E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

e-ticaret nasıl yapılır
e-ticaret nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ticaretin elektronik ortamda yapılan haline e-ticaret ya da elektronik ticaret denir. E-Ticaret ile herhangi bir hizmet ya da ürün alacaksınız, ürünün veya hizmetin satıldığı yere gitmezsiniz. E-ticaret sitesini kapınıza kadar ilgili ürünü gönderir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar e-ticaret siteleri üzerinden daha çok alışveriş yapmaya başlamıştır. Bu da işlemlerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini gerektirmiştir. Peki e-ticaret nasıl yapılır ?

E-Ticaret Özellikleri

Herhangi bir ticari işletmede olduğu gibi e-ticarette de minimum iki taraf bulunur. Bunlardan biri ürünü satan, diğeri ürünü alan kişi veya kurumdur. Alıcı ve satıcı olan kişi veya kurumlar online ortamda e-ticaret sitesi aracılığıyla buluşmuş olurlar. Ürünü alacak olan kişi istediği ürünü e-ticaret sitesi üzerinden seçer, bilgilerini girer ve satıcı olan tarafa sipariş vermiş olur. Ürünü veya hizmeti satan kişide alıcının sipariş verdiği ürün stoklarında varsa direk kargolar ve gönderir, stoklarında yoksada öncelikle temin eder sonrasında gönderir. E-ticaret alanında uzmanlaşmış kişi veya kurumlar belli bir süre içerisinde alıcının memnun kalmaması durumunda ürününü iade alır. Alıcı olan kişi kredi kartı, paypal, sanal kart vb. aracılığıyla ödemesini gerçekleştirir.

Göz atın: E-Ticaretin Avantajları 4 Maddede Nelerdir?

E-Ticaret Özellikleri Nelerdir?
E-Ticaret Özellikleri Nelerdir?

PayPal nasıl kullanılır makalesini okuyarak PayPal kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine benzer şekilde Sanat Kart nasıl oluşturulur yazısını okuyarak Sanal kart oluşturma hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

İnternetten yapılan ödemelerin haricinde kimi e-ticaret siteleri kapıda ödeme seçeneğini de aktif etmiş durumdadır. Kapıda ödeme seçeneği sadece peşin ödemeler için geçerli olabilirken, kredi kartıyla ödeme seçeneği taksitli olarak gerçekleştirilebilir. Ürünü alacak olan kişi, ürüne elle dokunup deneyemese de e-ticaret sitesindeki resimlerden ve internetteki yorumlardan bilgi sahibi olabilir. Bu anlamda e-ticaret sitesi ürünün fotoğraflarını ne derece ilgi çekici hale getirirse müşteriyi o derece yakalayabilir. İnsanların bir çoğu Çin gibi daha ucuza ürünler alınabilen ülkelerdeki hizmet veren e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaktadır. Bu sayede Türkiye’de satın alacakları fiyatlarını yarısı gibi rakamlara aynı ürünü alabilmektedir. Eğer e-ticaret olmasaydı böyle bir imkanda doğmayacaktı.Tek yapmanız gereken e-ticaret sitesine girmek ve ürünü seçip alışverişi tamamlamaktır.

İlginizi çekebilir: E-Ticaret ile Nasıl Para Kazanılır? 7 Öneri

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret web sitesi üzerinden yapılabileceği gibi facebook, twitter, instagram gibi sosyal mecralar üzerinden de yapılabilmektedir. Site üzerinden e-ticaret işi yapmak istiyorsanız ya hazır web site temalarından seçim yapmalı ya da alanında uzman olan bir kişi veya kuruma web sitesi tasarlatmalısınız. Web sitesi seçimi ya da tasarımının ardından ürünlerinizi web sitesine girmeli ve müşteriye en iyi şekilde sunmalısınız.

Ürünü almak isteyen kişi sizden sunduğunuz ürünü çekilmiş olan görsellerden inceleyerek karar verir ve olumlu bir karar verdiyse ürünü belirlediğiniz ödeme yöntemlerinden biriyle satın alır. Ödeme yöntemleri çok çeşitli olsa da genel olarak insanların tercih ettiği ödeme şekli internette kredi kartı aracılığıyla yapılan ödemedir. Ödemeye dair onayın alınmasıyla birlikte satıcı ürünü paketleme ve kargolama adımına geçiş yapmış olur. Ürünü alan kişilerin en önem verdiği konulardan biri de ürünün en kısa sürede ulaştırılmasıdır. Buradaki hızınız sizi diğer e-ticaret firmalarından ayırabilir.

Göz atabilirsiniz: E-Ticarette Başarılı Olmak için 5 Madde

E-ticaret yapmak için sadece web sitesi açmanıza gerek yoktur. İnternetten hizmet veren gittigidiyor gibi sanal pazarlar aracılığıyla da ürünlerinizi müşterilere tanıtıp satışını gerçekleştirebilirsiniz. Sermayesi olmayan kişiler için bu yöntem daha doğru olabilir. Bu tarz sanal pazarların kitlesi daha geniş olduğu için belli bir noktaya kadar bu sanal pazarlar üzerinden satış işlemi gerçekleştirilebilir. Tabi ki bu sanal pazarlar belirli yüzdelerle çalışmaktadır. Yani satmış olduğunuz her üründen belli bir yüzde de ilgili sanal pazara vermeniz gerekir.

Bu yöntemlerden size uygun olana karar verip e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz