Dolar Fiyatı Neye Göre Değişir?

Dolar fiyatı neye göre değişir
Dolar fiyatı neye göre değişir

Amerikan Doları, Amerikan Merkez Bankası tarafından basılan bir ödeme aracı olmakla birlikte Türkiye’de Euro ile birlikte en çok tercih edilen yatırım aracı ve döviz kurlarından biridir. Amerikan Merkez Bankası (Federal Reserve Bank) kısaca FED olarak adlandırılmaktadır. FED global çaptaki ekonomideki dolar miktarını belirleyen en etkili kurumdur desek yanlış bir tanımlama yapmış olmayız. FED yaptığı hamlelerle dolara yön vererek adeta dünya piyasalarına yön vermekte ve dünya piyasalarındaki hareketlenmelerin odak noktası olmaktadır. Dünya piyasaları için bu derece önem arz eden dolar fiyatı neye göre değişmektedir?

Dolar Fiyatı Değişiminin Nedenleri

Yatırımcı olan kişilerin yatırım amacıyla tercih ettiği araçlardan biri de Amerikan dolarıdır. Yatırımcılarında yönelmesiyle birlikte dolarda sık bir şekilde fiyat değişiklikleri yaşanmaktadır. Bu da elbette doğru pozisyon olan yatırımcıların bu işten kar elde etmesi anlamına gelmektedir. Arz ve talep kavramı doğru şekilde anlaşılması durumunda Amerikan dolarındaki değişimlerin sebepleri de idrak edilmiş olur.

Göz atın: Az miktarda para nasıl değerlendirilir ?

Herhangi bir mal, para yahut nesne ne derece talep edilirse, o derece de değer kazanmaya başlar. Talebin artmış olmasıyla birlikte ürün değerlenmeye ve fiyat artışı yaşamaya başlar. Benzer şekilde herhangi bir ürüne veya paraya olan talep düşerse yani arza göre daha düşük kalırsa bu durumda ilgili ürünün ya da paranında değeri düşecektir. Ürünün fiyatının düşmesi ise piyasada bu üründen bolca bulunması anlamına gelir.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İnternet Bankacılığından Altın Alıp Satmak

Dolardaki artış ve azalışlar elbette sadece arz ve talep ile açıklanamaz.  Amerikan dolarının düşmesi ve yükselmesi arz ve talebin dışında birçok etmenden etkilenmektedir. Bu etkenlerin başında ABD’nin mevcut ekonomik durumu gelmektedir. ABD’deki faiz oranları, istihdam oranları, emtia fiyatları vb. birçok faktör ABD’nin ekonomisini etkilemekte ve ABD doları da Amerika’nın ekonomisiyle doğrudan bağlantılı olduğundan dolayı da bu etkenlerden etkilenmektedir. Sadece ABD’deki ekonomik durumlar değil, dünyanın diğer ülkelerindeki ekonomik durumlar da doların değişmesini sağlayabilmektedir.

En temel haliyle bakıldığında ABD dolar fiyatı neye göre değişir sorusunun cevabı: İlk olarak arz ve talep ilişkileri sonrasında ise hem ABD’deki hem de diğer ülkelerde siyasi ve ekonomik açıdan değişkenliklerdir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz