Doğalgaz Faturası Nasıl Ödenir?

Doğalgaz gerek ısınmak için olsun gerek mutfaktaki ocaklar için olsun birçok ilde aktif olarak kullanılan bir sistemdir. Doğalgaz sisteminin doğru şekilde kullanılması ve bazı tasarruf yöntemlerinin uygulanmasıyla daha düşük faturalar ödenebilmektedir.

Türkiye’deki doğalgaz fiyatları günden güne değişiklik göstermektedir. Ülkenin jeopolitik konumu gereği doğalgaz ve petrol çıkaran ülkelere yakın olması da doğalgazdaki fiyatların düşmesini sağlamamaktadır. Doğalgaz tüketimi elbette kış aylarında ciddi derecede artış göstermekte ve bununla birlikte doğalgaz üretimi yapan firmalarda bu fırsatı değerlendirerek fiyatlarda artış yapmaktadır. Bu artışta elbette doğalgaz anlamında dışa bağımlı olan ülkelerdeki doğalgaz faturası artışı anlamına gelmektedir.

Doğalgaz faturasını ödeme

Doğalgaz firmaları tarafından her eve özel doğalgaz faturası düzenlenir. Doğalgaz kullanmaya başlamak için şehrinizde bulunan gaz dağıtım firmasına başvuruda bulunup abonelik almanız gerekmektedir. Abonelik sırasında bu işlem için tarafınızdan bir depozito ücreti talep edilecektir. Bu ücreti ödemenizle birlikte aboneliğinizin başlaması için gerekli adımları atmış olacaksınız. Aboneliğin başlamasına müteakip de tarafınıza harcadığınız doğalgaz tutarı kadar fatura gönderilecektir. Size gönderilen doğalgaz faturalarında abone numarası ve abone ismi yer alacaktır. Doğalgaz faturasında yazan bu bilgiler ilk faturanın gelmesiyle birlikte kontrol edilmeli, yanlış olması durumunda da itirazda bulunulmalıdır. Doğalgaz faturası birden fazla yöntemle ödenebilmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  İnternetten Sigorta Nasıl Yaptırılır?

1. Otomatik ödeme talimatı: Banka şubeleri aracılığıyla ya da internet bankacılığı aracılığıyla doğalgaz faturasını ödemek için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylelikle faturayı takip etme derdinden kurtulur ve ödemelerin otomatik bir biçimde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yoğun bir tempoya sahip hayatınız mevcutsa ve yeterli zaman bulamıyorsanız fatura ödemenin sizin için zaman almasını engelleyebilirsiniz.2. ATM’leri kullanma: Hemen hemen tüm bankaların bankamatiklerinden doğalgaz faturası ödenebilmektedir. Yanınıza faturayı alarak herhangi bir bankamatiğe gidere size gösterilen talimatlara uyarak faturanızı ödeyebilirsiniz.

3. PTT şubeleri: Herhangi bir PTT şubesine doğalgaz faturasıyla birlikte giderek anında fatura ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Faturanın ödenmesine müteakip tarafınıza bir makbuz verilecektir. Siz de bu makbuzu saklayarak olası bir karışıklık durumunda kendinizi savunabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  En ucuza tatil yapmanın yolları

4. Fatura ödeme merkezleri: Doğalgaz faturasını ödeyebilmek için bir diğer alternatifte fatura ödeme merkezleridir. Bu merkezlere giderek doğalgaz faturasını 1-2Tl ücret bedeli vererek ödeyebilirsiniz.

5. İnternetten ödeme: Bankaların internet şubelerine giriş yaparak doğalgaz faturasını anında ödeyebilirsiniz. Bu konuda kimi bankalar anlaşmalı olmayabilir. Yapmanız gereken şey anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla ödemeyi gerçekleştirmektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir