Dijital Takograf 2020 Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Dijital Takograf 2020 Uygulaması Ne Zaman Devreye Girecek?
Dijital Takograf 2020 Uygulaması Ne Zaman Devreye Girecek?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019 sene içerisinde Dijital Takograf 2020 uygulamasını devreye sokacağı bekleniyordu. İlgili bakanlık yaptığı açıklamada, bu uygulamanın 2020 senesine erteleneceğini duyurdu. Şoförler bu uygulamanın ne zaman devreye gireceğini merak içinde bekliyor.

Dijital Takograf 2020 Uygulaması Ne Zaman Devreye Girecek?

Dijital Takograf uygulamasının 30 Haziran 2020 senesinde uygulanmaya başlayacağı bildirildi. Bakanlok konu ile ilgili aşağıdaki açıklamarda bulundu. “C2, C3, Kİ, K3, Ll, L2, Mİ, M2, Nl, N2, Pl, P2, Rl, R2, Tl ve/veya T2 yetki belgesine sahip olan kuruluşların; sayısal veri girme zorunluluğu 1 Ocak 2020 senesinde başlamıştır. Yalnız firmaların 1 Ocak 2020 itibariyle gerekli hazırlıkları tamamlayamamasından kaynaklı olarak bu altyapının henüz uygulanmaya hazır olmadığı kanaatine varılmış ve bu uygulama 30 Haziran 2020 senesine ertelenmiştir.”

İlgili yazılar;

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, söz konusu firmaların hazırlıkları yetiştiremediklerinden dolayı ve yaşanılacak mağduriyetlerin haksızlık olarak nitelendirileceğinden dolayı bu uygulamanın ertelendiğini dile getirdi. Firmaların 30 Haziran 2020 senesine kadar ilgili şartları yerine getirmesi ise zorunludur ve bu süreye kadar ilgili firmalar eksiklerini tamamlamadığı takdirde gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Digital Takograf Nedir?

Digital Takograf 2020 senesinde şöförlerin zorunlu olarak kullanması gerektiği bir cihazdır. Bu cihaz şoförlerin çalışma sürelerini izlemek ve kayıt etmek için kullanılır. Aynı zamanda aracın ne kadar hız ile yol katettiğini gösteren bu sayısal takograflar dinlenme sürelerini de şeffaf bir şekilde göstermektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz