Devlet Bursları Nasıl Alınır? (Başvuru Şartları)

Devler Bursları
Devler Bursları

Devlet bursları alma yöntemi hangi seviyede öğrenim gördüğüne göre değişiyor. Devlet, okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için burs veriyor. Bu bursların da verilmesinin en önemli amaçlarından bir tanesi maddi olanaksızlıklardan dolayı okulu bırakmak zorunda kalan öğrencilerin olmamasını sağlamaktır. Bundan dolayı ihtiyaç sahiplerine devlet bursları veriliyor. Bu burslar öğrencilerin kendilerine verilebildiği gibi ailelerine de ödenebiliyor.

Göz atabilirsiniz: Devlet Bursu Ne Kadar?

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

 

Kimler Devlet Bursu Alabilir?

Devlet bursunu alabilecek kişiler arasında üniversite öğrencileri bulunuyor. Devlet lisans eğitimi gören kişilerin yanı sıra ön lisans, açık öğretim ve yüksek lisans öğrencileri için de burs verebiliyor. Bunun yanı sıra ortaöğretim ve liseye giden öğrenciler için de devletten destek alabilmek mümkündür. Ayrıca devlet burs verirken bazı kişilere öncelik tanıyor. Devlet bursunu öncelikli alabilecek kişilerden bazıları şu şekildedir:

 • Gazi veya şehit çocukları,
 • %40 ve üzeri engeli olan öğrenciler,
 • Annesi ve babası vefat etmiş öğrenciler,
 • Milli sporcuları,
 • Soma maden ocağı kazası sonucunda babası vefat etmiş olan çocuklar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka’da tamamlayan öğrenciler.

Devlet Bursları Alma Şartları Nelerdir?

Devlet bursu alma koşullarından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bunun yanı sıra şayet bir kişi burs için öncelikliler arasındaysa bu öncelik nedenini gösteren belgeye de sahip olunması gereklidir. Örneğin engelli öğrencilerin hastaneden sağlık raporu alması gereklidir. Ayrıca bir kişi burs alırsa bu bursun kesilmemesi için sınıf tekrarı yapmaması şarttır. Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursları kesilmektedir.

KYK Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu yapmak için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesi ziyaret edilmelidir. Üniversite eğitimi gören kişiler için Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK hem burs hem de kredi imkanı tanıyor. Kredi alan kişilerin de eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra bu krediyi ödemesi gerekiyor. Devlet burslarından birisi olan KYK bursunun başvurusu da internet sitesinden yapılıyor. Ancak bu burs başvurusunun yapılabilmesi için sistemin açılması beklenmelidir. KYK’nın verdiği burs ücreti de eğitim seviyesine göre değişiyor. 2018-2019 yılı eğitim öğretimi için KYK’nın verdiği burs ücretleri şu şekildeydi:

 • Lisans öğrencileri için 500 TL,
 • Yüksek lisans öğrencileri için 1000 TL,
 • Doktora öğrencileri için 1500 TL.

Bu ücretlerin 2019-2020 eğitim öğretim yılında artması bekleniyor. Ancak ne kadar olacağına dair henüz net bir açıklama bulunmuyor.

Göz Atabilisiniz;

Ayın Kaçında Devlet Bursları Yatar?

Devlet bursunun yatma tarihi her ayın 7’sidir. KYK’dan burs ya da kredi alan kişiler için ödemeler her ayın 7’sinde gerçekleştiriliyor. KYK’nın Ziraat Bankası ile anlaşması mevcuttur. Bundan dolayı bu burs ve krediyi alabilmek için Ziraat Bankası’nda hesabın olması gereklidir. Bu hesaba da ayın 7’sinde ödeme yapılır. Ancak bir kişi hem kredi hem de burs alamaz. Burs alan bir kişinin krediye de başvurabilmesi mümkün değildir.

Öğrenci Yardım Parası İçin Nereye Başvurulmalı?

Öğrenci yardım parası başvuru işleminin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezi’ne yapılması gereklidir. Devlet, Sosyal Ekonomik Destek yani SED olarak adlandırılan yardımı bazı öğrencilere ve ailelerine sağlıyor. Devlet bursları arasında değerlendirilebilecek SED için yardıma muhtaç statüsünde olunması gerekiyor. Şayet yardım gerektiren neden ortadan kalkarsa da bu öğrenci yardım parası da kesiliyor.

Öğrenciler Hangi Kurumlara Devlet Bursları İçin Başvurabilir?

Burs için başvurulabilecek kurumlar arasında bazı vakıf ve dernekler bulunuyor. Devlet burslarının yanı sıra bazı kurum ve kuruluşlar da öğrenciler için burs verebiliyor. Özellikle vakıf ve dernekler eğitim için destek sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na da burs için başvurabilmek mümkündür.

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Vakıflar 

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz