Doğum Yardımı Ne Kadar?

dogum yardimi destegi nasil alinir?
dogum yardimi destegi tutari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Doğum maddi desteği 2019 yılında da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahibi annelere verilmeye devam etti. Herhangi bir işte çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere verilen doğum öncesi, orada bir kereye mahsus mahsus olmak üzere kayıt işlemlerinde yapılmaması gerekiyor. 2019 Yılında da doğum yapan anneler Tarafından merak edilen doğum Yardımı tutarı şu sekilde belirlenmiştir:

  • Sağ şekilde dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve bundan sonra sağdaki dünyaya gelen tüm çocuklar için 600 TL.

Ayrıca dünyaya gelen çocukları ikiz veya daha fazla kardeşi olması durumunda hak sahibi anne ve babalara verilen doğumlarda tutarı oluyor. 700 TL, üçüz olması durumunda 1.300 TL doğum gününde parası bekliyor.

Ayrıca doğum yardımı parası nasıl alınır? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğum Yardımı Desteği Nedir, Kimlere Verilir?

Doğum güvenliği sağlamak , Türk vatandaşları ile mavi kart sahibi olmak. 15.05.2015 tarihi de dahil olmak üzere bu gün öncesinde dünyaya sağa gelen türk vatandaşları nihayet doğum masrafları için devlet başkanlığında verilen bu destek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hak sahibi annelere ve annenin vefatında babalara ihtiyaç vardır. 15.05.2015 tarihinde ve daha sonraki gelecek dünyada dünyaya gelecek olması yeterlidir.

Öte yandan anne ve babalar söz konusundaki görüşmenizi dile getiriniz. Başvuru dilekçesi doldurulmadan bu sosyal destekten olanak mümkün olmuyor.

Doğum Yardımı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yapabiliyorsanız , birbirinden farklı kurumlara yapılabilmektedir. Orada birlikte doğum yardımından istiyor, anne ve babalar, bu kurumlara şahsen müracaat edebilecekleri gibi aynı zamanda internette kurulurken bulmaya online platformda de devam işlemlerini tamamlayabilmektedir. Doğum günü kurabileceksiniz.

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü,
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi,
  • İlçe ve kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Doğum yapmak başvurusunda annenin başvuruyu yapması şart değildir. Uzak hak sahiplerinin bir yakını olan kişi, yalnızca doğum raporunu bu kurumlara ileterek çocuk adına doğum yapılmasını tamamlayabilmektedir. Öte yandan memurlarda doğum günlüğü kuruluyor, çalıştıkları kurumlar tarafından gerçekleştirilip Bakanlığa iletiliyor.

Göz Atabilirsiniz;

Doğum Yardımı Parası Nereden Alınır?

Doğum günü parası almak isteyen hakemi, başkanın önünde yapılması durumunda doğum Yardımı Sistemi (DYS) ‘nin önündeki merkezlerin onaylandığını gördükten sonra bu tarihi takip eden ayın son haftasında PTT şubelerinden çekilebilir. PTT şubesine, üzerindeki TC kimlik numaralarının bulunduğu yerlerde bir adet kimlik kartı ile ilgilidalarındaler.

Doğum parası ne kadar? Yazımızdan alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum öncesi sorgulama paneli , e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde kuruluyor. E-Devlet Kapısı sistemi açık ve sonraki-e-devlet şifreleri ile oturum açtıktan sonra, e-Hizmet odası tasarımı “Doğum Yardımı Başvurusu Sonucu Sorgulama” getirebilmektedir.

Öte yandan 15.05.2015 tarihi ve sonrası doğan evlat edinilmiş çocuklar için evlat edinilmeden önce kendi çocuğu için doğum yardımından yararlananlar, yeniden doğum yardımından yararlanamamaktadır. Ancak çocuk evlatlık alınmadan önce bu yardımdan faydalanmadıysaysa bağlanarak doğum yapabilir alınabilir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz