E-Kobi Giriş Nasıl Yapılır? Şifre ve Kobi Beyannamesi Alma

E-Kobi giriş nasıl yapılır
E-Kobi giriş nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tüm esnafların ticari sicil gazeteleri dahil olmak üzere vergi numaraları ile adres bilgilerinin yer aldığı bir veri ağıdır. Burada kobi giriş yapmadan önce mutlaka KBS ye daha önceden kayıtlı olması gerekmektedir. KBS diye kısaltılan KOBİ BİLGİ SİSTEMİ girişi yaparak bir çok destek programlarından yararlanacak olan esnaflarımız için e-kobi giriş sayfası ile kobi beyannamesi de dahil olmak üzere bir çok KOSGEB kayıt işlemlerinizi güven içinde sağlayabilirsiniz.

Kayıt işlemlerini yapabilmeniz için öncelik ile kobi olmanız gerekir. Bazı özel durumlarda ise bu işlemi sağlamanız için esnaf olmanız dahil yeterli olacaktır. Kayıt işlemleri için sistem size 15 dakika süre tanır, işlemler 15 dakika içinde sağlanmaz ise sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatır, dolayısı ile tüm bilgilerinizi tekrar baştan girmeniz gerekecektir. Kayıt olma işlemine başlamadan önce kayıt için gerekli olan aşağıdaki evrak ve bilgileri önceden hazırlayınız.

 • Vergi levhası,
 • SGK bilgileriniz,
 • İşletmenize ait NACE kodu
 • İş yerinizin adres bilgileri

Şifre Oluşturma

Kurumun tüm imkanlarından KBS denilen İnternet veri ağı üzerinden yararlanabilmek için ilk olarak bir e-kobi giriş şifresi oluşturmanız icap etmektedir. Bu şifreyi oluşturma işlemi için işletmenizin vergi levhası bilgilerinin yanınızda olması yeterlidir.

 

İlk olarak direk http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx adresine giriş yapın.

Daha sonra karışınıza tek sayfa içinde 3 farklı bölüm çıkacaktır. Bu bölümleri şu şekilde doldurmanız gerekir.

 

 • İşletme adı
 • İşletme Statüsü
 • Kuruluş senesi
 • Yetkili kişi adı
 • Yetkili kişinin soyadı
 • Vergi numarası
 • Vergi Dairesi İli
 • Vergi Dairesi Adı
 • Ticaret / Esnaf Sicil Numarası
 • SSK İşyeri Sicil Numarası İşletmenin Bulunduğu Yer
 • Bağlı Olduğu Meslek Kuruluşu, yani Tic. Odası

 

Kaydet sekmesine tıklanıldığında –Birim Seçimi– penceresi açılacaktır.

İlgili Birim sekmesinden, işletmeye en yakın olan birim seçilerek Kaydet’e tıklanır.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, Kullanıcı Adı ve Şifre kaydedilmelidir.

Artık işletmeniz KOSGEB veri Tabanına kayıtlıdır. Bir sonraki aşama Kobi Beyannamesi’ni doldurmak olacaktır.

Göz Atabilirsiniz;

Kobi Beyannamesi

Kobi Beyannamesini doldurmak için www.kosgeb.gov.tr adresinde “E-Kobi” linki http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx  tıklanır.

Burada, bir önceki aşamada edindiğimiz Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri ile giriş yapılır.

Ardından gelen sayfalarda sırasıyla işletme ile ilgili sorulara uygun olan seçenekler tıklanır.

Ortak/Bağlı İşletme İseniz aşağıdaki şartlardan en az birini taşımanız gerekmektedir:

Ortak İşletme Koşulları:

İşletmemiz başka bir işletmede [%25 – %50] hisse oranında sermaye veya oy hakkına sahiptir veya Başka bir işletme, işletmemizin [%25 – %50] hisse veya oy hakkına sahiptir.

 

Bağlı İşletme Koşulları:

İşletmemiz başka bir işletmenin [%50 veya üstü] hisse oranında sermaye veya oy hakkına sahiptir veya İşletmemiz başka bir işletmenin yönetim, yürütme veya denetim kurulu üyelerinin çoğunluğunu atama veya azletme yetkisine sahiptir. Veya İşletmemiz başka bir işletmenin hissedarı veya ortağı olup, bu işletmenin diğer hissedarları veya ortaklarıyla yaptığı anlaşma ile bunların oy haklarının çoğunluğunu tek başına kontrol etme hakkına sahiptir.

 

İşletmeye uygun olan tanımların seçilişinin ardından mâli ve SGK bilgileri ile Yetkili Personel bilgileri girilerek “İleri” sekmesi tıklanır. Son pencerede, doldurmuş olduğunuz bilgilerin yazılı olduğu “Kobi Bilgi Dökümanı” ve “Kobi Beyannamesi” indirilmeli, çıktısı alındıktan sonra İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazeteleri ile birlikte imzalanıp kaşelenerek bağlı olunan KOSGEB Birimine teslim edilmelidir.

 

Kosgeb Destekleri

Kosgeb önceden belirlenen sektörler arasında yer alan ve başvurularını tamamlayan ve kabul edilen şahıs ve işletmelerin projelerine KOSGEB aşağıdaki konularda destek vermektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz