E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

e-ticaret dezavantajları nelerdir
e-ticaret dezavantajları nelerdir

İnternet gün geçtikçe insan yaşamı için daha da önem kazanmakta, vazgeçilemez bir noktaya gelmektedir. Artık öyle ki elektrik ya da internet olmadığı zamanlarda insanlar ne yapacağını şaşırmakta ve vakit geçirecek herhangi bir şey bulamamaktadır. İnternetten üzerinden alışveriş, sohbet vb. hemen hemen her şey gerçekleştirilebilmektedir. Bu olanaklardan yararlanmak isteyen kişiler internet üzerinden e-ticaret yaparak para kazanmayı kendilerine hedef edinmiş ve doğru adımlar atanlarda bu işte başarılı olmuştur. E-ticaretten nasıl para kazanılır yazısını okuyarak bu işten nasıl para kazanılabileceği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Hali hazırda internet üzerinden birçok markalaşmış firma e-ticaret işini yapmaktadır. Bunlardan kimileri bu işte uzmanlaşmış, kimileri ise vasat bir durumdadır.

Sadece bilgisayarınızdan değil, telefonunuza indireceğiniz mobil uygulamalar ya da mobil web siteleri sayesinde de internetten alışveriş yapmanız mümkün. E-ticaretin belki de en güzel tarafı kişiye alışveriş anlamında hız kazandırmasıdır. Normalde evinizden çıkıp AVM’ye gidip gelmeniz 1-2 saat süre alacakken, cep telefonunuz, bilgisayarınız ya da tablet cihazınız sayesinde AVM adeta ayağınızda gelmiş  olacaktır. Elinizde internete bağlanan cihaz sayesinde dakikalar içerisinde alışverişinizi gerçekleştirmiş olursunuz. E-ticaret bu açılardan bakıldığında elbette oldukça avantajlı görünmektedir. Yalnız bu avantajlarının yanında e-ticaretin dezavantajları da bulunmaktadır. Şimdi detaylıca bunlara bakacak olursak:

Göz atabilirsiniz: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

E-ticaretin dezavantajları

1. E-ticarette direk satıcıyla yüz yüze konuşma, iletişim kurma olanağı henüz bulunmamaktadır. Bundan dolayı ürünü canlı görme, üzerinizde deneme ve oradaki kişilerden ürün isteme şansınız elbette bulunmamaktadır. İnternetten kıyafet, ayakkabı alacağınız zaman bu bir problem olarak karşınıza çıkmaktadır. Her ne kadar bedeniniz sabit olsa da kimi markaların bedenleri, kimi markalara göre farklılık gösterebilir. Yani sizin herhangi bir markada 36 beden giyiyor olmanız, diğer markada da 36 bedenin size olacağı anlamına gelmeyebilir. Bu tarz durumlarda olumsuz etkilenmemek için mutlaka ama mutlaka alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin iade şartları öğrenmeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Göz atın: Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

2. E-ticaretin belki de en büyük dezavantajlarından biri sipariş ettiğiniz ürünün gelmesini beklemektir. Normalde mağazaya giderek ürünü anında satın alıp giyme, kullanma vb. şansı elde ederken, e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda kargonun size ilgili ürünü ulaştırmasını beklemek zorundasınız.

Göz Atabilirsiniz;

3. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken yaşayacağınız bir diğer dezavantaj güven sorunu olabilir. Kimi e-ticaret siteleri artık markalaştığı ve insanların tercih ettiği bir alışveriş sitesi olduğu için güven kazanmış durumdayken, kimi e-ticaret siteleri de henüz çok yeni olduğu için güven problemi taşımaktadır. Güven vermeyen siteler, sizin kredi kartı bilgilerinizi alabilir, kredi kartınızdan sizden habersiz para çekebilir. Satın aldığınızı düşündüğünüz ürünü size göndermeyebilir. Kredi kartı bilgilerinizi ele geçirilmesini önlemek adına PayPal ya da Sanal kart kullanabilirsiniz. PayPal Nasıl kullanılır? yazısını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde Sanal kart nedir? yazısını okuyarak Sanal kart hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Sitenin güvenilir olup olmadığını öğrenmek adına da internet üzerinden insanların o site hakkında bilgilerini paylaştığı yerleri okumalı ve bu fikirlere önem vermelisiniz.

4. AVM’ye ya da caddedeki herhangi bir mağazadan ürün aldığınız zaman, direk o mağazaya tekrardan giderek aldığınız ürünü hızlı bir şekilde değiştirebilir. Ancan e-ticaret sitelerinden aldığınız süreç bu kadar hızlı gelişmeyecektir. İlgili e-ticaret sitesinin müşteri hizmetlerini aradığınızda ürünü iade edemeyebilir ve telefonda cebelleşebilirsiniz.

Elbette bunca dezavantajın yanında E-ticaretin hem satıcıya hem alıcıya sağlamış olduğu avantajlarda vardır. Bu avantajlar hakkında bilgi edinmek için E-ticaretin avantajları nelerdir? yazısını okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 25.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz