Doğum Parası Ne Kadar?

dogum parasi basvurusu
dogum parasi alma kosullari

Anne olacaklara sunulan doğum parası çalışan annelerin brüt ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır. Devlet, anne olacak kişiye, doğum öncesi çalıştığı işten kazandığı brüt ücret üzerinden hesaplanan bir para limiti ile destek sağlamaktadır. Her çalışan anne farklı brüt ücretler almaktadır. Bu yüzden 2019 doğum parası ücreti her çalışan anne için farklı tutarda sunulmaktadır. Doğum devlet tarafından nasıl hesaplanır ve başvuru için gerekenlerin neler olduğu, yazımız içerisinden öğrenilebilir.

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

2019 Doğum Parası Ücreti Nasıl Hesaplanıyor?

Devlet tarafından hesaplanan doğum parası brüt ücret üzerinden belirli oran alınarak anneye verilen parasal yardımdır. Doğum parasının hesaplanması için brüt ücretin bilinmesi gerekmektedir. Aynı zamanda annenin SSK’lı olması gerekmektedir. Her anne kendi alacağı doğum parasını şu yol ile hesaplayabilir:

 • Doğumdan önce çalışılan son üç ayın bürüt ücretinin toplamda ne kadar olduğunu öğrenmek gerekmektedir.
 • Son üç aylık çalışmada günlük kazanılan bürüt ücreti, toplam bürüt ücreti çalıştığınız gün sayısına bölerek bulabilirsiniz.
 • Bulunan günlük brüt ücretin üçte ikisi çalışan annelere parasal destek olarak verilmektedir.
 • Bu yardımın ödemesi ise SGK tarafından gerçekleştirmektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ankara Tefeci Telefon Numarası ve Adresleri

Annelere doğumda ve sonrasında bebeğin giderlerinde kullanılması amacı ile yapılan bu yardımdan faydalanmak için nasıl bir başvuru yolu izlenmesi gerektiği alt başlık içerisinden öğrenilebilmektedir.

Ayrıca doğum parası yardımı nasıl alınır? İnceleyebilirsiniz.

Doğum Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Doğum parasından yararlanacak annelerin başvurusu doktor raporunun alınması ile başlamaktadır. Anne adayı doktora giderek hamile olduğuna dair rapor alır ve doktor anne adayının çalıştığı iş yerinin SGK modülüne girerek başvuru işlemini başlatır. Anne adayının iş yeri sağlık modüllerinde yer almıyor ise doktordan alınan hamile olunduğuna dair rapor işverene iletilmelidir. İşveren daha sonra başvuru işlemi başlatmaktadır. Başvurunun ilerleyen aşamaları şöyle şekillenmektedir:

 • Hamilelik raporu işverene teslim edilmelidir.
 • Geriye kalan işlemler için işveren başvuru yapmaktadır.
 • İşveren, SGK il ve ilçe müdürlükleri ile yazışma sağlamaktadır.
 • Yazışma sonrası doğum parası başvurusu yapılır ve onay süreci sağlanır.
 • 2019 doğum parası ücreti onaylandıktan sonra anne kimlik ile birlikte PTT şubelerinden parasını çekebilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Doğum Parası Ücreti Nedir?

Doğum parasının özelliği SSK 4A yapısına uygun olarak çalışan anne adaylarına sunulmasıdır. Doğum parasından yararlanmak isteyen anneler SSK’lı olmak zorundadır. Doğum parası uygulaması, doğum yardımı uygulaması ile karıştırılmamalıdır. Doğum parası için kişinin işvereni yukarı paragrafta belirtildiği gibi SGK ile yazışma gerçekleştirerek başvuru yapmalıdır. Doğum yardımı uygulaması ise mavi kart sahibi kişilere sağlanmaktadır. Başvuruları ise Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. İki farklı yardım fonu olan bu yapılar karıştırılmamalıdır. Doğum parası başvurusu yapacak olan anneler, doğum paralarını onay süreci sonrası PTT şubelerinden çekebilirler.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

Doğum parası yardımı başvurusu ve şartlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Annelere Sunulan Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet yardımlarından yararlanmak isteyen anneler doğum parası, doğum yardımı ve süt parası adı ile sunulan devlet olanaklarından faydalanabilirler. Bu yardımların neler içerdiği ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum yardımı: Mavi kart sahibi anne adaylarına verilmektedir. Tek seferlik ödemeler halinde kişiye sunulmaktadır. İlk çocuk doğduğunda 300 tl doğum yardımı alınmaktadır. İkinci çocuk eğer doğar ise 400 tl doğum yardımı alınmaktadır.
 • Doğum parası: Bu yardım SGK tarafından çalışan anne adaylarına yapılmaktadır. Anne adayları bu yardımdan faydalanmak için Emekli Sandığı 4C ya da SSK 4A koşullarına uygun çalışma gösteriyor olmalıdır. 2019 doğum parası ücreti, çalışan annenin günlük bürüt ücretinin üçte ikisi kadardır.
 • Süt parası: Çalışan annenin bu koşuldan faydalanması için SSK ya da Emekli Sandığına bağlı olması gerekmektedir. Süt parası annelere 149 tl olarak, bir kere ödenmektedir.

Göz Atabilirsiniz:


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz