E-Ticarette Başarılı Olmak için 5 Madde

e-ticarette başarılı olmak için neler yapılmalı
e-ticarette başarılı olmak için neler yapılmalı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Teknolojinin gelişmesi, internet kullanımının ciddi derecede artış göstermesiyle birlikte hemen hemen aradığınız her şey birileri tarafından satılmakta ve birileri tarafından satın alınmaktadır. İnternetin hayatımızdaki önemi o derece arttı ki, artık neredeyse internetsiz nefes alamaz, adeta hiçbir şey yapamaz hale geldik.İnternetin bu denli hayatımıza girmesiyle elektronik ticaret (e-ticaret)’de ciddi şekilde rağbet görmüş ve insanlar tarafından tercih edilir olmuştur. Artık hemen hemen mağazası olan firmaların hepsi internet üzerinden de satışlara başlamıştır. Elbette sadece büyük firmalar değil, küçük firmalarda bu işten pay sahibi olmuştur. E-ticaretin avantajları ve e-ticaretin dezavantajları yazılarını okuyarak e-ticaretin hem alıcıya hem de satıcıya sağladığı avantaj ve dezavantajları öğrenebilirsiniz. E-ticaretin belki de en büyük sorunu güven problemidir. İnsanlar kredi kartıyla alışveriş yapmakta ve ufacık bir güven sorunu duyduğunda kendini geri plana çekmektedir. Güven problemi aşılamazsa bu e-ticaret sitesinin satışlarını etkileyebilir. Güven probleminin aşılmasından sonra E-ticarette başarılı olmak için nelere dikkat edilmeli? nasıl başarılı olunur gibi sorulara yanıt bulacak olursak:

E-ticarette başarılı olmak

1. Ürün görseli:

Herhangi bir sektörde e-ticaret siteniz varsa ürün görsellerine ayrıca bir önem vermelisiniz. Ürünü satın almayı düşünen kişi sizin e-ticaret sitenize girdiğinde öncelikle ürünün görsellerine ya da videolarına bakar. Siz ilgili ürünü iyi fotoğraflamadıysanız bu satın alacak kişinin gözünde olumsuz bir durum oluşturabilir ve bu müşteriyi kaçırabilirsiniz. Ürünle ilgili koyacağınız fotoğrafın hem sadece hem de ilgi çekici olması gerekmektedir. İlgili ürünün arka planın genelde beyaz veya düz renk olması de ayrıca önem arz eden bir durumdur. Bununla birlikte ürünün nasıl kullanılacağı ile ilgili fotoğraflar da çekmeniz ürünü olan ilgiyi ve dolayısıyla da satışlarınızı arttıracaktır.

Göz atabilirsiniz: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

2. Makul fiyatlar: 

Satmak istediğiniz ürün için piyasa araştırması yapmalısınız. İnternetten online olarak satış yapan diğer e-ticaret siteleri satmak istediğiniz ürün ve benzerlerini hangi fiyatlara satmaktadır? Siz onlardan farklı olarak fiyat yönünden nasıl farklı avantajlar sunabilirsiniz? Bunları göz önüne alarak fiyat belirlemeli, ne çok ucuza satmalı ne de çok pahalıya satmalısınız. Bu konuda hakkında detaylı bilginiz yoksa alanında uzman olan herhangi bir kişiden destek alabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

3. Sattığınız ürünlere hakimiyet: 

Sattığınız ya da satmak istediğiniz ürünü herkesten daha iyi tanımalısınız. Buna hakim olmanız e-itcarette başarılı olmak için atmanız gereken önemli adımlardan biridir. Bu hakimiyetle ürünün negatif ve pozitif yönlerini bilebilir ve ona göre önlemler alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: E-Ticaret ile Nasıl Para Kazanılır? 7 Öneri Sizlerle!

4. Reklam vermek: 

Herhangi bir ürünü, e-ticaret sitesini tanıtmanız için reklam vermek en doğru yol olacaktır. Reklamla hemen hemen Türkiye’deki herkese ulaşabilir ve ürününüzü, markanızı tanıtabilirsiniz. Yapacağınız reklamlar ilgi çekici ve akılda kalıcı olmalıdır. Özellikle sosyal platformlardan reklam vermeyi düşünüyorsanız bu durumda hedef kitle seçimine önem vermeniz gerekmektedir.

5. En ön planda müşteri memnuniyeti:

Ticaretin ana kuralı müşteri memnuniyetidir. Elbette e-ticaret içinde bu durum geçerlidir. Müşteriye alttan alan bir tavırla anlayışlı bir biçimde yaklaşmalısınız. Eğer müşteriyi memnun ederseniz o size yeni müşteriler kazandırabilir ve bu sayede de satışlarınız günden güne artabilir. Ürünün müşteriye her şeyiyle sorunsuz ulaşmasını sağlamalı ve sonrasında de müşterinin memnun olup olmadığını anlamak için çeşitli anketler düzenlenmelidir.

Eğer bu 5 maddeye uyulursa E-ticarette başarılı olmak için yapılması gerekenleri büyük ölçüde yapmış olursunuz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz