Ehliyet Harcı Taksitle Ödenir Mi? – 2021

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ehliyet Harcı Taksitle Ödenir Mi? – 2021 / Ehliyet harcı, ilk defa ehliyet alacak bireylerin ya da ehliyetlerini yenilemek durumunda olan bireylerin ödemeleri gereken tutara verilen isimdir. Ehliyet için gerekli harç tutarı, yıllar içerisinde arttığı için pek çok vatandaş bu parayı ödemekte zorluk yaşamaktadır. Ehliyet harcı konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de “Ehliyet harcı taksitle ödenir mi?” sorusunun yanıtı olmaktadır.

Ehliyet harcı, belirtilen hesaplara yatırılması gereken bir tutardır. Son dönemlerde bu işlem hem banka hesabı hem de kredi kartları ile yapılabilmektedir. Belirtilen tutarı kredi kartı ile ödeme yaparsanız, bankanıza taksitli olarak geri ödeme yapabilirsiniz. Böylece bütçeniz zorlanmamış olacaktır.

Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet harcı ne kadar sorusunun yanıtı her sene değişmektedir. 2020 yılında belirlenen harç tutarı, 2021 yılına girmemiz ile birlikte artış göstermiştir. A grubu ehliyet harçları geçtiğimiz yıl 249 TL iken, 2021 yılı itibariyle 272 TL olmuştur. B grubu için ehliyet harçları ise geçtiğimiz yıl 751 TL iken, 2021 yılında 820 TL olmuştur.

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Geçmiş dönemlerde banka ya da ATM’lere gidilerek ödeme yapılan ehliyet harçları, günümüzde internet üzerinden yapılabilmektedir. Ehliyet harcı internetten ödeme, oldukça basit bir işlemdir. GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından oluşturulan internet sitesi üzerinden ehliyet harç yatırma işlemi yapılabilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Devlet Destekli Traktör Kredisi 2020

GİB internet sitesine giriş yaptıktan sonra seçenekler arasında yer alan “Harç ve Değeri Kâğıt Ödeme” başlığını açmanız gerekmektedir. Bu başlık altında yer alan “Sürücü Belgesi Harcı” seçeneğini işaretleyerek bir dizi basit işlemi takip ederek banka ya da kredi kartınızı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada kartlarınızın internet bankacılığı özelliğinin aktif olması gerekmektedir. Eğer ödemenizi yapamadıysanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak internet işlemlerine aktif hale getirilmesini talep edebilirsiniz.

Ehliyet Harcı Taksitlendirme

Ehliyet harç taksitlendirme işlemi GİB portalı üzerinden yapılamıyorsa, bankanız ile iletişime geçerek işlem yapabilirsiniz. Pek çok bankanın mobil uygulaması üzerinden harcama taksitlendirme yapılabilmektedir. Eğer mobil bankacılık kullanmıyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankanızın şubesine giderek yapmış olduğunuz harç ödemesinin taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Ya ehliyet harcı 1090 tl iken gib üzerinden ödediğim zaman toplam 1045 tl oluyor sebebi nedir acaba? Ben ödeme yaptıktan sonra dekontu pdf olarak çıkartsam nüfus müdürlüğünde herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım? Yardımcı olabilir misiniz? Yardımcı olacak abi veyahut kardeş ile wp iletişimine geçebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz