Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi

Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar?
Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yakıtlarını elektrikten alan ayraçların vergi konusunda farklı uygulamalarının olduğu bilinmektedir. Üstelik araçların ilk kullanım yıllarında ülkemizin önemli vergilerinden olan MTV ‘den bile muaf tutuldukları bir gerçektir. Çevreyi kirletmedikleri için bu tür vergi teminleri istenmeyen araçlar için zaman geçtikçe işler değişim göstermiştir. Elektrikli araba vergisi günümüzde ne tür bir elektrikli araç kullanıldığına göre değişim göstermekle birlikte araç sahiplerinden temin edilmektedir. Elektrikli araba vergisinde de rakamlar araçların modelleri yükseldikçe artmaktadır. Üstelik her vergide olduğu gibi bu vergide de yıllık artışlar gözlemlenmektedir. Peki, elektrikli araba vergisi ne kadardır?

  • Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi içeriğe git
  • Ekspertiz Ücreti Geri Alma 2020 Ne Kadar? içeriğe git
  • Plaka ile MTV Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • SGK İş Yeri Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Gelir Vergisi Hesaplama içeriğe git

Elektrikli Araba Vergisi 2020

Elektrikli araba vergisi 2020 yılının en çok konuşulan konularından biri olarak nitelendirilmektedir. Bunun nedeni geçtiğimiz seneye kadar bu tür araçlardan MTV gibi vergilerin alınmaması olarak açıklanmaktadır. Ancak günümüzde elektrikli araç sahipleri de vergi ödemek zorundadır. Elektrikli araba vergisi 2020 rakamları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Açıklanan rakamlar diğer motor sistemlerine sahip olan araçlardaki gibi model, marka, yaş ya da ne zaman satın alındığı gibi kıstaslar üzerinden vergi oranının belirlendiğini göstermektedir. Elektrikli araba vergisinde en aşağı rakam 25 TL’dir. Bu rakam için ise araçların 01.01.18’den önce alınmış olması ve yaşlarının 16 ya da üzerinde olması gerekmektedir. Normal şartlar altında aynı zaman diliminde temin edilen araçlar yaşlarına göre 241 ila 9.567 TL arasında MTV ödemektedir.

Elektrikli Araba Vergi İndirimi

Elektrikli araba vergi indirimi açısından motorlu araçlara göre daha avantajlıdır. Bu durumun ana nedeni devlet ekonomilerinin çevre temizliği açısından elektrikli araçların kullanımına heveslendirme politikalarıdır. Yapılan araştırmalar elektrikli araba vergi indirimi sayesinde araç sahiplerinin ortalama olarak %75 oranında daha az vergi verdiklerini göstermektedir. Üstelik vergilendirmelerin az olmasına karşın yenilenebilir enerji kaynakları bakımından da bir avantaj elde edilmiş olmaktadır. Elektrikli araba vergisi konusunda ilerleyen dönemlerde sürpriz gelişmelerin olması beklentisi de vardır. Yerli araçların da elektrikli şekilde üretilmesi beklentilerin de yükselmesine yol açmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Elektrikli Araba Vergilendirme

Elektrikli araba vergisi ne kadar konusunun açığa çıkması için araçların “kW” aralıklarına bakılmaktadır. Her aracın motor gücü farklı olduğu gibi elektrikli olan araçlarda da kW değeri değişim göstermektedir. Bu bağlamda 70 kW ve daha aşağı olan 1 – 3 yaş araçlardan 241 TL vergi alınmaktadır. Elektrikli araba vergisi kapsamında temin edilen bu vergiler araçların hangi zaman diliminde alındığına göre de değişim göstermektedir. Açıklanan rakamlar 01.01.18 tarihinden önce alınan araçlar için geçerlidir. Elektrikli araba vergilendirmelerinde en yüksek olan rakamlar 241 kW ve daha üzerinde olanlarda kendini göstermektedir. Bu güçteki bir elektrikli araca sahip olanlar araçları 1 ila 3 yaş arasında ise 9.567 TL MTV ödemek zorundadır. Elektrikli araba vergilendirmesinde ödenecek olan rakamlar araçların yaşı büyüdükçe aşağı çekilmektedir.

Elektrikli Araba Vergisi

Elektrikli araba vergisinin değerleri araçlar 01.01.18’den sonra alınmışsa farklı şekillerde olmaktadır. Örneğin zaman farkından ötürü 70 kW ve daha aşağısında olan araçlarda bir de araç değerine bakılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda KDV hariç araç değeri 51.800 TL’ye kadar olan araçlarda 1 ve 3 yaş için 241 TL vergi istenmektedir. Elektrikli araba vergisinin en yüksek tutarı yine 241 kW ve üzerindeki araçlarda kendini göstermektedir. kW değeri 241 olan ve araç değeri 616.500 TL üzerinde olan arabalardan 11.481 TL vergi alınmaktadır. Verilen rakamlar 2020 rakamları olup 1 ve 3 yaş arasındaki araçlar için geçerlidir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz