CVV Kodu Nedir? CVV – CVC Kodu Nerede Yazar?

CVV Kodu CVC Kodu Nedir Nerede Yazar
CVV Kodu CVC Kodu Nedir Nerede Yazar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartı kullanmak günümüzde bir gereklilik olarak görülmektedir. Bu bağlamda cvv kodu nedir gibi içeriklerin bilinmesi bir şarttır. Aynı şekilde kodların nerede yazdığı da kullanım açısından bir pratiklik kazanılmasını sağlamaktadır. Öncelikle kredi kartlarının kullanım alanlarının genişlediğinin kabul edilmesi gerekmektedir. Geçmişte sadece gerçek alanlarda kullanılabilen kartlar ardık sanal ortamlarda alışveriş ve ödeme yapılması için tercih edilebilmektedir.

Üstelik kullanımların güvenilir olmadığına yönelik yanlış bilgilendirmeler de günümüzde mazide kalmıştır. Yakın geçmişe kadar kartların güvenlik sistemlerinde belli eksikliklerinin olduğu bir gerçektir. Bu neden yüzünden pek çok kart mağduriyetinin yaşandığı da kabul edilmektedir. Lakin günümüzde bankalar gerekli olan önlemlerin tamamını almıştır. Bireyler için cvv nedir yanıtlarının merak edilmesi de bankalar tarafından alınan önlemler neticesinde ortaya çıkmıştır.

CVV Nedir? CVV Kodu Ne Demek?

Genel bağlamda kredi kartı kullanıcıları tarafından merak edilen cvv kod nedir içerikleri aslında bir kısaltmadan oluşmaktadır. Üstelik artık bu kodlar banka kartlarında da yer almaktadır. Bilindiği üzere kredi kartlarından sonra banka kartları da web üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bankalar cvv nedir için “Card Validation Value” şeklinde bir açıklama yapmaktadır. Bir kod olan cvv nedir, aslında kart kullanımlarının güvenilir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu kodlar oluşturulmadan önce internet üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırılma oranlarının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Nedir?

Göz Atabilirsiniz;

En çok kullanılan bankalar kartlarında 2001 yılından beridir kod sistemlerini kullandırmaktadır. Merak edilen cvv ne demek konusunun güvenlikle alakası kart şifreleri ile ilgilidir. Bilindiği üzere her kart için kişilerden özel bir şifre belirlemeleri istenmektedir. Belirlenen şifreler pos makinelerine girilmeden gerçekte alışveriş yapılmamaktadır. Bu durum internet alışverişlerinin ilk çıktığı zamanlarda da aynı şekilde seyretmiştir. Ancak şifrelerin web ortamında paylaşılması neticesinde güvenirlik derecesi yüksek olmayan sitelere şifrelerini çaldıran kişilerin sayısı maksimumlara ulaşmıştır. Böylece bankalar şifre verimi olmadan kart kullanımının bir yolunu bulmuşlardır. Artık kod kullanımları neticesinde internet üzerinden alışveriş yaparken hiçbir şekilde şifre paylaşımı istenmemektedir.

CVV Kodu Nerede?

Banka kartı ve kredi kartı kullanıcıları cvc ne demekten sonra bu kodların nerede yazdıkları ila alakalı bilgilendirmeler istemektedir. Böylelikle internet alışverişleri kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Öncelikle banka ve kredi kartlarının ön yüzlerinde kart sahiplerinin isimleri yer almaktadır. Ayrıca ön taraflarda sahip olunan kart türüne göre kabartmalı ya da basma şeklinde yazılan hesap numarası bulunmaktadır. Hesap numaralarının yanı sıra müşteri numaraları da ön kısımda bulunan bilgiler arasındadır. Kullanımda olan kartların ön yüzlerinde cvc nedir kadar önemli olan bilgilerden bir diğer de tarihlerle alakalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Göz atmak isteyebilirsiniz: Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Her kartın bir kullanım tarihi bulunmaktadır. Alışverişlerde ön kısımda yazan bu tarihleri doğru bir şekilde yazmak da gerekmektedir. Bireyler için cvc nedir araştırmalarının son aşaması bu odun nerede bulunduğu ile alakalıdır. Banka kartlarının da kredi kartlarının da arka kısımlarında üç haneden oluşan özel bir numara bölümü bulunmaktadır. Açıklanan cvv ne demek verilerinden anlaşıldığı üzere bu üç haneli kod her halükarda yazılı şekildedir. Kabartmalı olmayan kodların değişimi de mümkündür. Öncelikle kartların kullanım ömürleri dolduğunda bezen otomatik bazen ise taleple yenilendikleri bilinmektedir. Gerçekleştirilen yenilemeler neticesince kodlar da güncellenmektedir. Kart değişimleri sonrasında kodların güncellenmiş olması ise bir başka güvenlik artısı olarak kendini göstermektedir.

CVC Kodu Olmadan Alışveriş

İnternet üzerinden hem banka kartları hem de kredi kartları ile alışveriş yapılabilmesi için cvc nedir hakkında maksimum veri edilmişmiş olması gerekmektedir. Çünkü günümüzde cvc ne demek bilinmeden web üzerinden alışveriş yapılması mümkün değildir. Bu durumda geçmiş zamanda yaşanan kötü tecrübelerin etkisi büyüktür. Banka kartları her zaman cvv kod nedir gibi bir açıklama yapmak zorunda kalmamıştır. Özellikle 2000’li yılların ilk zamanlarında cvv kodu olmadan alışveriş yapılması mümkün kılınmıştır.

Göz atabilirsiniz: Banka kartı aa yy nedir?

Bu tip alışverişlerde bireylerin alışveriş yapmak istedikleri internet sitesine kart numaraları ile birlikte şifrelerini de yazmaları gerekmiştir. Kart şifrelerinin yazılması ise özellikle limiti yüksek olan kişilerde büyük maddi zararlara yol açmıştır. Çünkü cvv kodu olmadan alışveriş yapılması dolandırıcılık oranlarının artması sonucunu vermiştir. Gümümüzde internet alışverişlerindeki dolandırıcılık oranlarını minimuma indirmek için bu kod olmaksızın alışveriş yapılması mümkün değildir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama

GÜNCELLEME: 09.11.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz