Devlet Bursu Ne Kadar?

Devlet Bursu Sartlari
Devlet Bursu Basvurusu

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Devlet bursu tutarı 2019 yılında zamlandı. Ülkemizde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından maddi durumu iyi olmayan öğrencilere verilen KYK devlet bursu lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam eden kişilere birbirinden farklı ücretler üzerinden verilmektedir. Bu bağlamda 2019 yılında bursların tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git
 • Lisans seviyesi burslar 470 TL’den 500 TL’ye,
 • Yüksek lisans bursları 940 TL’den 1000 TL’ye,
 • Doktora bursları 1410 TL’den 1500 TL’ye çıkartıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile duyurulan 2019 KYK devlet bursu tutarları bu şekilde vatandaşların bilgisine sunuldu. Bunun yanında devlet bursu kazanan öğrencilerin, kredi başvurusunda bulunup bulunamayacağı da merak konusu haline getirilen bir diğer önemli konulardan birini oluşturuyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun usullerine göre devletten burs alan öğrencinin, kredi başvurusunda bulunması halinde bile bu başvuru geçerli sayılmamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerin hem devlet bursu hem de devletten geri ödemeli kredi alabilmesi mümkün değildir. Ancak devlet bursu başvurusunda bulunduğu halde bu bursu kazanamayan öğrenciler, geri ödemeli kredi başvurusunda bulunabilme hakkına sahip olmaktadır.

Ayrıca misyon kredi yazımıza bakabilirsiniz.

2019 Devlet Bursu Tutarı ve Başvuruları Ne Zaman?

2019 devlet bursu başvuruları tarihi ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği öğrenci bursları ve geri ödemeli kredi desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler için meraklı bekleyiş sürmeye devam ediyor. Konuyla ilgili olarak burs veren makamlardan resmi bir açıklama yapılmasa da KYK burs başvurusu için öngörülen süreç, geçtiğimiz yıla göre benzerlik gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda KYK devlet bursu başvuruları eylül ayının ilk haftası itibarıyla başlatılmıştı. Bu yıl da devlet bursu başvurularının eylül ayı içinde duyurulması bekleniyor.

Göz atabilirsiniz: Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Vakıflar 2019

2019 Devlet Bursundan Kimler Yararlanabilecek?

2019 devlet bursuna başvuru yapabilecek olan öğrencilerin birtakım şartlara uygun olması beklenmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin şu şartları yerine getirmesine dikkat edilmelidir:

 • Ön lisans eğitimine devam eden öğrenciler
 • Lisan eğitimine devam eden öğrenciler
 • İki yıllık eğitim veren okullardan mezun olup, dört yıllık eğitim veren üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmemektedir.)
 • Master ve doktora dahil yüksek lisans yapan öğrenciler (Hazırlık sınıfında burs verilmemektedir.)
 • ÖSYM sınav sonucuna göre ham puan bazında hangi puan türü olursa olsun ilk 100’e giren öğrenciler
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim kurulu tarafından belirtilen kıstaslara uyan amatör milli sporcu olan öğrenciler

Göz Atabilirsiniz;

Devlet Bursu Tutarı ve Başvuruları Nereden Yapılır?

Devlet bursu başvuruları, devletin uyguladığı dijital hizmet politikasıyla birlikte online olarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi devlet bursuna başvuruda bulunmak isteyen hak sahibi öğrenciler, e-devlet sistemi üzerinden bu başvuruları tamamlayabilecekler.

e-Devlet sistemine daha önce giriş yapmamış olan öğrencilerin, kendi adlarına düzenlenen e-Devlet şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir. Bu noktada şifresini almak isteyen öğrenciler, T.C. kimlik belgeleriyle birlikte PTT şubelerine şahsen başvuruda bulanarak kendi adlarına düzenlenmiş e-Devlet şifrelerini kolaylıkla alabilirler.

İlginizi çekebilir: KYK Kredisi Nedir? KYK Kredisi Ne Zaman yatar?

İŞGEM desteği detaylarını inceleyebilirsiniz.

Devlet Bursu Kimlere Çıkar?

Devlet bursu alma şartlarını tamamlayan bütün öğrenciler ne yazık ki devletin sunduğu bu imkandan yararlanamamaktadır. Çünkü başvuru sırasında öğrencilerin vermiş olduğu ekonomik, sosyal ve eğitim durumlarına ilişkin bilgiler devlet kurumları tarafından teyit edildikten sonra yalnızca bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmektedir. Dolayısıyla durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrenciler, devlet bursu yerine öğrenim kredisi alabilme hakkına sahiptir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz