EFT nedir? EFT Nasıl Yapılır? EFT saatleri, EFT ne zaman hesaba geçer? EFT Saat Kaça Kadar? 2021

Makalenin İçerisinde Neler Var?

EFT, Elektronik Fon Transferi kavramının kısaltılmış halidir. EFT tanımı ise Farklı bankalar arası yapılan para transferi anlamına gelmektedir. Kullandığınız banka dışında başka bir bankaya ait hesaba para transferi yapmanız durumunda, EFT yapmış olursunuz. Bu içerikte, EFT hakkında merak edilenlere ve tüm detaylara yer vereceğiz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri; mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da ATM üzerinden yapılmaktadır. EFT işlemi yapabilmek için alıcı hesabın IBAN bilgisi ya da hesap numarası ve hesap sahibinin adı – soyadı gibi bilgilere ihtiyaç duyarsınız.

EFT Saatleri Nedir? EFT Saat Kaça Kadar?

EFT saatleri konusuna yakından baktığımızda bankalara göre farklılıkların olduğunu görmekteyiz. EFT saatleri bankalara göre 8.00 – 17.15 aralığında değişiyor. Ziraat EFT saatleri 8.30 – 17.00, Halkbank EFT saatleri 8.00 – 17.15, İşbankası Eft saatleri 9.00 – 17.00, Vakıfbank eft saatleri ise 9.00 – 17.00 aralığında olduğunu görmekteyiz. Diğer bankalarda da EFT saatlerinin bu  saat aralıklarına oldukça yakın olduğu söylenebilmektedir.

EFT Ne zaman Hesaba Geçer?

EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı sıkça mera edilmektedir. EFT, mesai saatleri içerisinde yapıldıysa 10 – 15 dakika içerisinde karşı hesaba geçmektedir. Aşırı yoğunluk olduğu anlarda bu süre uzayabilir. .Eğer mesai saatleri dışında yapıldıysa, yeni mesainin başlaması ile birlikte hesaba geçer.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Banka Kara Liste Ne Demektir?

EFT Ücreti Ne Kadar? EFT Hangi Bankalarda Ücretsiz?

EFT ücreti bankalara göre farklılık gösteriyor olmasının yanı sıra işlem kanalına göre de değişiklik göstermekte. Şubeden ve ATM’den yapıla işlemler mobil ya da internet bankacılığı aracılığı ile yapılan işlemlere göre pahalıdır. Mobil ve internet bankacılığı kanalından yapılan EFT işlemlerine göre; Ziraat EFT ücreti 1 TL, Halkbank EFT ücreti 0 TL, İşbankası Eft ücreti 1 TL, Vakıfbank eft ücreti 1 TL olarak karşımıza çıkıyor.  

EFT ücreti Türkiye Finans, Kuveyt Türk, ICBC ve Halkbank’ta bulunmuyor. Bu bankalarda EFT yapmak için bedel ödemenize gerek kalmamaktadır. Diğer yandan, tüm bankalarda maaş kartlarından yapılan EFT işlemleri için banka kullanıcılarından herhangi bir şekilde EFT ücreti alınmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz