştırdık..

Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan uzun bir süre emeklilik primlerinden sonra emekli olmak oldukça rahat oluyor. Emekli maaşına haciz konulabilir mi konusu burada önem kazanıyor. Emekli olduktan sonra her ay gelen belli miktarda para çok güzel ve oldukça önemli bir gelir haline geliyor. Belirli bir süre çalışarak ve bu çalışma dönemlerine dair düzenli ödeme yapılarak bir süre sonra emekli olunabilmektedir. Kadın ve erkek arasında bu süreler değişkenlik göstermektedir. Siz de emekli olduysanız ve herhangi bir yere borçlandıysanız emekli maaşına haciz konulup konulamayacağı mevzusu sizin de ilginizi çekebilecek bir mevzu olabilir.

Bu mevzuyla ilgili kanunun iki maddesi baz alınmaktadır. Bu maddelerden ilki 5510 sayılı kanının 88.maddesidir: nafaka borcu ile alakalı olan borçların dışında meydana gelebilecek borçlardan ötürü gelir yahut aylık haczedilemez. Yine 5510 sayılı kanunun 93. maddesine göre bireylerin Sağlık sigortalarından elde etmiş oldukları gelirlerin devredilmesi ve de temliki mümkün değildir.

Peki Emekli Maaşına Nasıl Haciz Konulur?

Emekli maaşına normal şartlarda, haciz konulabilmesi için kişinin ya SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) borcu bulunmalıdır ya da herhangi bir nafaka borcu bulunmalıdır. Bu iki durum haricinde herhangi bir borçlanma durumunda emekli maaşına haciz konulamamaktadır. Yani sizin herhangi bir kredi, kredi kartı gibi taksitlerinizi ödememenizden ötürü emekli maaşınıza haciz gelmesi mümkün değildir.

Göz Atabilirsiniz;

Yargıtay dan Emekli Maaşı ile İlgili Emsal Karar!

Emekli maaşına yukarı da ki başlıkta okuduğunuz bilgiye göre normal koşullarda haciz koyulamıyor. Fakat imzalanacak harici bir sözleşme buna olanak sağlıyor. Bankalar dan alınan kredi veya kredi kartı sözleşmelerinin içeriği dikkatle incelelenmelidir. Bankalar artık emekli maaşına bu yolla haciz koyabilmekte.

Tüm emekliler için aynı şey geçerli midir?

Burada dikkat edilmesi gereken belki de en kritik konu memur emeklilerinde emekli maaşına haciz konulma şartlarının farklılığıdır. Eğer siz memur emeklisiyseniz bu durumda maaş ya da gelir ismi altında değil de aylık ismi altında maaşlarınızı alıyorsunuzdur. Bu konudaki baz alınan kanun ise 5434 sayılı kanundur. Bu konuda, aylık almakta olan memur emeklileri Emekli Sandığı Kanunu kapsamında değerlendirildikleri için olası kredi, kredi kartı vb. bir borcun ödenmemesi durumunda emekli maaşlarına haciz konularak bu miktarlar alınabilmektedir.

 

İpuçları:

  • Memur emeklisi haricindeki emeklilerin maaşları SGK ve nafaka ödemesi dışında haczedilememektedir. Memur emeklileri hakkında da haczedilme konusu hali hazırda tartışılmaya devam edilmektedir. Haczetme haricinde emekli maaşından kesinti yapılması ise sadece emekli olan kişinin izin vermesi çerçevesinde gerçekleşebilmektedir.
  • Memur emeklisi haricinde nafaka borcu ve SGK borcu dışında emekli maaşınıza bir şekilde haciz gelirse bu durumda maaşınızı haczeden kuruma dava açabilirsiniz.Bu konudaki kanunlar gayet açık ve net olduğundan dolayı kurumların maaşınıza haciz koyması durumunda bile haksız olan taraf ilgili kurum olacaktır.

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz