Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Konut Kredisi
Devlet Destekli Konut Kredisi

Devlet destekli konut kredisi almanın yolu devlet bankalarına başvurulmasıdır. Yeni bir ev sahibi olmak günümüzde kredisiz neredeyse imkansızdır. Pek çok kişi ev alabilmek için bankaların kredilerine başvurur. Ancak bu kredilerin faiz oranlarının yüksek olması kredi taksitlerinin ödenmesini bir hayli zor duruma düşürebiliyor. Ancak Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankaların konut kredilerinin faiz oranları konusunda devlet de destek verebiliyor. Bu devlet destekli konut kredisini alan kişiler de düşük faiz imkanından yararlanabiliyor.

Göz atabilirsiniz: Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet Destekli Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Devlet destekli konut kredisi başvuru koşullarından bir tanesi kredi notunun iyi seviyede olmasıdır. Daha önceden yapılan bankacılık işlemlerine göre kişilere kredi notu verilir. Daha önceki banka borçları düzenli bir şekilde ödenirse kredi notu yükselir. Ancak ödenmeyen bir borç varsa da bu kredi notunu düşürecektir. Kredi notunun düşük olması kredi alma ihtimalini oldukça azaltır. Devlet destekli konut kredisini alabilmek için şu şartların da sağlanması gerekir:

  • 18 yaşından büyük olunması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Düzenli bir gelire sahip olunması ve bu gelirin belgelenebilir olması.

0 Faizli Konut Kredisi Alabilmek Mümkün Mü?

0 faizli konut kredisi almak için Emlak GYO’ya başvurulabilir. Emlak GYO zaman zaman kampanyalar düzenleyerek ev sahibi olmak isteyen kişilere destek sunuyor. Bu desteklerden bir tanesi de 0 faizli konut kredisidir. Bunun için de %25 peşinat verilmesi gerekiyor. Bu peşinatı veren kişiler evlerini sıfır faiz ile taksitlendirerek alabiliyor. Bunun yanı sıra devlet de bazı vatandaşlar için sıfır faizli konut kredisi imkanı tanıyabiliyor. Bu devlet desteklik konut kredisinden de genel olarak gazi ve şehit yakınları, esnaflar, işçiler, emekliler yararlanabiliyor. Ancak bunun için devletin bir destek programı başlatması gerekiyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı Kaçtır?

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı %0,99’dur. Ziraat Bankası konut kredisi için diğer pek çok bankadan daha düşük faiz oranını sunuyor. 180 ay vadelendirmesi olan bu kredinin faiz oranı ise yalnızca %0,99’dur. Bu avantajından dolayı da ev alacak kişilerin ilk başvurduğu adrestir. Ziraat Bankası ev değerinin %80’ine kadar kredi sağlıyor. Bunun için de ilk olarak konutun ekspertiz değerinin belirlenmesi gerekiyor.

Halkbank Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Halkbank konut kredisine başvurmanın yolu banka şubesine gidilmesidir. Halkbank da yine konut almak isteyen müşterileri için uygun faiz oranı sunuyor. 180 ay vadesi olan bu kredinin faiz oranı ise çekilecek olan kredi tutarına göre belirleniyor. Halkbank 500 bin TL’ye kadar %0,99, 1.000.000 TL kadar %1,19, 1.000.001 TL ve üzeri için ise %1,39’luk faiz oranı uyguluyor. Halkbank’ın sunduğu bir başka ayrıcalık ise 3 ay taksit erteleme imkanı vermesidir. Bu sayede krediyi aldıktan 3 ay sonra taksit ödemelerine başlanabilir.

Vakıfbank Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vakıfbank konut kredisi başvuru evraklarından bir tanesi başvuru formudur. Konut kredisine başvuracak kişilerin bu formu eksiksiz bir şekilde doldurması gereklidir. Bunun yanı sıra şu belgelerin de başvuru sırasında bankaya teslim edilmesi şarttır:

  • Kimlik belgesi,
  • Çalışma durumuna göre gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi.

Bu krediye Vakıfbank şubelerine gidilerek başvurulduğu gibi çağrı merkezi aranarak da başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Devlet destekli konut kredisi arayan kişilerin başvurabilecekleri bu kredinin faiz oranı da yine %0,99’dan başlıyor. Ayrıca 180 ay vade seçeneği de sunan Vakıfbank müşterilerinin bütçelerine uygun olacak şekilde bir ödeme planı da oluşturabiliyor.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler bu yazımızda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz