E-Ticarette Alışveriş Kredisi Nasıl Verilir?

E-ticaret sitelerinde birçok farklı ödeme seçeneği görmek mümkündür. Bu ödeme seçeneklerinden biri de alışveriş kredisidir. Son yıllarda kullanımı artan alışveriş kredisi, internetten alışveriş yapan tüketicilere önemli avantajlar sunuyor. Bu nedenle alışveriş kredisi veren siteler daha çok tercih ediliyor. Peki, alışveriş kredisi nedir ve müşterilere nasıl verilir?

Alışveriş Kredisi Nedir?

Alışveriş kredisi, tüketicilerin online veya mağaza alışverişlerinde ödeme yapmak için kullanabildiği bir hızlı kredi türüdür. Çoğunlukla internetten yapılan alışverişlerde öne çıkan bu kredi seçeneği, ihtiyaç kredisi kategorisinde de değerlendirilebilir. Kredi kartı bakiyesi yetersiz olan veya kart bakiyesini bloke etmek istemeyen tüketiciler tarafından sıkça tercih edilir. Ayrıca satın alınacak ürün için yeterli bütçesi olmayan ve ödemeyi taksitler hâlinde kolayca yapmak isteyen tüketicilerin de tercihidir.

E-ticarette Alışveriş Kredisi Kullanımı

Tüketicilerin alışverişlerinde kredi kullanması, klasik bir banka kredisi çekmesinden farklıdır. Çünkü bu kredi, krediyi çeken kişiye nakit olarak verilmez veya hesabına aktarılmaz.

 

Alışveriş kredisinin tutarı, satın alınan ürünün satış fiyatı kadar olur. Fakat müşterinin ödeyeceği tutar; seçilen bankaya, vade sayısına ve faiz oranlarına göre belirlenir. Bu nedenle ürünün satış tutarından farklı bir geri ödeme tutarı çıkabilir.

 

Kredi olarak çekilen tutar, doğrudan satıcının hesabına aktarılır. Yani satın alınan ürünün ücretini banka, satıcıya öder. Bu aşamadan sonra krediyi çeken müşteri, kullandığı krediyi taksitler hâlinde bankaya öder.

Alışveriş Kredisi Başvurusu ve Onay Süreci

Online alışverişte kredi kullanımı oldukça pratik ve hızlıdır. Bu nedenle e-ticaret siteleri tarafından müşterilere kolay ödeme yöntemi olarak sunulur. Alışveriş kredisiyle ödeme kabul eden sitelerin ödeme sayfasında bir başvuru butonu bulunur. Müşteri bu butonla başvuru sayfasına giderek alışveriş kredisi başvurusu yapar.

 

Müşteri, alışveriş kredisi başvurusu yapacağı bankayı ve vade sayısını seçer. Bu aşamada alışveriş yapılan sitenin anlaşmalı olduğu bankalar listelenir. Ayrıca satın alınan ürünün türüne göre 3, 6, 12, 24 ve 36 ay gibi vadeler sunulabilir. Banka ve vadeye göre alışveriş kredisi hesaplaması yapılır. Hesaplamada alışveriş kredisi faizleri de etkilidir. Alışveriş kredisi faiz oranları, bankaya ve e-ticaret sitesine göre değişebilir. Bununla birlikte dönemsel olarak sunulan kampanyalar dahilinde 0 faizli alışveriş kredisi de kullanılabilir.

 

Başvuru sırasında T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarası gibi temel bilgiler talep edilir. Ardından kısa süre içerisinde kredi başvurusu sonucu müşteriye bildirilir. Alışveriş kredisi, anında kredi formatında olduğu için başvurunun sonuçlanması birkaç dakika sürer. Onaylanma sürecinde ise başvuru sahibinin kredi notu dikkate alınır.

Müşterilere Alışveriş Kredisi Kullandırmanın Faydaları

E-ticarette müşterilere alışveriş kredisi kullandırmanın sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Hızlı ve kolay bir şekilde ödeme alırsınız.
  • Tahsilat için vade beklemenize gerek kalmaz.
  • Vade beklemeden taksitli satış yapma imkânınız olur.
  • Kredi kartı kullanmayan müşterilere satış yapabilirsiniz.
  • Esnek ödeme planları sunabildiğiniz için müşteriler tarafından tercih edilirsiniz.
  • Taksitli satış yaptığınız için daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edersiniz.
  • Yüksek tutarlı ürünleri daha kolay satarsınız.
  • Çeşitli ve alternatif ödeme seçenekleri sunduğunuz için müşteri memnuniyeti artar.
  • Müşteriye sunulan avantajlardan dolayı satışlarınız ve kârınız yükselir.

 

Alışveriş kredisinin müşterilerinize de faydası çoktur. Müşteriler için taksitli ödeme yapabilme, bankaya gitmeye ve imza atmaya gerek olmaması, esnek ödeme planları, kredi kartı zorunluluğu bulunmaması gibi avantajlar sıralanabilir. Müşteriler için avantajlı bir ortam yaratmanız ise daha fazla satış yapmanıza imkân verir.

Müşterilere Alışveriş Kredisi Nasıl Verilir?

Müşterilerinize online alışveriş kredisi verebilmek için bir ödeme kuruluşundan hizmet almanız gerekir. Alacağınız altyapı hizmetiyle banka sistemlerine entegre olarak kolayca alışveriş kredisi verebilirsiniz. Sitenizde gerekli güncellemeyi yaparak müşterilerinizin ödeme sırasında alışveriş kredisi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte güçlü altyapıya sahip, güvenilir ve pratik hizmetler sunan bir firma tercih etmenizde fayda var.

 

E-ticaret siteniz üzerinden müşterilerinize alışveriş kredisi vermek için Koç Holding çatısı altında, Token Finansal Teknolojiler güvencesiyle hizmet veren Ödero’ya başvurabilirsiniz. Ödero Alışveriş Kredisi ile tüm bankalara tek noktadan kolay entegre olabilir, kredi kartına göre daha uzun vade seçenekleri ile kredi kartı kullanmayan müşterilerinize bile taksitli satış yapabilirsiniz. Böylece zamandan ve maliyetten tasarruf edebilir, oluşan müşteri memnuniyetiyle birlikte kârınızı da artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz