Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? (Faizsiz Kredi)

Devlet Destekli Kobi Kredisi
Devlet Destekli Kobi Kredisi

Devlet destekli KOBİ kredisini almanın yolu KOSGEB’e başvurulmasıdır. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine bazı destek programları düzenliyor. Bu destek sayesinde de KOBİ’ler zorlu ekonomi koşullarında kendilerine kalıcı bir yer sağlayabiliyor. Bundan dolayı devlet destekli Kobi kredisi arayan kişilerin müracaat etmesi gereken yer de KOSGEB’tir.

KOSGEB KOBİ’lere Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in KOBİ’ler için verdiği desteğin miktarı destek programına göre farklılık gösteriyor. KOSGEB işletme sahipleri için hem hibe hem de kredi veriyor. Hibelerin geri ödemesi bulunmuyor. Krediler ise faizsiz olarak geri ödeniyor. Ayrıca KOSGEB kredi taksitlerini 2 yıl erteleme imkanı da tanıyor. KOSGEB farklı destek programları yürütse de genel anlamda hibe olarak 50 bin TL, kredi olarak da 100 bin TL veriyor. Ancak bu ücretler bazı destek programlarında çok daha yukarılara çıkabiliyor. Örneğin Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı kapsamında KOSGEB 500 bin TL’ye kadar destek sağlayabiliyor.

KOSGEB Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredisi almak koşullarından bir tanesi KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılmasıdır. Daha önceden KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan kişilerin KOSGEB’in internet sitesine girerek bu kaydı gerçekleştirmesi şarttır. KOSGEB veri tabına kayıt olurken de İşletme Kayıt, Organizatör Kayıt ve AR-GE Girişimcisi Kayıt seçeneklerinden bir tanesinin tercih edilmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra KOSGEB’ten destek alabilmek için şu koşulların da sağlanması şarttır:

 • 18 yaşından büyük olunması,
 • KOSGEB’in desteklediği sektörlerde faaliyet gösterilmesi,
 • Genç girişimcilerin uygulamalı girişimcilik sertifikasına sahip olması,
 • KOBİ beyannamesinin doldurulması.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Bankası Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenebilirim

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

Halkbank’ın KOSGEB Destekli 0 Faizli Kredisini Kimler Alabilir?

Halkbank’ın KOSGEB destekli faizsiz kredisini almak için bazı meslek gruplarında faaliyet gösteriliyor olunmalıdır. Devlet destekli KOBİ kredisi olarak Halkbank’ın da sağladığı kredileri gösterebiliriz. Halkbank’ın KOSGEB işbirliği ile verdiği bazı krediler mevcuttur. Bu kredilerden birisi de kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlere kredidir. Bu kredi için Halkbank herhangi bir faiz uygulamaz. Bu krediyi alan kişiler kredi taksitlerini faizsiz bir şekilde geri öder. Bunun yanı sıra Halkbank’ın 0 faizli kredileri şu şekildedir:

 • Ustalık belgesine sahip olup yeni işyeri kuran girişimci esna ve sanatkarlara kredi,
 • Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara kredi.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Başvurulur?

KOSGEB destekli Ziraat Bankası kredisine başvuru yöntemi en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilmesidir. Ziraat Bankası da KOSGEB işbirliği ile KOBİ’lere kredi sağlayabiliyor. KOSGEB desteği sayesinde kredi almak isteyen KOBİ’lere faiz indirimi uygulanıyor. Bu krediyi alabilmek için de KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması gerekiyor. Ziraat Bankası’nın da KOSGEB işbirliği ile verdiği kredilerden bazıları şu şekildedir:

 • İhtiyaç finansman desteği,
 • İşletme sermaye desteği,
 • İstihdam desteği,
 • Acil destek,
 • Makine teçhizat kredi desteği.

ING Bank Devlet Destekli Kobi Kredisi Özellikleri Nelerdir?

ING Bank’ın KOSGEB destekli kredisinin özelliklerinden birisi KOBİ’lere özel faiz seçeneği sunmasıdır. KOSGEB desteği sayesinde KOBİ’lere faiz indirimi uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra ING Bank KOBİ’ler için uygun ödeme seçenekleri de sunabiliyor. Bu sayede KOBİ’ler uygun maliyetlere işletmesini büyütme şansı yakalıyor. ING Bank’ın KOSGEB destekli kredisini alabilmek için de KOSGEB veri tabanına üyelik şarttır. Bunun yanı sıra KOGEB KOBİ beyannamesi de güncel olmalıdır. Devlet destekli KOBİ kredisi için ING Bank’a başvurmak isteyen kişilerin ilk olarak banka ile iletişime geçmesi gereklidir. Banka ile görüşen kişiler KOBİ’lere özel hangi kredilerin verdiği ayrıca bu krediler için uygulanan faiz oranı ve sunulan ödeme seçeneklerinin neler olduğu hakkında bilgi alabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Bankadan Kırmızı Kalem Ne Zaman Kalkar?

Tüm bu bankaların dışında Denizbank KGF Destekli KOBİ kredisi başvurusunda da bulunarak ihtiyacınız olan finansmanı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz