Ek Kart ile Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ek kart ile kredi kartı arasındaki farklar nelerdir
Ek kart ile kredi kartı arasındaki farklar nelerdir

Kredi kartı insan yaşamının vazgeçilmezleri arasındadır. Hemen hemen herkesin minimum 1 kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı kavramıyla birlikte ortaya atılan bir başka kavramda ek kart’tır. Kredi kartı ve bu kredi kartına ait olan ek kartlar sayesinde insanlar belli bir krediye kadar alışverişlerini gerçekleştirebilmektedir. Ek kart kişilerin kredi kartına tanımlanan bir karttır. Yani ek kart için kredi kartından ayrı bir limit tanımlanmaz. Bu kart ile kredi kartının belli bir kısmı için bir limit ayrılarak tanımlanmış olur. Ek kartı en yalın haliyle anlattıktan sonra ek kart ile kredi kartı arasındaki farklılıklara detaylıca değinecek olursak:

  • Kuveyt Türk Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Yapı Kredi Ek Kart Nasıl Çıkar? Ek Kart Başvurusu İçeriğe Git
  • Garanti Ek Kart Nasıl Alınır? Garanti Ek Kart Başvurusu İçeriğe Git
  • Garanti Ek Kart Limit Arttırma Nasıl Olur? İçeriğe Git
  • Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma İçeriğe Git

Kredi kartı ile ek kart arasındaki farklılıklar:

Göz atın: Kredi Kartı Nasıl Alınır?

1. Kredi kartı ile sizin için tanımlanan kredi tutarı kadar ister taksitli isterseniz peşin olarak alış veriş yapabilirsiniz. Ek kart ile asıl kredi kartı sahibinin tanımlamış olduğu tutar kadar kredili alış veriş yapma şansı bulunmaktadır.

2. Kredi kartını elde etmek için herhangi bir bankanın resmi web sitesinden, telefon şubesinden ya da banka şubesinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında durumunuz incelenir ve kredi kartının size verilip verilmeyeceğine karar verilir. Ek kartta ise durum biraz daha farklı işler. Siz kredi kartını alırsınız ve ardından çocuğunuz, eşiniz için bir ek kart tanımlanmasını talep edersiniz. Banka tarafından bir ek kart oluşturulur ve kredi kartına bağlı olarak tanımlanan limit doğrultusunda ek kart kullanılmaya başlar.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Worldcard Limit Arttırma (Yükseltme)

İlginizi çekebilir: Anında Kredi Kartı Veren Bankalar

3. Kredi kartını kullanan kişi o kredi kartının ödemelerini yapmakla yükümlüdür. Ödemeleri düzenli bir şekilde belli bir süre boyunca yaparsa banka kredi kartı limitini arttırabilir. Ek kart için ise aynı şey geçerli değildir. Ek kart kullanan kişi değilde kredi kartı sahibi olan kişi ek kart sahibi olan kişinin borçlarını ödemekle yükümlüdür.

4. Kredi kartı sahibi olan kişi hesapla ilgili değişiklikler yapabilirken, ek kart sahibi olan kişinin hesap ile ilgili bir değişiklik yapma hakkı bulunmamaktadır.

5. Ek kart sahibi olan kişi borçtan sorumlu olmasa da bu borcun ek kart ödemesi düzenli yapılmadığı durumda o isme ait olan ek karttan dolayı kredi notu olumsuz etkilenebilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz