E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İcra Dosyası Sorgulama
İcra Dosyası Sorgulama

E-Devlet ile icra dosyası sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak sisteme giriş yapılması gereklidir. Bir borcun ödenmemesi durumunda alacaklı kişi icra müdürlüğüne başvurarak işlem başlatabilir. Bu icra takibinden de sonra borç hala ödenmezse borçlunun mallarına haciz işlemi uygulanabilir. Bundan dolayı icra dosyasının takip edilmesi ve zamanında gerekli adımların atılması ileride büyük sıkıntıların yaşanmasının önüne geçecektir. İcra dosyası sorgulaması yapabilmek için de e devlete başvurulabilir.

Göz atabilirsiniz: Banka Nasıl Haciz Yapar? İcra Süreci İşleyişi

E-Devletten İcra Dosyası Sorgulaması İşlemi İçin Hangi Adımlar Takip Edilmeli?

E-Devletten icra dosyası sorgulama adımlarından ilki e devlet şifresi ile sisteme girmektedir. Bu girişi yapan kişiler e devlet üzerinde bulunan Adalet Bakanlığı’nın İcra Dosyası Sorgulama ekranını açmalıdır. Açılan bu sayfada icra dosyalarınız sıralanacaktır. Hangi dosyaya bakmak istiyorsanız o dosyanın sağ tarafında bulunan Detaylı Görüntüleme linkini tıklamalısınız. Bu işlem sayesinde davanın tarafları ve avukatlar hakkında bilgi alabilmek de mümkündür.

E-Devlet Şifresi Olmadan Sisteme Girebilmek Mümkün Mü?

E-Devlete şifresiz girmenin yolu sistemin sunduğu diğer seçeneklerden bir tanesinin kullanılmasıdır. E-Devlete girebilmek için kişinin kendisini tanıtması gereklidir. Bu tanıtma işlemi de genellikle TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılarak yapılır. Ancak bu şifreye sahip olmayan kişilerin giriş için başvurabilecekleri farklı yöntemler de mevcuttur. E-devlete şifresiz girmek için şu bilgilerden birisine sahip olmak gereklidir:

  • Mobil imza,
  • Elektronik imza,
  • TK kimlik kartı,
  • İnternet bankacılığı.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine gidilmelidir. E-devletin olanaklarından yararlanabilmek için sisteme en kolay giriş şifre ile yapılandır. Ayrıca giriş için sistemin sunduğu diğer seçeneklere sahip olmayan kişilerin de şifresi olması şarttır. İcra dosyası sorgulama işlemi için de yine e devlet şifresi oldukça önemlidir. E-devlet şifresi almak isteyen kişilerin de yapması gereken şey en yakın PTT şubesine başvurulmasıdır. E devlet şifresi alabilmek için PTT’ye şahsen başvuru yapılmalıdır. Bu şifreyi alabilmek için de PTT’ye 2 TL ödenmelidir.

İcra Dosyası Sorgulaması Sms İle Nasıl Yapabilirim?

SMS ile icra dosyası sorgulama işlemi için Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani UYAP’ın SMS ile Bilgi Sistemine abone olunmalıdır. UYAP herhangi bir tatsız sürpriz ile karşılaşmanın önüne geçebilmek için vatandaşlara cep telefonları üzerinden icra dosyası hakkında bilgilendirme yapabiliyor. Bir kişinin hakkında açılmış bir dava varsa bunu SMS Bilgi Sistemi sayesinde anında öğrenebilmek mümkündür. Bu sisteme üye olabilmek için de TC kimlik numarası boşluk Abone yazarak 4060’a SMS gönderilmelidir. Aboneye gönderilen her bilgi mesajı da 1,5 TL’lik bedele sahiptir. Ayrıca bu sms sistemi sayesinde davanın yalnızca sizinle ilgili olan kısmını değil tüm taraflarla ilgili de bilgi alınabilmesi de mümkündür.

Dava Dosyasını İnternetten Takip Edebilir Miyim?

İnternetten dava dosyası takibi yapılabilmesi için de yine e-devlet sistemi kullanılabilir. Pek çok resmi sorgulamanın e devlet üzerinden yapılabiliyor olması gibi dava dosyası sorgulaması da yine bu sistem üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunun için de e-devlete girdikten sonra Adalet Bakanlığı’nın Dava Dosyası Sorgulama ekranı açılmalıdır. Ayrıca Yargıtay’ın da Dava Dosya Sorgulama ekranına başvurulabilir. Bu iki ekran üzerinden de hakkınızda olan tüm dava dosyaları ile ilgili bilgi alabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra UYAP’ın SMS Bilgi Sistemi de yine dava dosyası takibi için tercih edilebilir. Bu sistem yalnızca icra dosyası sorgulaması değil tüm dava dosyaları hakkında bilgi alınabilecek bir adrestir. Bunun için de yine abone olunması gereklidir.

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz Yapabilir mi? detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz