Dul ve Yetim Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Dul-Yetim Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?
Dul-Yetim Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kimi durumlarda kişiler dul ya da yetim kalabilir. Devlet böyle durumlarda kişilere Dul ve Yetim Maaşı bağlayarak kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Siz de dul veya yetim kaldıysanız ve devletten maaş alıyorsanız zaman zaman kredi ihtiyacı içerisine girebilirsiniz. Bu tarz bir durumda kredi çekilebilir mi, ne kadar kredi alınabilir, hangi şartların sağlanması gerekir, kredi alınabiliyorsa maksimum ne kadar alınabilir gibi sorulara yanıt bulmak amacıyla yazıyı okumanız yeterlidir.

Göz atmanızda fayda var: Dul Aylığı Nasıl Alınır? (Şartları ve Belgeleri)

Dul maaşı ya da aylığı alan kişiler kredi çekebilir mi

İnsanların elbette çeşitli zamanlarda bu şekilde durumlar başlarına gelebilir. Dul maaşı alan bir kişinin kredi çekmesinde herhangi bir sakıncası yoktur. Bankaların gözünde bu kişilerin diğer kişilerden herhangi bir farkı yoktur. Bankalar dul maaşı alan kişilere diğer kişilerde olduğu kredi verirken kişilerin banka kara listesinde olup olmadığına, kredi notunun yeterli seviyede olmasına dikkat eder. Bazı durumlarda emekli kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı doğuyor. Peki bu nasıl oluyor? Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, Bağkur emeklisi kocasının vefatının ardından dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra da yetim aylığı alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor..

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2021 Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

– Vefat eden sigortalı kişinin eşi maaşının %50’sini,

– Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşi maaşının %75’ini

– Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğu yüzde %25’ni

– Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu varsa, çocukları maaşının %25’ni

– Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim maaşı 2019 yılı itibariyle artış gösterdi. En düşük dul aylığı 551 TL, yetim aylığı ise 275 TL oldu.

Varsayalım ki yetim kalan çocuğunuz yok ve sadece dul kaldınız. Böyle bir senaryo durumunda 550 TL maaş alacağınız için bu rakamın 1/3’ü kadarında kredi taksitine girebilirsiniz. Yani 550/3 = 183.33 TL taksitli olan bir kredi borcuna girebilirsiniz. Kredinin 36 ay vadeli alındığını varsayarsak toplamda 6600 TL’lik bir kredi alımı söz konusu olabilir.

Yetim aylığı alan kişiler kredi alabilir mi

Bu kişilerin de yaşlarının tutması durumunda kredi alabilmeleri için herhangi bir engelleyici faktör yoktur. En temel haliyle alacakları kredi için gerekli olan belgeleri hazırlamaları ve başvurularını o şekilde yapmaları gerekmektedir. Yine elbette banka kara listesinde olmamaları ve kredi notlarının istenen seviyede olması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Özürlü maaşı alan kişiler için de aynı şartların geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Yani bu kişilerin de diğer kişilerden kredi çekme anlamında pek bir farklılıkları bulunmamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar 2020

Güncelleme: 05.09.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz