E-Ticaretin Avantajları 4 Maddede Nelerdir?

e-ticaretin avantajları nelerdir
e-ticaretin avantajları nelerdir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Teknolojinin gelişmesi, internet kullanımının gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte insanların ticarete bakış açıları da değişmeye başladı. İnternet sayesinde sadece dükkanlarda yapılan ticaret adeta insanların evinin içine, cep telefonuna, bilgisayarına, tablet cihazlarına kadar girmiş oldu. Ticaretin bu derece elimizin altına gelmiş olması elbette bazı avantajları ve dezavantajları beraberinde getirdi. İnternet üzerinden e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak elbette oldukça hızlı, pratiktir. Markalaşmış bir çok e-ticaret sitesi mobil uygulamaları sayesinde artık her yerden ulaşılabilir konumdadır. Peki genel olarak bakıldığında e-ticaretin avantajları üreticiye ve tüketiciye nelerdir? Neden e-ticaret yapılmalıdır? gibi sorulara yanıtlar bulacak olursak:

Göz atın: E-Ticaret ile Nasıl Para Kazanılır? 7 Öneri Sizlerle!

E-Ticaretin avantajları

Elektronik ticaret (e-ticaret) en yalın haliyle ticari işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesi olarak tanımlanır. E-ticarette alıcı ile satıcı direk irtibat halinde değildir. Satıcı olan taraf web sitesi aracılığıyla ürünü kullanıcıya sunar, alıcı olan tarafta web sitesinde gezinerek istediği ürünü seçerek satın alır. Haftanın 7 günü, 24 saat boyunca alışveriş etme şansına sahip olunur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

1. Düşük maliyet: 

Real olarak bir mağaza bulunmadığından dolayı mağazanın olmasından dolayı oluşacak giderler olmayacaktır. Bu da satıcının ürünü daha ucuza satmasını, alıcının da bu ürünü daha ucuza almasını sağlayabilir. Bilindiği üzere herhangi bir mağaza açıldığı zaman bu mağazanın faturaları, kirası vb. masrafları ister istemez ürün fiyatına dahil edilmekte ve ürün olması gerektiğinden daha yüksek bir miktara satılmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

2. Stoklama gereği yok:

Herhangi bir firma sadece e-ticaret ile müşterilerine hizmet veriyorsa bu durumda stok yapma derdi olmayacaktır. Bu işletme sahibi için oldukça iyi bir avantajdır. Satıcının bu sayede riski minimum seviyeyi inmiş olacaktır. Alıcı ürünü sipariş ettiğinde satıcı internet üzerinden satış olmasından dolayı belli bir süreç içerisinde alıcıya ürünü ulaştırmalıdır. İşte bu süreç içerisinde stokta bulunmasa da ürünü temin ederek alıcıya ulaştırabilir.

İlginizi çekebilir: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

3. Her gün her saat alışveriş:

 Bugün herhangi bir AVM’deki ya da sokaktaki mağazaya gittiğiniz zaman yalnızca belli saatler arasında alışveriş yapma şansına sahipsiniz. Ancak internetten üzerinden yapacağınız alışverişlerde herhangi bir saat sınırlaması bulunmamaktadır. Bundan dolayı istediğiniz saatte e-ticaret sitesine girerek alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hem satıcı açısından hem de ürünü alacak kişi açısından önemli avantajdır.  Ticari faaliyetler 24 saat devam eder, satıcı her daim ürününü satın alır. Alıcı da her daim istediği ürüne daha az efor sarf ederek ulaşır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İşyeri Açmak için Yapılması Gerekenler 2020

4. Daha geniş kitlelere hitap etmek: 

Varsayalım ki sadece Ankara’da bir mağazanız var. Bu durumda sizden ürün almak isteyen insanların Ankara’ya gelmesi gerekecek ve ister istemez alışveriş yapacak kitleniz sadece Ankara ile sınırlı kalacak. İşte e-ticaretle bu durum aşılmış oluyor. Açacağınız e-ticaret sitesiyle tüm Türkiye’ye ve hatta tüm dünyaya ulaşabilir ürünlerinizi satabilirsiniz.

E-ticaret avantajları yanısıra elbette dezavantajları da bulunmaktadır. E-Ticaretin dezavantajları nelerdir? yazısını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 25.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz